ANALÝZA / Povstalecké síly vedené islamistickými milicemi Haját Tahrír aš-Šám provedly v sobotu překvapivý úder na pozice vojsk diktátora Bašára al-Asada. Během několika hodin ovládly i více než dvoumilionové Aleppo. Situace na bojišti se vyhrocuje. Babak Taghvaee monitoruje situaci na Blízkém východě na síti X, objevují se i zprávy o hromadných popravách. Asadův režim v neděli kolem poledne (SEČ) ohlásil, že syrské síly zahajují protiofenzívu, uvedla agentura AP. Zatím ale podle všeho postupují povstalci a může se jim podařit od spojení s Asadem odříznout ruské vojenské základny na východě země. Rusové se již údajně do střetu zapojili, když ruské bojové letadlo bombardovalo Univerzitní nemocnici v centru Aleppa.
Příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh otevřelo prostor pro akci islamistickým milicím Haját Tahrír aš-Šám. Ty považují Spojené státy za teroristickou organizaci a jsou podporovány právě Hizballáhem. Od pátku 28. listopadu 2024 spustily mohutnou vojenskou akci. Během necelých dvou dní se jim podařilo dosáhnout míst, odkud byly vytlačeny v roce 2016. Již v pátek se jim podle agentury AP odvolávající se na Syrskou organizaci pro lidská práva (Syrian Observatory for Human Rights) ovládnout mezinárodní letiště ve více než dvoumilionovém Aleppu a dnes už údajně ovládají celou severní provincii Hama. Syrské síly ovládané Asadem ohlásily, že dnes zahájily protiofenzívu.
Na dotaz deníku FORUM 24 uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, že „s předběžným dotazem na možnou evakuaci ze země se na české velvyslanectví dosud obrátilo několik občanů Česka a Spojených států, které v Sýrii jakožto protecting power konzulárně zastupujeme.“ Dodal ale, že z bezpečnostních důvodů obecně MZV nekomentuje evakuace našich zastupitelských úřadů. Nicméně česká diplomacie situaci pozorně sleduje.
Popravy a ruské bombardování nemocnice
Novinář Babak Taghvee napsal na svém účtu na síti X, že islámské milice zveřejnily video, v němž oznamují veřejnou popravu více než padesáti syrských vojáků v Aleppu. Ti mají být údajně sťati před kamerami. Cílem tohoto brutálního činu má být odstrašení všech Asadových sil od snahy zastavit jejich postup. Jak ale napsala agentura AP, Asadův režim ohlásil v neděli zahájení protiútoku, který má postup povstalců zastavit. Cílem má být především zabránit dalšímu postupu v provincii Hama.
Jejím ovládnutím by totiž mohly milice Haját Tahrír aš-Šám odříznout Asada od spojení s ruskými vojenskými základnami v zemi. Upozornil na to Deník N. Povstalci už údajně vstoupili i do samotného města Hama. Analytik a komentátor vystupující na síti X pod účtem MT77W napsal dnes na síti X, že se již syrským silám podařilo povstalce vytlačit z města Tal Rifaat. Současně ale bezpečnostní analytik Ruslan Trad z Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab píše o již probíhajících bojích v Damašku. Tyto informace zatím není možné potvrdit z nezávislých zdrojů.
Protiofenzívu se podle všeho rozhodlo podpořit už i Rusko. Podle informací Syrské organizace pro lidská práva údajně zaútočil ruský bitevník na Univerzitní nemocnici v centru Aleppa (psali jsme zde). Bombardování si vyžádalo pět mrtvých a více než padesát zraněných. Obětí tak začíná strmě přibývat, i když se na počátku nové fáze syrského konfliktu zdálo, že jich bude méně. Další mrtvé ale nejspíše přinese Asadova protiofenzíva a především ruské bombardování hustě osídlených oblastí.
Ve zprávě ČTK z neděle 1. prosince večer se uvádí, že v posledních dnech v konfliktu zemřelo 412 lidí, včetně nejméně 61 civilistů; uvádí to organizace SOHR, která konflikt dlouhodobě monitoruje. Od roku 2011 v občanské válce zahynuly stovky tisíc lidí a miliony musely opustit své domovy. I když válka nikdy formálně nebyla ukončena, boje z velké části ustaly v roce 2020 po příměří zprostředkovaném Tureckem a Ruskem.
Podle ČTK ruská a syrská letadla celou neděli opět útočila na povstalce ve městech Idlib a Aleppo na severu Sýrie. Intenzivní bombardování severních oblastí země pokračuje druhým dnem s cílem zatlačit islamistické povstalce, kteří ovládli druhé největší město Halab a provincii Idlib a hlásí postup směrem na jih. Při úderech zemřelo nejméně osm civilistů a přes 50 utrpělo zranění, tvrdí podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
Podle místních jeden z dnešních náletů zasáhl hustě zalidněnou obytnou čtvrť v centru Idlibu, který je největším městem povstalecké enklávy poblíž hranic s Tureckem. Syrská státní tisková agentura SANA uvedla, že armáda přes noc povstalce na severu provincie Hana zatlačila zpět. Podle skupiny SOHR vládní síly v oblasti vytvořily „silnou obrannou linii“.
Kromě Ruska syrské vládě a armádě při návštěvě Damašku vyjádřil podporu íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Jordánský král Abdalláh II. a prezident Spojených arabských emirátů (SAE) šajch Muhammad bin Zajd Nahaján po telefonu Asada ujistili o své solidaritě se Sýrií.
Zmařené spiknutí
Již v sobotu informoval Babak Taghvee o tom, že velení syrské armády, v čele se šéfem Nejvyššího obranného ředitelství Hasámem Loukou, zahájilo převrat s cílem svrhnout Asada a jeho vedení. Brigádní generál Louka údajně vyslal síly, které měly zatknout členy Asadovy rodiny. Deník Turkiye Today s odvoláním na Saudskou tiskovou agenturu uvedl, že místo aktuálního Asadova pobytu je poněkud nejasné.
Podle Charlese Listera, ředitele Institutu pro Střední východ, měl zůstat v Moskvě. MT77W včera napsal: „Bašár al-Asad, jeho manželka a děti v jsou v Rusku. To je jisté. Bratři Asmy al-Asada a jejich rodiny mimo Sýrii: Ijád je původně v zahraničí, ale Firas a jeho rodina jsou nyní ve Spojených arabských emirátech a rodiče jsou v Londýně. Ve skutečnosti Asmaa nebyla neustále v Rusku kvůli léčbě, čas od času se stěhovala, ale všichni přes noc opustili Damašek.“ Dnes mělo ale ruské letadlo s Asadem na palubě údajně přistát v Damašku.
Nicméně s odvoláním na vládní zdroje ve Spojených arabských emirátech dnes Taghvee uvedl, že vojenský puč byl poražen a samotný Louka je již uvězněn.