
Prezident Petr Pavel a předseda vlády Petr Fiala (ODS). FOTO: Veronika Chválková / Pavel Hofman / FORUM 24
FOTO: Veronika Chválková / Pavel Hofman / FORUM 24

NÁZOR / Prezidentské veto. Je to legitimní možnost, kterou může prezident využívat tak, jak uzná za vhodné. Avšak u tzv. nejdůležitějšího zákona, tedy u rozpočtu na příští rok, by Petr Pavel neměl bránit tomu, aby vláda prosadila svůj návrh. Ať si o tom, co Zbyněk Stanjura předložil, myslíme cokoli, vláda musí mít možnost věc prosadit a obhájit, a to zejména ve volebním roce.
Ekonomický poradce hlavy státu David Marek několikrát v médiích uvedl, že Petru Pavlovi doporučí, aby rozpočet nepodepsal. „Pokud zůstanou ve státním rozpočtu položky, které jsou objemově poměrně výrazné a jsou stále nevyjasněné, potom je těžké k tomu připojit svůj podpis,“ řekl například Marek.
Základním problémem je v České republice dlouhodobě se opakující jev – spor o to, co má a nemá prezident vlastně řešit, o čem má a nemá rozhodovat a kdy je adekvátní jeho zásah. Návrh státního rozpočtu je výsostně politické rozhodnutí, které stojí na dohodě čtyř koaličních stran, jež jsou ve vládě zastoupeny.
Přímá volba ještě zhoršila stav, který v prezidentovi vyvolává dojem, že může o mnoha věcech rozhodovat víc, než je žádoucí. Petr Pavel se samozřejmě chová nesrovnatelně lépe než jeho předchůdce Miloš Zeman, který trávil čas tím, že vymýšlel, komu by se ještě pomstil a komu by ztížil existenci jen proto, že se tak dá dobře ventilovat zloba a zášť.
Avšak vždy je nutné opakovat jednu zásadní věc: Česká republika je parlamentní demokracií a funkce prezidenta republiky by měla být daleko více reprezentativní. Jistěže existují situace, kdy má hlava státu konat. Ovšem pokud se to týká věcí souvisejících s vládním programem a s vládnutím jako takovým, tam by takové zásahy probíhat prostě a jednoduše neměly. Jsou to vládní strany, které se budou nakonec voličům zodpovídat za stav veřejných financí, nikoli prezident.
Rozpočet pro rok 2025 má k ideálnímu návrhu vážně daleko. Ještě o něco důležitější je ale fungování institucí v naší zemi, a to včetně hlavy státu. Přímá volba ani průzkumy veřejného mínění by nijak neměly ovlivnit, aby vládní strany mohly dovládnout s takovým rozpočtem, jaký jsou schopny díky většině ve sněmovně i v senátu prosadit. Doufejme, že se podle toho zachová i Petr Pavel.