Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev byl dnes krátce po svém zadržení obviněn, že přijal úplatek více než dva miliony USD (50,3 milionu Kč) za „pozitivní“ hodnocení, aby těžařská firma Rosněfť koupila poloviční podíl v ropné firmě Bašněfť. Oznámil to ruský vyšetřovací výbor. Ministr jakékoli provinění popírá a zadržení považuje za provokaci, oznámili jeho advokáti. Údajně odmítá vypovídat, dokud neuvidí důkazy. V Rusku aféra vyvolala pozdvižení, Kreml dementoval spekulace o demisi vlády.
Soud dnes Uljukajevovi nařídil dvouměsíční domácí vězení. Do 15. ledna nesmí vycházet z domu, stýkat se s kýmkoli mimo rodinu ani telefonovat a používat internet. Advokát zatčeného ministra chce rozhodnutí o domácím vězení zažalovat.
„Uljukajev byl zadržen přímo při přebírání úplatku,“ uvedla mluvčí výboru Svetlana Petrenková. Dodala, že případ souvisí s vymáháním úplatku od představitelů společnosti Rosněfť, a to i za použití hrozeb. Agentura Reuters s odvoláním na vyšetřovatele napsala, že Uljukajev padl do protikorupční léčky, kterou zorganizovala tajná služba FSB. Všetřovatelé uvedli, že ministr byl zadržen v noci okamžitě po výslechu. Zatčení se prý opírá o tvrzení dvou očitých svědků.
Podle agentury Reuters Uljukajevovi hrozí v případě uznání viny až 15 let vězení. Před soudem dnes Uljukajev stanul bez pout a nebyl umístěn do klece, jak to v podobných případech bývá v Rusku obvyklé.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že zatčení Uljukajeva je „za hranicí chápání“. Pro vládu je to prý těžká rána.
Agentura Reuters s odvoláním na vyšetřovatele napsala, že Uljukajev padl do protikorupční léčky, kterou zorganizovala tajná služba FSB. Podle informací RIA Novosti se o ministra zajímala FSB asi rok, přičemž několik měsíců odposlouchávala jeho telefon. V reakci na informace získané při odposleších se poté tajná služba rozhodla provést „vyšetřovatelský experiment“, po kterém byl ministr zadržen.
Kauza ale vyvolává řadu dohadů. Korupce je v Rusku běžná, je ale podle ruských analytiků nemyslitelné, aby ministr převzal úplatek v hotovosti, jak to podle vyšetřovatelů udělal Uljukajev. Úplatek ve výši dvou milionůdolarů je kromě toho v ruském prostředí údajně přijatelný nanejvýš pro místostarostu, nikoli pro federálního ministra.
K převodu poloviny akcií Bašněfti byl Uljukajevův ministerský souhlas nezbytný. Prodej Bašněfti ale svým rozhodnutím definitivně schválil premiér Dmitrij Medveděv, a to už 10. října, tedy měsíc předtím, než Uljukajev údajně úplatek převzal. Proč by to ministr dělal u dávno skončené transakce, není jasné.
Uljukajev post ministra hospodářství zastával od roku 2013 a ve vládě působil od roku 2000. Zadržený byl znám jako liberál, který se vyslovoval proti rostoucím zásahům vlády do ruské ekonomiky. Původně ani nesouhlasil se záměrem Rosněfti koupit podíl ve firmě Bašněfť s tím, že pro státní firmu je špatným krokem účast na privatizaci.
Zadržení Uljukajeva vyvolalo v Rusku poprask a spekulace o vládní krizi. Putin byl podle mluvčího Kremlu o kauze od počátku vyšetřování informován. „Jsou to těžká obvinění, verdikt může vynést jen soud,“ řekl mluvčí Dmitrij Peskov. Jakékoli úvahy o demisi vlády jsou prý „absurdní“.