Pozornost americké veřejnosti se bude v pondělí po necelém roce znovu upírat na Minneapolis, kde zazní úvodní řeči v kauze s někdejším bělošským policistou Derekem Chauvinem. Ten čelí obviněním z vraždy a zabití černocha George Floyda při tvrdém zákroku z loňského května, který vedl k týdnům demonstrací proti policejnímu násilí a rasismu. Protesty mnohdy přerůstaly v nepokoje a násilné střety. Očekává se, že proces potrvá dva až čtyři týdny.
Chauvin byl dlouholetým členem minneapoliského policejního sboru. Loni 25. května byl jedním ze čtyř policistů přivolaných k samoobsluze, jejíž majitelé se domnívali, že jim Floyd zaplatil za cigarety falešnou 20dolarovou bankovkou. Pokus o Floydovo zatčení vyústil v potyčku, při níž Chauvin několik minut klečel černochovi na krku.
Zákrok zachytili kolemjdoucí na mobilní telefony. Z videa je patrné, že policista klečel na Floydovi asi osm minut. Zatýkaný nejprve lapal po dechu a opakovaně říkal, že nemůže dýchat. V posledních minutách záznamu pak jen bezvládně leží, zatímco na něm Chauvin dál klečí. Floyd byl krátce po převozu do nemocnice prohlášen za mrtvého.
Záběry Chauvinova zákroku vyvolaly vlnu protestů proti nepřiměřenému násilí a zakořeněnému rasismu v amerických policejních sborech, které se z Minneapolis rozšířily do dalších asi 140 amerických měst. Ozvěny protestního hnutí dorazily do řady zemí včetně České republiky.
Ačkoliv byly demonstrace převážně pokojné, v některých amerických městech se proměnily v rabování a ničení majetku. Vývoj kolem Floydovy smrti ještě více vyhrotil kampaň před listopadovými prezidentskými volbami, část obyvatelstva totiž volala po reformách a omezení rozpočtu policie, jiní ve světle nepokojů požadovali tvrdší postup bezpečnostních složek. Policie zatkla za několik týdnů přes 14 000 lidí, na mnoha místech se rovněž protestující z hnutí Black Lives Matter (na životech černochů záleží) střetli s ozbrojenými příslušníky krajně pravicových skupin. V souvislosti s protesty zemřelo v USA 19 lidí.
Chauvin čelí obviněním z vraždy druhého a třetího stupně a ze zabití. Jeho případ bude posuzovat 12členná porota, jejíž výběr trval dva týdny a byl výjimečně složitý. Soud u porotců zjišťoval, zda nejsou nakloněni jedné ze stran sporu a zda jejich mínění není příliš ovlivněno turbulentním vývojem posledních deseti měsíců. Ve výsledné porotě převládají ženy a jsou v ní rovně zastoupeny osoby bílé pleti i zástupci menšin. Právě etnickému složení poroty byla věnována velká pozornost vzhledem k rasovému podtextu celého případu.
Do začátku procesu výběru porotců přitom zasáhl vývoj kolem žaloby podané Floydovou rodinou na město Minneapolis, když se tamní radnice rozhodla, že kauzu urovná vyplacením odškodného ve výši 27 milionů dolarů (téměř 600 milionů Kč). Panovaly obavy, že takové řešení ovlivní rozhodování porotců, soudce Peter Cahill například z poroty vyloučil dva její členy, kteří uvedli, že je pro ně po rozhodnutí města těžké věřit v Chauvinovu nevinu. Obhajoba se v reakci na vyrovnání neúspěšně snažila o odložení nebo přeložení případu.
Před soudem bude vypovídat řada svědků, například šéf minneapoliské policie, koroner, který ohledával Floydovo tělo, nebo jedna kolemjdoucí, která na svůj mobilní telefon nahrála video, jak Chauvin leží Floydovi na krku. Vypovídat bude i řada expertů i členové Floydovy rodiny.
Výsledek procesu lze podle odborníků těžko předpovědět, prokázat zasahujícímu policistovi nedbalost vedoucí ke smrti zatýkaného nebo jeho úmyslné zabití bývá obtížné. „Tyto případy jsou vždy složitější, než vypadají,“ řekl profesor práva z Cornellovy univerzity Joe Margulies.
Očekává se, že obhajoba bude tvrdit, že Floyd zemřel kvůli předchozím zdravotním potížím a drogám, které mu našli vyšetřovatelé v krvi, a ne v důsledku Chauvinova zákroku. Americká média podotýkají, že se porotci v podobných případech častěji kloní na stranu policie.
V Minneapolis panují obavy, že by případný osvobozující verdikt pro Chauvina mohl spustit další vlnu protestů. Město už vynaložilo přes 600 000 dolarů (13,3 milionu Kč) na výstavbu bariér kolem veřejných budov a policejních stanic. V okolí budovy soudu budou platit výjimečná bezpečnostní opatření.
Vzhledem k pandemii musela doznat změn i soudní místnost, v níž úřady nechaly nainstalovat zábrany z plexiskla ve snaze zabránit šíření koronaviru. Všichni účastníci mají povinnost nosit roušky a dodržovat rozestupy. V soudní síni může být přítomen jen jeden člen z rodiny Floyda i Chauvina. Experti varují, že by případný výskyt nákazy v soudní síni mohl proces zpozdit až od dva týdny, což by mohlo mít vliv na rozhodování porotců.
Stíhání v kauze Floydovy smrti čelí i další tři policisté, kteří byli při Floydově zatýkání a čelí obvinění z napomáhání k vraždě druhého stupně. Před soud zřejmě předstoupí v srpnu.