Ministryně financí Alena Schillerová se neúčastní videokonferencí ministrů financí EU, neumí totiž anglicky. Větší problémy ale leží jinde. Schillerová lhala, když tvrdila opak. Právě kvůli nedostatečným jazykovým znalostem premiér Babiš vetoval kandidáta na ministra kultury Šmardu. A největší kompetencí ministryně je bezmezná loajalita.
Podle zjištění Hospodářských novin se Alena Schillerová zúčastnila pouze jedné ze sedmi videokonferencí unijních ministrů financí, kde se probíraly dopady koronavirové krize. „Hlavně proto, že se prakticky nedomluví anglicky. Není schopna se svými kolegy z ostatních zemí o ničem vyjednávat. Přitom ve hře byly a stále jsou obrovské částky,“ píše deník.
Na rozdíl od standardních schůzek v Bruselu není na videokonferencích k dispozici tlumočení, proto Schillerovou zastupuje její náměstkyně Lenka Dupáková. V situaci, kdy se na řešení krize rozdělují bilionové částky, není takové oslabení zastoupení České republiky bagatelní věc. Také se ovšem musí pro pořádek dodat, že Schillerová není jedinou členkou vlády, která kdy nevládla jazyky.
Obyčejná lež. Ale čí?
Zcela výjimečné jsou ovšem reakce ministryně financí. „Obyčejná lež. V Bruselu hovořím zásadně anglicky, tlumočníka nevyužívám. Na zasedání Euroskupiny a Rady Ecofin jezdím naprosto pravidelně. Má vystoupení jsou vždy v anglickém jazyce,“ reagovala na Twitteru.
Jenže se záhy ukázalo, že fabuluje Schillerová, když utekla před otázkou redaktorky CNN Prima položenou v angličtině. Patří už k současnému bontonu, že někteří mediální mravokárci pranýřovali novinářku za „nevhodný“ přístup, nikoli ministryni za zjevnou lež.
Paradoxů je v tomto příběhu víc. Andrej Babiš ještě v roli ministra financí kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku, že se neúčastní neformálních jednání evropských summitů. „Taková jednání jsou nejdůležitější, tedy samozřejmě pokud jste schopni se domluvit cizím jazykem,“ posmíval se.
Šmarda nevyhověl
Babiš vytáhl stejnou kartu i loni v létě, když ve sporu o jmenování ministra kultury porušil dohody se sociální demokracií. Nakonec po vleklých tahanicích a v souladu s prezidentem Zemanem odmítl nominaci místopředsedy ČSSD Michala Šmardy.
„Souhlasím s prezidentem, že to není člověk, který je vhodný na kulturu. Je to specifický resort, na který je potřeba umět jazyky, reprezentovat, být vzdělaný, mít znalosti a být respektovaný odbornou veřejností. Takové charakteristiky mi u pana Šmardy prostě chybí,“ zdůvodnil svůj krok premiér.
Právě tyto charakteristiky chybějí jeho ministryni financí, která ovšem dokázala projevit jiné kompetence. Které to jsou?
Kauzy Agrofertu pod kobercem
Schillerová je naprosto loajální vůči zájmům svého šéfa. To se mimo jiné projevilo laxní, či spíše neexistující kontrolou dotačních penězovodů do Agrofertu, což je povinností ministerstva financí. Nefunkční kontrolu odhalily i evropské audity, které v dotačních titulech nalezly řadu nesrovnalostí.
Resort financí zametá pod koberec jakékoli kauzy spojené s impériem Andreje Babiše. Ať už je to pochybná reklama na Čapím hnízdě, avizovaná německými finančními úřady, nebo miliardové korunové dluhopisy Agrofertu s dosud přesvědčivě nedoloženými příjmy šéfa ANO. Představa, že by Finanční správa provedla jejich hloubkovou kontrolu, je úsměvná.
Ministerstvo financí se chová po nástupu hnutí ANO podle představ jeho majitele, který označil podnikatele za potenciální zloděje. Stát posílil represi jako nikdy předtím a zahájil tažení proti malým podnikatelům a živnostníkům. Schillerová nese spoluodpovědnost za nárůst nových povinností, vysokých sankcí a kontrol. Neblahou praxi nadužívání „zaklekávacích“ zajišťovacích příkazů přibrzdily teprve soudy.
Virtuální propaganda
Alena Schillerová se chová spolehlivě i v době krize. Spolu s vicepremiérem Karlem Havlíčkem tvoří dvojici klíčových vládních propagandistů. Společně šíří virtuální realitu o údajně gigantické pomoci domácí ekonomice.
Ministryně dnes prohlašuje, že celková pomoc firmám postiženým vládními restrikcemi dosahuje 1,13 bilionu korun. Jenže drtivá většina z těchto prostředků jsou předpokládané státem ručené komerční úvěry. Ačkoli byl nouzový stav vyhlášen už 13. března, skutečně vyplacená přímá pomoc dosahuje po dvou měsících 21 miliard korun, což je fiasko v porovnání s řadou evropských zemí.
Největší podíl na poskytnuté pomoci má kompenzační příspěvek ve výši 25 tisíc korun živnostníkům za březen a duben, který byl schválen až ve třetí verzi navržené opozičními experty. Tato částka je však jen symbolická. Mnohým zdaleka nestačí na úhradu fixních nákladů po výpadku tržeb, nemluvě o ušlém zisku.
Schillerová se sice chlubí, že na „pětadvacítku“ sehnala peníze, ale učinila tak bez vědomí obcí a krajů, kterým sebere až 15 miliard korun. Starostové a hejtmani se bouří, že nebudou mít peníze na investice, což je v rozporu s dalšími vládními proklamacemi, jak mohutně teď bude stát investovat. Tento „detail“ však Schillerovou nezajímá.
Babišovi „odborníci“
Ministryně financí zneužila nouzového stavu a v legislativní nouzi protlačila z hlediska budoucího zadlužení velmi nebezpečné změkčení rozpočtových pravidel až do roku 2027. Připravila tak polštář k rekordním rozpočtovým schodkům, aby mohlo hnutí ANO snáze „uplácet“ svoje voličské skupiny.
V neposlední řadě Schillerová společně s Havlíčkem (a ministrem zemědělství Tomanem) zastupují premiéra Babiše tam, kde není jeho přímé angažmá žádoucí. Sám to přiznal v případě sporné miliardové záchrany aerolinek Smartwings, které ovládá jeho přítel Jiří Šimáně.
„Já se v tom moc neangažuju, protože potom jsou vždycky nějaké různé kecy kolem, já české majitele dobře znám,“ uvedl Babiš. Oba jeho nejloajálnější ministři dnes dokonce podporují stoprocentní vstup státu do této společnosti s čínským spoluvlastníkem a nejasnou perspektivou.
Premiér má na podobné operace své lidi. I proto bere na Schillerovou jiný metr než na ostatní. To jsou ti „odborníci“, kteří nahradili politická „nemehla“ tradičních stran. Co je proti tomu slabá znalost angličtiny?