Slovenská policie v souvislosti s atentátem na předsedu vlády Slovenské republiky Roberta Fica zaznamenala na sociálních sítích příspěvky, které schvalují tento trestný čin a které šíří nenávist. Objevují se podle ní i výzvy k eskalaci násilí a mnohé neověřené informace. Vyzvala proto k respektu a toleranci.
„V souvislosti s atentátem na předsedu vlády Slovenské republiky je jednou z činností Policejního sboru i monitorování online prostoru. V komentářích pod příspěvky o včerejší události se objevují i takové, které schvalují trestný čin, a také takové, které šíří nenávist. Tyto příspěvky vyhodnocujeme a v případě, že budou naplňovat skutkovou podstatu trestného činu nebo přestupku, budeme jednat,“ oznámili slovenští policisté na Facebooku.
„Vyhnout se postihu je přitom tak jednoduché. Stačí k tomu jen respekt a tolerance. Jsou to dvě slova, kterými by se měl při komunikaci řídit každý, a to nejen na sociálních sítích. Mělo by to být standardem i v běžném životě, kam patří také úcta, slušnost, důstojnost a další ctnosti každodenního života,“ dodali.
Slovenský premiér Robert Fico se ve středu v odpoledních hodinách stal obětí atentátu a doposud zůstává ve vážném stavu v nemocnici. Útočníka policie zadržela a ve čtvrtek ho obvinila z úkladné vraždy z pomsty na chráněné osobě ve stádiu pokusu. Hrozí mu 25 let až doživotí.
Slovenská policie uvedla, že se šíří projevy nenávisti, výzvy k eskalaci násilí a mnoho neověřených informací o samotném útoku.
Podobné nenávistné komentáře na sociálních sítích se šířily i v Česku v souvislosti s tragickou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Ta méně viditelná část naší práce je monitoring sociálních sítí. Okamžitě po střelbě týmy analytiků začaly rozpracovávat a zkoumat různé posty. Pisatelé těch nejhorších zvěrstev budou mít příležitost svoje hrdinství ukázat i v rámci trestního řízení,“ napsala tehdy česká policie a ukázala příspěvek, ve kterém jeden uživatel útok na vysoké škole schvaluje.
Různé lži se šířily i v souvislosti s vraždou muže a kojence v Klánovickém lese. Někteří lidé na sociálních sítích tvrdili, že vrahem byl cizinec či přímo Ukrajinec, nebo že policisté znají totožnost pachatele, pouze ji nezveřejnili. V ukázce příspěvku, který policie zveřejnila, jeden uživatel na sociální síti tvrdí, že cituje výpověď jednoho ze zasahujících policistů. „Totožnost podezřelého je známa, nechápeme, proč se nezveřejní,“ řekl údajně. Podobné lži ale policie rychle vyvracela.