Ostřelování civilních cílů kazetovou municí je v civilizovaných zemích považováno za válečný zločin. To se ale netýká Ruska, které zaútočilo na Kyjev s použitím munice, jež po sobě zanechává smrtonosné výbušné „dárky“. Když na ně sáhne například dítě, okamžitě explodují a zabijí ho.
Ukrajinská policie varovala obyvatele Kyjeva, že po posledním raketovém útoku na město zbyly v ulicích města a na sídlištích nevybuchlé části kazetových hlavic. Ty představují smrtelné nebezpečí pro obyvatele, kteří by se s nimi z jakéhokoli důvodu pokusili manipulovat.
„Ráno 12. června při dokumentaci válečných zločinů Ruské federace objevili policisté na území oblasti fragmenty nebezpečné kazetové submunice. Tyto výbušné předměty představují hrozbu pro život a zdraví lidí a mohou explodovat při sebemenším pohybu,“ varovala ve středu kyjevská policie.
Zároveň upozornila obyvatele města, aby se nezdržovali v oblastech, které čelily ruskému ostřelování, a v případě, že najdou jakékoli podezřelé předměty, okamžitě informovali zodpovědné orgány. „Je přísně zakázáno se takového předmětu dotýkat nebo ho přemisťovat,“ varovali policisté na závěr.
Použití kazetové munice je ve většině zemí zakázáno, nicméně ani jedna ze stran probíhající války nepodepsala odpovídající smlouvu. Ukrajinci ji používají na bojišti k likvidaci větších ozbrojených skupin agresora a také během útoků na ruská vojenská letiště. Po výbuchu totiž uvolní do okolí stovky malých výbušných částí, které se ideálně hodí k likvidaci cílů rozptýlených na velkém území.
Rusko rutinně využívá kazetovou munici k útokům na civilní cíle a zabilo s jejich pomocí stovky nevinných a neozbrojených obyvatel Ukrajiny. Úmyslné útoky těmito zákeřnými zbraněmi byly zaznamenány v jedenácti ukrajinských krajích a také v hlavním městě Kyjevě. Podle humanitárních organizací je možné použití těchto zbraní v obydlených oblastech považovat za válečný zločin.