Několik stovek lidí v úterní podvečer vyrazilo na Hradčanské náměstí vyjádřit nesouhlas se současným stavem demokracie v České republice. Demonstrace organizovaná iniciativou Masaryk nesla název Braňme demokracii.
Mezi témata protestního shromáždění patřily nedávná volba do Rady České televize, smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery, možná dostavba jaderné elektrárny Dukovany ruskými nebo čínskými firmami, spor o odstranění sochy maršála Koněva a střet zájmů premiéra Andreje Babiše.
K demonstrujícím promluvili senátoři Václav Láska, Marek Hilšer a David Smoljak, režisér Martin Vadas, aktivisté Ivana Mádrová, Hana Strašáková a Ziggy Horváth, vysokoškolští pedagogové Václav Němec a Pavel Svoboda, sociolog a spisovatel Jan Jandourek a starosta Martin Exner.
„Česká republika byla v devadesátých letech známá jako ta, která se nebála zastat se utlačovaných. A o tuto tradici jsme přišli. Dneska tuhle zemi řídí lidé, kteří zrazují lidská práva. Zrazují české zájmy, zrazují vlastní lid a dělají to z těch nejnižších pohnutek, pro svůj osobní ekonomický prospěch,“ začal svůj proslov senátor Václav Láska, jenž inicioval vypracování ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana.
„Já jsem v Senátu členem zahraničního výboru a velmi, velmi citlivě vnímám, že je Česká republika na scestí. Že jsme na scestí, jestli budeme suverénní samostatnou zemí, nebo jestli budeme v područí nějaké totalitní velmoci. Nevypadá to moc dobře. Česká vláda panáčkuje na letišti před čínským velvyslancem a děkuje mu za to, že jsme si mohli v Číně něco koupit. České ministerstvo vnitra používá mobilní telefony od firmy, která má zákonem nařízeno podílet se na špionáži ve prospěch čínského komunistického režimu. A to, co je největším hrozícím průšvihem z hlediska naší nezávislosti, je hrozící dostavba jaderné elektrárny ruskou státní firmou. Jestli se tohle stane, tak jsme definitivně v područí ruského diktátora,“ vyjádřil Láska své obavy. „Já už nechci podlézat žádné mocnosti. Ani na západ, ani na východ. Přeju si, aby Česká republika byla zemí suverénní a solidární. Úplně nejvíc si přeju, aby se do České republiky vrátila hrdost a čest,“ dodal.
Senátor Marek Hilšer se ve svém projevu soustředil na střet zájmů premiéra Andreje Babiše. „Kdo si myslel, že kmotrovské zneužívání státu s Babišem odejde, se mýlil. Snažil jsem se nyní ukázat, jak hluboký je to omyl. Naopak zneužívání státu ve prospěch privátních osob se prohloubilo. A je absurdní, když na nás tento premiér řve, že není ve střetu zájmů. Je absurdní, když se lež stává pravdou. A myslím, že naše země už toto jednou zažila, a my tomu musíme říci ne,“ prohlásil na závěr.
Filozof, vysokoškolský učitel, vědecký pracovník a aktivista Václav Němec upozornil na sílící sebevědomí východních mocností. „Přátelé, přituhuje. Zdá se, že jsme se posunuli zase o pár stupínků níže k pomyslnému dnu nebo o pár kilometrů dále někam na východ směrem k těm takzvaným neliberálním demokraciím, jako je Maďarsko nebo Polsko, nebo hůře, k despotickým režimům, jako je Turecko, Rusko nebo Čína. Naše země v těchto týdnech čelí bezprecedentnímu vměšování a nátlaku ze strany cizích nedemokratických mocností,“ shrnul události posledního období.
„Objevují se signály, že staronovým despotickým režimům, jako je právě Rusko nebo Čína, roste nezdravě sebevědomí. A s tím stoupá jejich agresivita navenek. A co za této situace dělají naši političtí představitelé a zejména ti, kteří tolik vzývají naši státní suverenitu, když jde o její sdílení s dalšími demokratickými zeměmi třeba v rámci Evropské unie? Buď mlčí a krčí se někde v rohu, a nebo v horším případě se zcela nepokrytě staví na stranu těchto nedemokratických mocností, které takto flagrantně zasahují nejenom do státní suverenity,“ pokračoval. „Přestože se tito lidé často neváhají pasovat na vlastence a své odpůrce očerňovat jako vlastizrádce či kolaboranty, jsou to oni, kdo ve skutečnosti zrazují svou zemi a kdo slouží zájmům cizích autoritářských režimů. I v tomhle následují své ruské vzory a chovají se podle ruské propagandy: Zamysli se nad tím, co děláš, a obviň z toho druhou stranu,“ zakončil svůj projev Václav Němec.
Demonstrace navazovala na dvě shromáždění podporující návrh Senátu na ústavní žalobu na prezidenta, které iniciativa Masaryk organizovala loni.