V saúdskoarabské Džiddě začalo jednání diplomatů a vládních poradců asi čtyř desítek zemí, jehož cílem je dohodnout základní principy ukončení ruské války na Ukrajině. Informoval o tom server televize Al-Arabíja. Po skončení jednání, které by mělo být dvoudenní a jehož se neúčastní zástupce Ruska, pravděpodobně nebude závěrečné prohlášení, informovala agentura DPA s odkazem na svůj zdroj ze saúdskoarabského ministerstva zahraničí. Podle Rijádu je cílem rozhovorů „výměna názorů a úhlů pohledu“ na řešení války na Ukrajině.
Podle kanceláře ukrajinského prezidenta mají diplomaté, experti a poradci hlav států v Džiddě projednat desetibodový mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského a dohodnout termín, místo a agendu mírového summitu, který by se podle Zelenského mohl uskutečnit na podzim. Důležitým bodem mírového plánu je požadavek na stažení ruských vojsk z Ukrajiny.
Zelenskyj tento týden podle serveru The Kyiv Independent uvedl, že schůzka v Džiddě je druhou fází jeho třífázového plánu. První byla schůzka zahraničních ambasadorů koncem června v Kodani, z níž rovněž nebyl veřejný výstup, uvedla DPA. Třetí fází má být mírový summit.
Kromě západních zemí se schůzky v Džiddě účastní například též zástupci Indie nebo Brazílie, kteří stran války na Ukrajině zaujímají spíše neutrální postoj. Účast avizoval v pátek i zástupce Číny, která je dlouhodobým partnerem Moskvy. Česko na jednání zastupuje náměstek ministra zahraničí Jan Marian.
Rusko pozvání nedostalo, Kreml ale ke schůzce řekl, že ji bude „sledovat“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová tento týden obvinila západní mocnosti, že se schůzkou v Džiddě snaží vytvořit „protiruskou koalici“.
Hlavním cílem schůzky je přesvědčit velké země rozvojového jihu ke společnému postoji se Západem ohledně řešení konfliktu na Ukrajině.