Za nejvyšší výkon minulého týdne na českém netu považuji další díl youtube pořadu youtuberky Jany Bobošíkové. Svým vystoupení zastínila lesk i tak zaručených hvězd českého internetu, jako jsou Andrej Babiš nebo Jana Peterková. Paní Bobošíková totiž ve svém pořadu jasně předvedla, proč by se neměli neznalí laici k tak ožehavé problematice, jako je vakcína, v době epidemie vůbec vyjadřovat. Míra jejich nepochopení problematiky je alarmující, a jejich vystoupení – jako vystoupení paní Bobošíkové – jsou pro znalé až roztomile hloupá. Ale pro lidi, kteří se v problematice vůbec neorientují, mohou výklady paní Bobošíkové zafungovat stejně nebezpečně jako cílené dezinformace z Aeronetu.
Minulý týden paní Jana Bobošíková, známá youtuberka, uveřejnila další díl svého pořadu „Aby bylo jasno“. A protože se k epidemii covid a očkování vyjádřili už opravdu všichni, nemohla chybět ani paní Bobošíková. Pouták pořadu praví: „(EURO)VAKCÍNA? Slepá důvěra v Brusel stojí lidské životy. Fakta o Evropské lékové agentuře, která schválila i vakcínu AstraZeneca. ABY BYLO JASNO. Vědí vůbec čeští politici, že ona slavná léková agentura (EMU) za dobu svého působení oznámila stažení téměř tří set léků, které před tím sama uznala? A že v odborném tisku čelí tvrdé a dlouhodobé kritice?“ Hned v prvních vteřinách se diváci dozvěděli, že ministr Blatný až fanaticky důvěřuje Evropské lékové agentuře.
Ale na Sibiři…
„Fanatická důvěra“ v lékovou agenturu se podle paní Bobošíkové projevuje tím, že ministr Blatný chce počkat na vakcíny, které schválila EMA.
Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) je agentura Evropské unie pro schvalování léčiv v Evropské unii. Byla založena v roce 1995, aby měla EU tak kvalitní kontrolu léčiv, jaká by byla nad síly jednoho národního státu. A je v rámci Evropské unie nejvyšší autoritou „přes léky“. Paní Bobošíková však považuje důvěru v tuto agenturu za „fanatickou“. Přiznávám, že tento přístup znám z doby, kdy jsem honil léčitele. Ti také spílali vědcům, že fanaticky důvěřují vědeckým poznatkům, zatímco sibiřský vynálezce Okrad Vychcanovič Nakecalskij už dávno léčí rakovinu místo chemoterapie tachyony. A podobně by bylo „fanatické“, kdyby například soud nižší instance „fanaticky věřil“ nálezu Ústavního soudu, případně soudce by „fanaticky věřil“ zákonu. Důvěra v EMA není nic fanatického – EMA je v Evropě v oblasti farmakologie nejvyšší autoritou.
„Evropská agentura je podle ministra Blatného jednou z nejprestižnějších svého druhu,“ dí káravě paní Bobošíková. Bohužel však neuvádí, kdo je nejvyšší evropskou autoritou přes léky v jejích očích. Evropská agentura totiž nejen podle ministra Blatného, ale ze své podstaty a z velikosti svého rozpočtu jednou z nejprestižnějších agentur svého druhu skutečně je. Srovnání s ní snese jen Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration, FDA), což je podobná, byť vládní agentura Spojených států amerických, resortu zdraví a služeb. Jinak orgánů podobné prestiže na planetě skutečně mnoho nenajdeme. Přesněji – žádné.
Paní Bobošíková smysl EMA nepochopila
Poté youtuberka kárá ministra Blatného s tím, že – dle dikce zákona – by mohl EMA obejít a nechat vakcínu schválit naším národním úřadem, naší nejvyšší národní autoritou přes léky. Státním ústavem pro kontrolu léčiv, SÚKLem. Tato instituce je vysoce kredibilní, za třicet let, co jsem novinářem, nebyla spojená s žádným skandálem, a má vynikající pověst i v zahraničí. Ovšem – SÚKL leží na území České republiky. A paní Bobošíková prokazuje, že nejenže nepochopila smysl fungování EMA, ale ani se na svoje vystoupení nepřipravila. Ani tak základním způsobem, jako je letmý pohled do wikipedie. „V obecné rovině je smyslem existence agentury usnadnit a zlevnit schvalování léků napříč Evropskou unií a také bránit protekcionismu států, tedy neschvalování léků konkurenčních k lékům domácích výrobců.“ To říká i česká wiki. Pokud by paní Bobošíková použila tu anglickou, a Google Translator, dočetla by se tam: „Doufalo se, že odstraní protekcionistické tendence suverénních států, které nejsou ochotny schvalovat nové léky, které by mohly konkurovat těm, které již vyrábějí domácí farmaceutické společnosti.“
Tehdejší bláhoví politici nepočítali s tím, co nyní prožíváme v České republice. Proto by tam mělo být dopsáno „odstraní protekcionistické tendence suverénních států, které nejsou ochotny schvalovat nové léky, které by mohly konkurovat těm, které vyrábějí v zemi, jejíž zájmy hájí prezident oné jiné suverénní země.“ Tedy ruského Sputniku, vyráběného v Putinově Rusku, jehož zájmy dlouhodobě prosazuje prezident České republiky Miloš Zeman. Politik, ke kterému chodí paní Bobošíková se svou kolegyní Lipovskou na návštěvy.
Jo oni spolupracují se SÚKL?
„Proč ministr zdravotnictví a řada dalších politiků našemu státnímu Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv nedůvěřují, nevíme,“ dí paní Bobošíková. „Znepokojuje mne slepá důvěra ministra v EMA,“ dodává. A zase ta nedostatečná příprava: Paní Bobošíková haní EMA, volá ku pomoci SÚKL, ale bohužel si nevšimla, že EMA nejen se SÚKLem, ale i s dalšími 26 národními lékovými agenturami těsně spolupracuje.
Janinka v říši divů
Pak paní Bobošíková ještě prokázala svou až úctyhodnou neznalost elementárních procesů v medicíně a farmakologii. Začala vyjmenovávat přípravky, které EMA nejprve schválila, a po několika letech stáhla. Jako příklad uváděla vakcínu Hexavac. Že byla v roce 2 000 schválena EMA, a v roce 2005 stažena. „V roce 2005 byla pozastavena, protože na místo toho, aby očkovala proti žloutence, snižovala dětskou imunitu vůči tomuto onemocnění, a později byla stažena. Skvělá práce unijních odborníků,“ dí paní Bobošíková. Youtuberka se bohužel nepodívala na server EMA. Tam by se dočetla: „V současné době neexistují žádné záznamy o případech propuknutí hepatitidy B po vakcinaci přípravkem Hexavac.“ Důvodem jejího stažení bylo to, že chránila proti žloutence nedostatečně, ne to, že by někomu to onemocnění vyvolala.
Poté paní Bobošíková velmi pohoršeně konstatuje, že za pětadvacet let svého působení EMA schválila a později stáhla 300 léků. To je jeden za měsíc. Jakoby nechápala, že lék se otestuje (jako nynější vakcína) na třeba 50 000 lidech, schválí, a když je pět let předepisován, získá s ním zkušenost řádově vyšší počet lidí. Pohybujeme se v prostoru EU, takže je lék stahován tehdy, když jej užilo třeba o dva řády více lidí. Místo padesáti tisíc zkušebních osob pět milionů pacientů užívajících lék k léčbě. A u nich se pak – nějaká velmi vzácná reakce, kterou nezachytilo testování – samozřejmě může projevit. Dále se teprve po létech užívání léku mohou objevit jeho negativní dopady z dlouhodobého hlediska. Zároveň také dochází k procesu nahrazování starých léků novými, šetrnějšími. A i ty zastaralé přicházejí o registraci. Není to nic překvapujícího, je to v přírodních vědách úplná samozřejmost, a jestli to youtuberku Bobošíkovou udivuje, hledal bych chybu spíše v její přípravě na vystoupení. Pro získání měřítka: V roce, kdy paní Bobošíkovou jmenovanou vakcínu stahovali, 2005, bylo v ČR podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv registrováno 28 184 léků. Takže to, že za pětadvacet let stáhla EMA jen pod tři sta dříve schválených přípravků, je respektuhodně nízké číslo.
A co smazat hákové kříže?
Paní Bobošíková svým haněním EMA a voláním po samostatném rozhodování SÚKLu samozřejmě – byť to slovo v pořadu nepadne – volá po Sputniku. Po Putinově vakcíně, která nebyla vyzkoušena v EU přijatelným způsobem, a která bez civilizovaného otestování nemá v Evropě co dělat. Po vakcíně, kterou prosazuje Miloš Zeman. Tím samozřejmě paní Bobošíková přitahuje nejrůznější vykolejence z řad protirouškovců, a z jejího facebookového účtu se stává slušná žumpa. Hákový kříž, který na její zeď vyvěsil kdosi z účtu Ondrej Hanko, se na FB už vidí málokdy.
Standardní výmluvou lidí, kteří na svých profilech tolerují svinstva jako hakenkrajc je, že na svou zeď nekoukali a nevšimli si. Takže nelze vyloučit, že si hákového kříže nevšimla ani paní Bobošíková. Ale na svou zeď chodí. Hákáč sice nesmaže, ale když jí někdo na FB polichotí, odpovídá promptně…