Dvě aktuální vědecké studie z Izraele a Kataru ukazují, že minimálně u covidové vakcíny od společnosti Pfizer nevydrží imunita očkovaných proti nemoci příliš dlouho a začíná klesat už přibližně dva měsíce po podání látky. Dobrou zprávou je alespoň to, že vakcína i tak poskytuje silnou ochranu před závažným průběhem nákazy, hospitalizací či dokonce úmrtím v důsledku covidu-19. Vědci proto na očkované apelují, aby i po prodělané vakcinaci dodržovali různá ochranná opatření.
Závěry dvojice studií z Izraele a Kataru jejich autoři ve středu zveřejnili v prestižním zdravotnickém žurnálu New England Journal of Medicine. První jmenovaná vědecká práce se věnovala 4800 izraelským zdravotníkům a ukázala, že hladina vytvořených protilátek po dvou dávkách vakcíny velmi rychle klesá, „především u mužů, u lidí starších 65 let a u lidí se sníženou či jinak potlačenou imunitou“, uvádí americká CNN.
„Publikované práce o mnoha vakcínách, například proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, prokázaly, že každý rok dochází k malému poklesu o pět až deset procent u hladiny tzv. neutralizačních protilátek (ty jsou první linií obrany organismu před infekcí). U této vakcíny (od Pfizeru) ovšem dochází k výraznému a rychlému poklesu už měsíce po podání vakcíny,“ uvádějí autoři studie, kteří data sbírali od zaměstnanců velkého zdravotnického zařízení Sheba Medical Center.
Studie také dospěla k závěru, že u lidí, kteří se proti covidu nechají naočkovat poté, co nemoc prodělali, vydrží imunita delší dobu oproti těm, kteří sice dostali dvě dávky vakcíny, ale virus před jejich aplikací nechytili. Druhá studie provedená v Kataru se zaměřila na aktuální počet infikovaných mezi tamními plně očkovanými obyvateli. Výzkumníci zvolili vakcínu od Pfizeru, protože ji v zemi dostala většina očkovaných.
„Ochrana poskytnutá touto očkovací látkou rapidně roste po podání první dávky, vrcholí v prvním měsíci po podání dávky druhé, pak ale postupně ztrácí na síle. Toto slábnutí podle všeho ještě zrychluje od čtvrtého měsíce po očkování a v dalších měsících úroveň ochrany spadne přibližně na pětinu,“ píší katarští autoři druhé studie. Zároveň ale upozornili, že ochrana před hospitalizací a úmrtím zůstává i nadále velmi vysoká.
Zároveň vyslovili výzkumníci ze Středního východu hypotézu, že za klesající ochranou může stát i chování očkovaných. „Vakcinovaní lidé mají více sociálních kontaktů s ostatními než neočkovaní a také mohou méně dodržovat protiepidemická opatření. Toto chování může snížit úroveň ochrany, kterou vakcína nabízí v reálném světě, při srovnání s efektivitou biologickou,“ zamýšlejí se vědci. Zároveň varovali, že závěry zkoumání také ukazují, že by se státy měly připravit na to, že kvůli klesající ochraně mohou přijít nové vlny pandemie. To by se mohlo týkat i Česka, kde 82 procent všech podaných dávek vakcín proti covidu připadá podle dat ministerstva zdravotnictví právě na látku od Pfizeru.