
Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) FOTO: Evropská unie / se souhlasem
FOTO: Evropská unie / se souhlasem


Evropská unie připravuje vlastní reakci na oznámená cla na dovoz automobilů do Spojených států, oznámil ve čtvrtek mluvčí Evropské komise (EK) Olof Gill. Reakce EU bude podle něj důrazná a jasně zaměřená. Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že od dubna začne platit 25procentní clo na dovoz osobních a lehkých užitkových aut. Prohlášení zmiňuje až měsíční odklad na výběr cla při dovozu automobilových dílů. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) Trumpovo oznámení nazval hrou, kterou zaplatí Američané stejně jako občané z jiných zemí a ve které prohrávají všichni.
„Je tu oznámení (USA) týkající se automobilů. Jak jsme pochopili, příští týden vstoupí v platnost nová sada opatření ze strany USA, která nazývají recipročními cly. Všech těchto kroků litujeme, ale na všechny se připravujeme,“ řekl mluvčí unijní exekutivy. „Nemohu vám prozradit přesné načasování, kdy přijde naše odpověď na tato zatím nerealizovaná opatření, ale mohu vás ujistit, že přijde včas a bude důrazná, jasně zaměřená a dosáhne zamýšleného účinku,“ dodal Gill.
Ve Spojených státech začalo už 12. března platit 25procentní clo na veškerý dovoz oceli a hliníku. Evropská unie v reakci na to oznámila protiopatření vůči americkému zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard Kč). Tato protiopatření měla částečně začít platit od 1. dubna, částečně pak od 13. dubna. Nakonec bylo rozhodnuto, že všechna celní opatření by měla vstoupit v platnost v jediný den, a sice 13. dubna.
Nyní ale přišla americká administrativa s oznámením dalších cel na automobily. Europoslanec Luděk Niedermayer v reakci na to vzkázal, že prezident Trump pokračuje ve své hře s tarify. „Jím uvalená 25% cla na dovoz všech automobilů nejsou odvetná, naopak vyvolávají oprávněnou odvetu. V této hře, kterou zaplatí Američané stejně jako občané z jiných zemí, prohrávají všichni. A to i kvůli jeho komunikaci plné mystifikací, manipulací a nepravd, podle níž za obchodní přebytky s USA mohou ‚země‘,“ sdělil deníku FORUM 24.
„To je zvláštní pojetí tržní ekonomiky, kde o transakcích rozhodují firmy a spotřebitelé. Ano, země (tedy vlády) jsou odpovědné například za to, že EU kupuje za desítky miliard vojenskou techniku z USA. Ale to, že si Američan koupí místo Fordu Audi, není rozhodnutí vlády, ale zákazníků. Schodek v obchodě tak samozřejmě nevytvářejí státy, ale firmy a spotřebitelé,“ upozornil s tím, že americká cla způsobí pokles ekonomiky EU v řádu několika desetin procent. „Není to katastrofa, ale není to dobře. Horší je ale myšlení, které rozhodnutí Trumpovy administrativy odráží,“ myslí si.
„Cla mezi USA a EU jsou v dnešní situaci nízká, EU navrhovala již před lety jejich další omezení. Někdy clí více EU (auta 10 % vs. 2.5 % v USA), jinde zase USA (jiné dopravní prostředky, 10 % vs. 25 % na vývoz z EU),“ dodal.