Incident, kdy v úterý u Městského soudu v Praze příznivci bývalé novinářky Jany Peterkové zaútočili na justiční stráž, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) pokračoval i ve zdravotnickém zařízení. Řekl to ve středu novinářům při příchodu na jednání vlády. Kabinet se má k úterním událostem vrátit.
Peterkovou, které soud v úterý uložil dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou za šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie, přišly podpořit desítky sympatizantů, kterým zpočátku čelili jen tři členové justiční stráže. Dav vylomil dveře do jednací síně. Na chodbě skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě.
Přivolaná policie na místě zadržela dva muže, jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů k ošetření do nemocnice. Ostatní příznivci Peterkové soudní chodbu opustili po více než hodině. Podle Peterkové soud dostatečně nezajistil, aby zasedání proběhlo v klidu.
Válek od středeční diskuse na vládě, které se zúčastní také zástupci policie a Vězeňské služby, očekává, že z ní vyplyne, co se má udělat pro zabránění podobným incidentům tak, aby byli chráněni jak soudci, tak ti, kteří se soudních sporů účastní.
Incident podle něj pokračoval ve zdravotnickém zařízení. „Pacientům byl velice znepříjemněn život, ale i zdravotníkům, což si nemyslím, že je správně,“ poznamenal ministr.
Také ministr školství Mikuláš Bek (STAN) uvedl, že záležitost považuje za vážnou a vláda by jí měla věnovat pozornost. „Téma dezinformací a obrany demokracie je aktuální, koneckonců nejen u nás. Podobné věci se dějí v Německu a dalších zemích,“ uvedl.
Problém boje s dezinformacemi je podle něj téma, které se týká i debaty o tom, jak bude vypadat budoucí učební plán základních a středních škol. „Tam je místo, kde se dá přispět dlouhodobě k oslabení vlivu takových tendencí nebo pokusů ovlivňovat veřejné mínění u nás,“ dodal Bek.