Na listopadové výročí vládní loterie Účtenkovka k EET se objevily zprávy, že v rámci hry docházelo k mnohačetným podvodům. Opozice pak už nekritizovala pouze vysoké náklady státní kasy, ale upozorňovala na to, že se hra stala živnou půdou pro podvodníky a gamblery a měla by se zrušit. I přes tento tlak ale stále pokračuje. Ve středu 15. ledna proběhlo již sedmadvacáté slosování.
„My tomu říkáme státem řízený a zřízený hazard,“ kroutil hlavou předseda STAN Vít Rakušan. „Stále trvá vláda na tom, že se jedná o skvělý instrument? Nevidí to jako další hazardní podnik, který sama zřídila a kde lidi nutí do toho, aby sázeli, a umožňuje hezký život i podvodníkům, kteří skupují účtenky,“ dotazoval se během interpelací premiéra Andreje Babiše, který vše rázem popřel a zopakoval, že samo EET státu vynáší.
Tehdy se jednalo o přímou reakci na odhalení, které ukázalo na systémové nedostatky. Rozvolněná pravidla umožňovala hráčům zaregistrovat libovolný počet účtenek, a tak byl objeven i případ, kdy jeden hráč zaregistroval během jednoho měsíce 11 tisíc účtenek s průměrnou útratou 328 korun.
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pravidla následně sice zpřísnila a stanovila maximální počet účtenek na pět set za měsíc, ale odborníci namítali, že si hráč bude moci zaregistrovat více hráčských účtů. „Provozovatel loterie na to důsledně dohlíží. Při porušení pravidla jednoho účtu budou hráčské účty sjednoceny do jednoho a bude se počítat s prvními 500 zaregistrovanými účtenkami a k ostatním nebude přihlíženo,“ oponoval Babiš.
Pouze v prosinci tak bylo vyřazeno 24 643 účtenek, u nichž bylo Ministerstvo financí přesvědčeno, že vykazují znaky podvodných tržeb. Kolik dalších mohlo být ovšem přehlédnuto, zůstává otázkou. I přes změny systémového nastavení ale stále trvají námitky, že celá hra podporuje hazardní chování rizikových jedinců.
Hlavní cenou zůstává 1 milion korun, k jehož výhře lákala i reklamní kampaň na Radiu Impuls patřícím do holdingu Agrofert, a to poté, co byl zaznamenán pokles v zájmu přihlášených. Resort navíc nikdy ani nezastíral fakt, kde fakticky tkví hlavní přínos – občané prostřednictvím loterie ulehčují práci kontrolorům, kteří zkoumají, zda obchodníci pravidla dodržují.
„Účtenkovku považujeme vzhledem k počtu hráčů i registrovaných účtenek za úspěšný projekt. Za úspěch považujeme také minimální pokles počtu hráčů, který je v čase nevyhnutelný u každé loterie či obdobné hry. Neoddiskutovatelný je přínos pro motivaci hráčů přebírat účtenky,“ hodnotilo loni Ministerstvo financí.
V květnu navíc čeká Českou republiku zavedení i třetí a čtvrté vlny EET, které se dotknou lékařů, řemeslníků či právníků. Proti tomu se nyní postavili Piráti, kteří se obrátili s žalobou na Ústavní soud, jenž by se měl případem teprve zabývat.