Vlády, které usilují o digitální dohled nad svými občany, se nejspíš vyhýbají tomu, aby byly spojovány s představou kontroly ve stylu „Velký bratr vás sleduje“, jak ji v románu 1984 popsal George Orwell. Ruští činitelé s tím ale nemají problém.
Podle deníku Vedomosti byly podepsány smlouvy v hodnotě přes dvě miliardy rublů (29 milionů dolarů) na pořízení a instalaci sledovacích kamer v ruských školách. Jsou propojeny se systémem, který má schopnost rozpoznávání obličejů a po britském autorovi se nazývá Orwell.
Společností pověřenou prováděním projektu jménem místních vlád je Národní středisko pro informatizaci (NCI), dceřiná společnost státního technologického konglomerátu Rostec.
Kamerové systémy byly dodány do 1608 škol po celém Rusku, sdělil zástupce společnosti novinářům. Zařízení má mít podle něj přehled o příchodech a odchodech studentů a identifikovat cizí osoby, které se pokoušejí vstoupit do školního areálu.
Elvis-Neotech, dceřiná firma státní nanotechnologické společnosti Rosnano, odpovídá za přípravu systémů k prodeji. Podle zástupce společnosti Jevgenije Lapševa se systém Orwell v následujících letech stane bezpečnostním prvkem ve všech ruských školách, celkem jich bude více než 43.000. NCI se zúčastnil pilotního programu, jehož cílem bylo vybavit 1600 ruských škol systémy videodohledu, které nebyly vybaveny rozpoznáváním obličeje, a rozhodnutí o rozšíření programu na všechny ruské školy musí ještě padnout.
Plán přichází po nárůstu násilných incidentů na ruských školách v posledních letech, včetně množství pobodání na konci roku 2017 a začátkem roku 2018. To přimělo zákonodárce k opakovaným výzvám, aby byla zvýšena bezpečnostní opatření a přísně se sledovali návštěvníci.
V rámci snah o rozšíření možností monitorování a posílení bezpečnosti ve školách varují ruští aktivisté, že rozpoznávání obličejů a další sledovací technologie se používají ve velké míře a s minimálním dohledem, což vede k omezení svobody projevu a pohybu a nakonec ke ztrátě soukromí.
Od března, kdy v Rusku vypukla epidemie koronaviru, použily úřady technologii rozpoznávání obličejů k identifikaci a pokutování porušovatelů karantény pouze v Moskvě. Byla nasazena síť více než 100.000 kamer, které byly připojeny k centrální databázi, jež byla kdykoli přístupná tisícům policistů.
(Zdroj: RFE/RL)