Kdyby to pořád ještě někomu nedošlo, v Rusku už mohou zatknout a obvinit kohokoli. Stačí aplikovat zákon, který má zpětnou platnost. Je to skutečně geniální vynález. I když zas tak geniální není. Diktatury se většinou snaží použít zákony, které v době páchání údajných zločinů aspoň nějak platily.
Kirovský okresní soud v Ufě poslal bývalou šéfku místního štábu Alexeje Navalného Lilii Čanyševovou na dva měsíce do vyšetřovací vazby, uvedl právník Vladimir Voronin. Obhajoba se hodlá proti rozhodnutí soudu odvolat.
Server Meduza.io píše: „Čanyševová se stala první zadrženou podezřelou v trestní věci založení ‚extremistického společenství‘ (část 1 článku 282.1 trestního zákoníku), která se vede proti Alexeji Navalnému a jeho nejbližším spolupracovníkům. Na soudním jednání vyšetřovatel prohlásil, že Lilia Čanyševová může opustit Rusko a utéct před vyšetřováním. Aktivistka na žádost o zadržení reagovala slovy, že ‚je zřejmě čerstvě těhotná‘, uvedl její právník.“
Čanyševová není jediným člověkem, na kterého tuto podivnou normu nasadili. „Vyšetřovací výbor v září oznámil, že zahájil trestní řízení proti Alexeji Navalnému a jeho společníkům za vytváření ‚extremistického společenství‘. V říjnu byl tento případ spojen s dalšími čtyřmi případy, které byly proti politikovi vedeny,“ píše Meduza.io.
Aby byl v Rusku někdo označen za extremistu, tak stačí, když kritizuje současný Putinův režim. To je přece „extrémní“. Jak by si někdo mohl dovolit obvinit nejvyšší kruhy z korupce nebo porušování lidských práv? Na základě absurdního zákona už úřady zabránily Navalného stoupencům kandidovat ve volbách. Stačilo, když ho někde na sociálních sítích v minulosti podpořili. Co na tom, že tehdy Navalného organizace takto označena ani nebyla. Měli mít stroj času a dopředu si to zjistit.
V Rusku žádný právní stát neexistuje. Samotného Navalného obvinili, že se nehlásil úřadům, když byl v podmínce a úřady údajně nevěděly, kde je. Hlásit se ovšem nemohl, neboť ležel v německé nemocnici v komatu, když se ho předtím příslušníci tajné služby pokoušeli otrávit novičokem. Všichni věděli, že tam je, vždyť to představitelé Kremlu veřejně komentovali.
Když se dobrovolně vrátil do Ruska, sebrali ho hned na letišti. Nesoudili ho u soudu, ale v místnosti na policejní stanici. Nesměl se setkat s obhajobou a ta dostala materiály těsně před začátkem jednání. K čemu ale nějaká obhajoba, když je výskedek dán předem. Navalnyj navíc porušil podmínečný trest za něco, co neudělal. Evropský soud pro lidská práva ho očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení.
Pokud budou třeba nějaké naše úřady dumat nad tím, jestli třeba nevydat do Ruska někoho, koho se dožaduje ruská strana, měly by si ušetřit práci. V Rusku nemůže před takzvanými soudy čekat spravedlivé projednání ani zločinec, ani anděl.