Václav Klaus mladší publikoval na Novinkách svůj tradiční komentář – a s tradičním vyzněním. Až příliš si připomínáme okupaci roku 1968. Je to problém, protože správně bychom si úplně stejně měli připomínat rok 1938 a hlavně také demonstrovat před ambasádami Británie, Německa, Itálie a Francie. Ruská propaganda jako vyšitá.

Pan Klaus je dále smutný, že jsme si 28. července nepřipomněli 1. světovou válku. A to přitom na Piavě postřelili jeho pradědečka! Je hlavně potřeba kopnout si do České televize, která přílišným připomínáním tragického výročí slouží „politickým půtkám“. Že už jste to někde četli? U KSČM? U SPD? Na Parlamentních listech? Ano, to se rozhodně nepletete.

Klaus ml. si nevšiml, že komunisté se ve dnech kolem 21. srpna chovali naprosto ostudně a ještě se zastává Vojtěcha Filipa. „Nenajde se v České republice (ani ve světě) nikdo svéprávný, kdo by vojenskou invazi z roku 1968 nějak hájil nebo se jí zastával. To, že někdo špekuluje, že Brežněv byl Ukrajinec, není totéž, jako by říkal, že podporuje okupaci cizími vojsky. Navíc teda, pokud přijmeme současnou doktrínu, že Ukrajina není částečně ruská, pak byl Brežněv fakt Ukrajinec jak poleno.“

A co pana Klause bolí nejvíc? Když je okupace Československa vyčítána současnému Rusku. „Klidně se vztekejte, ale Rusové jako národ byli největší obětí komunistické diktatury. Milióny mrtvých. Na rozdíl od České republiky mají komunisty v opozici, my ne.“

Tak abychom panu Klausovi něco připomněli. Vladimir Putin otevřeně navazuje na politiku Sovětského svazu. Okupuje cizí území (i když to je asi jen taková „současná doktrína“, že Ukrajina není částečně ruská, že). Podle průzkumů schvaluje okupaci Československa 36 procent Rusů. Opravdu má pan Klaus dojem, že Mnichov 38 schvaluje 36 procent Němců? Jistě to ale bude tvrdit, protože to je ten diktát z Bruselu.

„Historie prostě není tak jednoduchá. Ale má se o ní mluvit, má se připomínat. Ovšem nikoli stylem, že když si někdo myslí drobátko něco jiného nebo z jiného úhlu pohledu, tak má držet hubu,“ dodává moudře pan učitel Klaus. Ano, pravda je přece relativní. To je přesně to, co se nám snaží vnutit ruská propaganda, které Klausova rodina dělá tak skvělou službu.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora