Státní zástupce žádá trest čtyři roky pro Jaromíra Baldu, muže, který ze strachu před „islámskou invazí“ chtěl spáchat teroristický čin. Někteří členové hnutí Svoboda a přímá demokracie, tedy ti, kdo šíří podobný strach z neexistujícího nebezpečí, se muže nejen zastávají, ale dokonce se zdá, že takový skutek schvalují. Mohli přitom umírat lidé.

Mezi těmi nejviditelnějšími reakcemi se nepříliš překvapivě objevil poslanec Lubomír Volný, známý obchodník s chudobou a člověk, který nedávno nazval Václava Havla kolaborantem. „Můj názor na kauzu pokácených stromů je jasný. Pokud se nejedná o řízenou provokaci, tak je tato kauza výsledkem práce fanatických vítačů a multikulti maniaků.To Vy fanatici islamizace a afrikanizace zbytků svobodné Evropy zde vytváříte reálně nebezpečné a stresující prostředí a pochopitelně se najdou i lidé kteří budou reagovat přecitlivěle a neadekvátně, protože se budou oprávněně cítit ohroženi. To Vy vytváříte evropské Breiviky (publikováno bez redakčních úprav, pozn. red.),“ stojí na profilu poslance Parlamentu České republiky.

Volný samozřejmě ignoroval fakt, že ten vyděšený důchodce, který například navrhoval zapalovat ženy v burkách, mohl zabít mnoho lidí. Důležité je i takovouto věc zneužít ve svůj prospěch.

Ještě více šokující je příspěvek na facebookovém profilu pražské organizace SPD, na který upozornil novinář Hanuš Hanslík. Zde došlo doslova ke schvalování trestného činu.

Na Facebooku píší: „Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Ten pán se připodobnil Janu Palachovi. SPD odsuzuje jakoukoliv formu terorismu!!! Byť se tento člověk deklaruje jako sympatizant SPD, vinu za jeho nedokonaný čin nese naše současná vláda, která něco jiného říká a něco jiného koná, panuje všeobecná nespokojenost. Naše vláda není pro občany zárukou, že se islámská invaze, které čelí západní Evropa, nedotkne i nás. Lidé toto nechtějí. Oligarcho-socialistická vláda ale nechává lidi v nejistotě. Teď podepsali migrační pakty. To je vstupenka pro všechny migranty světa, pojďte k nám! Ten pán není od pohledu žádný terorista, je to jen zoufalý člověk, který už nevěděl, jak ochránit naši zemi, naše ženy a děti.“

Jelikož se pod příspěvkem sešlo mnoho negativních komentářů, správce stránky později šokující slova mírnil s tím, že za Palacha se označil pouze pachatel a že jde o smutný čin.

Balda chtěl, aby jeho akce vypadaly tak, že je způsobili radikální muslimové. Pokácel tedy stromy na koleje a také šířil letáky, jež měly vyvolat dojem, že je psal vyznavač džihádu. Hodlal tím mezi lidmi vyvolat strach z uprchlíků.

První srážka vlaku s pokáceným stromem se stala počátkem června 2017 mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhá o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. V prvním vlaku bylo vedle vlakové čety devět cestujících, ve druhém šest. Nikdo z nich se nezranil, podle znalce i strojvedoucích však vlaky nevykolejily jen šťastnou náhodou.

Za teroristický útok a za vyhrožování teroristickým trestným činem hrozí Baldovi podle zákonné sazby pět až 15 let vězení.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora