Václav Cílek, známý popularizátor přírodních věd, je jedním z lidí, kteří dokážou vnímat Putinovu válku proti Ukrajině v širších souvislostech. Požádal jsem ho o malou prognózu, co udělá se světem, když válkou ničená Ukrajina přestane prodávat pšenici, která živí velkou část severní Afriky a Středního východu.
Co podle vás udělá výpadek ukrajinské pšenice se světem?
Svět je tak komplikovaný a mění se tak rychle, že cokoli předvídat je obtížné. Ale shrňme si základní data. Většina ukrajinské pšenice – i kdyby se koncem roku urodilo – jde přes Oděsu. Takže klíčové bude, zda Rusové v příštích týdnech obsadí Oděsu a odříznou kus světa od jednoduché cesty po moři z Ukrajiny třeba do Egypta. Pokud bude Oděsa obsazená, budou muset Ukrajinci hledat jinou cestu.
Po zemi…
Nejdřív ano. Takové cesty se nabízejí dvě. Do polských přístavů, po zemi přes Polsko, druhá přes Slovensko a Českou republiku do Hamburku. Problémem ovšem je, že transportní kapacity bývají nasmlouvané na dlouho dopředu. Jak na lodích, tak ve vlacích – a nevím, zda vůbec někdo někde počítá s možnosti navýšení transportních kapacit.
Sama logistika je tedy bezpečnostním rizikem?
Logistika je dnes nastavená na určitý výkon, a výpadek byť jen o pár procent ji rozkolísá. To vidíme i na plynu proudícím do Německa. Plynovod je stavěn zhruba na tolik, kolik Německo potřebuje – a víc se do těch trubek nevejde. Podobně plynovody po celé Evropě. A všechny mají smlouvy na několik let dopředu. Problémem může být i věc, která by vás vůbec nenapadla – třeba nedostatek námořníků. Mezi námořníky bylo hodně Rusů a Ukrajinců, hodně námořníků je také blokováno ruskou flotilou v Černém moři. Takže i kdyby se zaselo a urodilo, ale padla by Oděsa, tak nastanou logistické problémy. Vzpomeňte na loď, která se zasekla v Suezu – trvalo měsíce, než se situace uklidnila.
Šlo by obilí nakoupit někde jinde?
Těžko. U obilí obecně platí, že existuje jen několik málo vývozců. Ukrajina, Rusko, Kanada, Argentina… Ukrajina například vyvážela hodně pšenice do Egypta. Tam žije sto, možná sto dvacet milionů lidí, a více než polovina populace závisí na potravinové…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.