Fakultní nemocnice Ostrava na začátku očkovacího procesu nechala naočkovat i zaměstnance z řad nezdravotníků. Podle informací HlídacíPes.org vakcínu přednostně dostali náměstci, vedoucí klinik i jejich rodinní příslušníci. Nemocnice potvrzuje, že se to „mohlo stát“. Konkrétní lidi, kteří byli přednostně očkováni, přestože podle vládní očkovací strategie na to neměli nárok, nezmiňuje.
Aktuálně patří Fakultní nemocnice Ostrava k nejrychleji očkujícím očkovacím centrům v České republice; dosud vykázala aplikaci téměř třiceti tisíc dávek. Podle informací HlídacíPes.org ale nemocnice už v počátcích očkování, na přelomu prosince a ledna, naočkovala i ty své zaměstnance, kteří nejsou ani lékaři nebo nepatří k věkové skupině, jež podle vládní očkovací strategie měla vakcínu dostat.
Člověk, co byl k dispozici
V té době měli být očkováni výhradně zdravotníci a lidé starší 80 let. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů z prostředí personálu nemocnice ale poskytla očkování mimo jiné svým náměstkům, vedoucím klinik, a dokonce i jejich rodinným příslušníkům.
„Dostala to i sekretářka u nás na klinice úplně v začátcích očkování. Chápu to, protože je ve styku s doktory, ale byli jsme naštvaní, protože my jsme vakcínu ještě neměli, a to na rozdíl od úředníků pracujeme s covidovými pacienty,” říká jeden ze zdravotníků, jehož jméno redakce zná.
Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová redakci HlídacíPes.org potvrdila, že se část dávek vakcín skutečně dostala k lidem, pro něž v dané době nebyla podle očkovací strategie určena. Vysvětluje to snahou smysluplně použít zbylé dávky očkovacích látek.
„V případě, že by v daný očkovací den zbyla nespotřebovaná dávka rozmražené vakcíny, pak se namísto nehospodárné likvidace mohla použít pro člověka, který byl okamžitě k dispozici,“ říká Petlachová.
Není zcela jasné, co si představit pod pojmem „člověk, který byl okamžitě k dispozici,“ ani jak celý proces probíhal. Na doplňující otázky mluvčí nemocnice neodpověděla.
Dávky pro hejtmana a šéfa policie
Nejde však o ojedinělé případy očkování „nad plán“ v Moravskoslezském kraji. V době, kdy měli být očkováni převážně zdravotníci v první linii, dostali vakcínu také hejtman za hnutí ANO Ivo Vondrák a šéf místní policie Tomáš Kužel.
Vondrák své rozhodnutí zdůvodnil obdobně jako nemocnice – údajně šlo o dávky navíc. „Protože zbyly nějaké dávky a protože za to celé tady zodpovídám, za zajištění vakcinace celého kraje,“ řekl Radiožurnálu, který s informací přišel.
„Dostali jsme dodávky, otevřené, které měly expirační dobu. A bylo mi nabídnuto ze strany záchranné služby, že bychom měli provést proočkování těch, kteří se o to celé starají, že tady je možnost proočkovat úzké vedení krizového štábu,“ dodal.
Ředitel krajské policie Kužel také dostal vakcínu dříve z důvodu z titulu své účasti v krajském krizovém štábu. „Ředitelé krajských ředitelství policie v době nouzového stavu země, v rámci krajských krizových štábů, řídí a zajišťují akceschopnost policejních složek v daném teritoriu,“ zdůvodnila policejní mluvčí Kateřina Rendlová.
Tento postup byl podle ní ze strany jednotlivých krajů uplatňován jen do doby, než byla schválena vládní strategie očkování a nefungoval jednotný postup. „Nefungoval mechanismus pro využití neodebraných vakcín určených pro vysoce rizikové skupiny,“ dodává.
Článek je převzat ze serveru HlídacíPes.org.