Také Rakousko dováží z evropských překladišť tuny respirátorů a ochranných prostředků z Číny. U respirátorů čínské výroby dodaných do Jižního Tyrolska se jedná o samý vadný materiál. Jsou nepoužitelné, konstatuje rakouské ministerstvo obchodu s odvoláním na zprávu testovací laboratoře.
Evropa dováží miliony respirátorů a dalších ochranných prostředků z Číny. Tuny tohoto materiálu dopravuje do Rakouska tamní národní letecký dopravce. Čínské respirátory dodané přes letiště Vídeň-Schwechat do Jižního Tyrolska jsou však podle informací zpravodajských portálů Salto.bz a Profil.at nepoužitelné, což také potvrdilo rakouské ministerstvo obchodu.
Potíže se týkají zásilky respirátorů dvou typů – jednoho jednoduššího, chirurgického modelu, a druhého typu vyšší třídy KN95, který by měl svými parametry spočívat na pomezí respirátorů tříd FFP2 a FFP3, určených pro oblast intenzivní medicíny. Celkem se jedná o půl milionu těchto respirátorů, které po Jižním Tyrolsku rozvážela rakouská armáda.
Vadu zjistili členové Červeného kříže při zběžné kontrole respirátorů krátce po přistání letadla koncem března na vídeňském letišti a rakouská média poznamenávají, že dotyční byli z obsahu zásilky „zaražení“. Ministerstvo obchodu následně nechalo tento dodaný materiál zkontrolovat v jedné německé laboratoři s tím výsledkem, že předmětné respirátory vůbec nesplňují požadavky kladené na třídu FFP.
Na rozdíl od děravých či druhou dekádu prošlých respirátorů a průhledných roušek z čínské dodávky, které na sociálních sítích předváděli čeští zdravotníci, ty rakouské nepřiléhají k obličeji – což je ve snaze o zachycení virů potíž. Zmíněný server Salto.bz citoval ze zprávy zkušební laboratoře z 27. března, že ony údajné ochranné masky měly na tvářích poměrně velké mezery. „Masky po přiložení k obličeji nepřiléhají v oblasti brady, ani k tvářím.“
Respirátor FFP2 musí zachytit 95 procent částic vdechovaného vzduchu a respirátor FFP3 98 procent. V opačném případě jde o klamavé označení.