Evropská unie nepotřebuje proti covid-19 ruskou vakcínu Sputnik V a může dosáhnout imunity na celém kontinentu s využitím evropské produkce, uvedl v neděli přední představitel EU a jeho komentář pak vyvolal odpor výrobce zmíněné vakcíny.
Evropská komise je kritizována za pomalé zavádění vakcín v době, kdy se Unie potýká s nárůstem počtu případů a protože britský program očkování nabírá na tempu.
Výroky eurokomisaře citovala agentura Reuters. „Sputnik V absolutně nepotřebujeme,“ řekl televizi TF1 komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, který stojí v čele pracovní skupiny EU pro vakcíny. „Dnes máme zjevně kapacitu dodat 300 až 350 milionů dávek do konce června, a proto do 14. července… máme možnost dosáhnout celokontinentální imunity,“ řekl. Den 14. července zjevně zmínil v narážku na francouzský státní svátek, kdy se připomíná dobytí Bastily.
Breton zopakoval předchozí poznámku, že EU by měla v případě potřeby pomoci Rusku s výrobou vakcíny, ale prioritu by měli dostat Evropané, uvedl. „Dávky tam jsou, teď musí lidé dostat očkování a logistiku máme,“ řekl.
Výrobce vakcíny Sputnik poté v sérii příspěvků na twitteru obvinil Bretona, že je „zjevně zaujatý“.
„Evropané chtějí výběr bezpečných a účinných vakcín, které jste dosud neposkytli,“ uvádí. „Pokud se jedná o oficiální postoj EU, informujte nás, prosím, že není důvod usilovat o schválení EMA kvůli vašim politickým předsudkům. Budeme dál zachraňovat životy v jiných zemích.“
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila tento měsíc průběžné hodnocení vakcíny Sputnik V. O její schválení zažádali Rusové velmi pozdě a v Rusku samotném zahájili očkování ještě předtím, než byla dokončena obvyklá třetí fáze testování, jak je to u léků obvyklé. Rusko také vakcínu vyváží do různých zemí, ačkoliv není schopno jí vyrobit dostatečné množství pro vlastní obyvatele.
„Začít zkoumat použití neschválené ruské vakcíny Sputnik V k očkování proti nemoci covid-19 v České republice již nemá smysl,“ uvedl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula. Látkou bylo podle něj potřeba očkovat lidi nyní v řádu měsíce, poté už bude dost jiných vakcín. Dodal, že by se nemělo zastavovat očkování vakcínou AstraZeneca.
Podle Prymuly je již zbytečné, aby zatím neschválenou vakcínu Sputnik V prozkoumali čeští univerzitní vědci a dali vládě doporučení k jejímu užití. „Pointa byla v tom, že budeme moci tu vakcínu získat dříve. Když doběhne ten registrační cyklus tak, jak je oficiálně prezentováno, taky my už se k té vakcíně nedostaneme,“ doplnil Prymula. Obcházet schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) pak zcela odmítli biochemik Zdeněk Hostomský a přednosta IKEM Jan Pirk. (ČTK)