Třetí demonstrace, kterou do Prahy na Václavské náměstí svolal Ladislav Vrabel, měla být protestem proti současné politice vlády, proti zvyšování cen energií, rostoucí inflaci, zkrátka proti vládnoucí pětikoalici a vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Jediný pocit, který jsem si z demonstrace odnesl, byl, že kdokoliv bude dnes či zítra prohlašovat, že se demonstrace účastnili hlavně lidé, kteří jsou „drceni“ současnou ekonomickou situací a mají obavy z toho, jak zaplatí v zimě topení, elektřinu či jídlo, lže.
Projevy na pódiu rozhodně jasně deklarovaly, oč pořadatelům jde. A komunistické prapory, svatojiřské stužky uvázané na českých vlajkách i mnohé nápisy na transparentech jasně ukazovaly na podporu Putinova Ruska.
Písničkář Pepa Nos na začátku zpíval svoji známou píseň o agentovi CIA, kterou aktualizoval, a přidal tak nejeden verš o současné situaci. Že vtipnost z Nosových textů už dávno odvál čas, je bohužel trpkou pravdou, a tak na patře zůstal jen pocit trapnosti, když zazněl „vtipný verš“, že jediným plynem, který můžeme dostat, je cyklon B.
Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek se pasoval do pozice vojenského stratéga, když kromě hrozby nedostatku plynu kritizoval ministryni Janu Černochovou, že chce koupit americké stíhačky F-35, když je přece „dosavadních 14 švédských gripenů schopno přeletět republiku za pouhých šest minut, a ještě hlídat Slovensko a pobaltské státy“. A ze své pozice politické mrtvoly vzkázal „protinárodní, protilidové, zpupné a arogantní vládě“, že už si to nenechá líbit, protože „nejsme ovce“.
Kandidát na prezidenta Hynek Blaško prohlásil, že „nejsme ve válce“, že válka je jen výmluva pro všechny problémy, které vláda neřeší.
Kateřina Konečná se svým sonorním hlasem rozčilovala, že vláda, konkrétně ministr Rakušan, chce zprivatizovat vlajku jen pro „kastu vyvolených“. Jediná cesta podle ní je volba prezidenta, který „Rakušanům, Pekarovým a Fialům udělá čáru přes rozpočet“. A to podle ní může být jen prezident pevný jako skála. „A to může být jen Josef Skála,“ vykřikla na závěr Konečná a otevřela tak pódium pro komunistického prezidentského kandidáta Josefa Skálu.
„My směřujeme k nenásilné revoluci,“ prohlásil Skála k této podle jeho slov „gigantické demonstraci“ a pak si se svými posluchači zaskandoval „demisi, demisi“.
Nemá cenu zmiňovat, co pronášeli další řečníci, ať už to byl bývalý poslanec Lubomír Volný, astrolog Antonín Baudyš ml., Pynelopi Cimprichová z hnutí Švýcarská demokracie či herec Ivan Vyskočil.
Všechna vystoupení se dají jednoduše shrnout do několika bodů: Česká republika by měla vystoupit z EU, NATO, WHO, OSN, Lipské burzy, měla by vyhnat všechny zahraniční firmy a začít vše vyrábět doma sama či pěstovat plodiny tak, aby byla potravinově soběstačná, ale hlavně by měla přestat podporovat Ukrajinu a ihned se separátně dohodnout s Putinem na dodávkách plynu a ropy. Jako červená nit se projevy táhlo přesvědčení, že prezident by měl na základě demonstrace a petice, kterou Vrabel a spol. organizují, okamžitě odvolat vládu. Ústava sem, ústava tam, proč by se jí vlastně měl někdo držet, že? Vrabel nakonec samozřejmě neopomněl zopakovat ani tezi o cíleném „ředění národa“, ale to od něj zřejmě demonstranti očekávali.
Také dnes se však na rampě Národního muzea sešli lidé, kteří naopak protestovali proti Putinově agresi, proti válce a veřejně deklarovali podporu nejen Ukrajině, ale i naší vládě.
A tak nejvtipnějším momentem celého odpoledne bylo, když Vrabel z pódia dramatickým hlasem vyzýval dědečka ztraceného vnuka Marka, který na něj čeká u koně. Tím dědečkem byl, a Vrabel to dramaticky hlásil na celé Václavské náměstí, Ferdinand Vaněk. Chtěl bych vidět Vrabelův obličej, když mu někdo později řekl, že se jej podařilo skvěle „vytrollit“. A že se Václav Havel v nebi zřejmě velice dobře bavil.