
Andrej Babiš, Radek Vondráček (oba ANO) FOTO: FORUM 24 / ČTK
FOTO: FORUM 24 / ČTK

KOMENTÁŘ / Znamená předvolební kampaň, že se politik musí chovat totálně nezodpovědně, totálně lhostejně k blízké budoucnosti? Že má jediný zájem, a to ukázat, že jeho soupeř je nula, loser, hlupák, i když to je levný populismus?
V mnoha případech to tak u nás vypadá. Jeden příklad čerstvě nabídl poslanec ANO Radek Vondráček. Na sociální síti X napsal: „Vláda Petra Fialy a Víta Rakušana prý chystá brožurku, jak přežít 3 dny v krizi. Jistě to bude pěkná státní zakázka.“ Pokračuje, že Češi trpí víc, neboť „přes 3 roky přežívají v krizi vyvolané vládou Petra Fialy a Víta Rakušana“.
Křiví realitu a vysmívá se vládě za to, že si uvědomuje, co nám hrozí. Vysmívá se i Evropské unii, která sice pozdě, ale přece reaguje na prudce se zhoršující bezpečnostní situaci v Evropě. Logické by bylo, kdyby Vondráček podobné akce podporoval, kdyby je ANO samo nabízelo. Nebo kdyby kritizovalo vládu Petra Fialy za to, že v tom dělá málo.
Evropská komise připravila pro všechny unijní země „strategii připravenosti“. Měla ji připravit už dávno, ale i tři roky po vpádu Rusů na Ukrajinu má z více důvodů smysl. Mimo jiné proto, že tím občany EU upozorňuje na změnu, která na jejich životy udeřila, budí je z lhostejnosti a nepochopení. Protože připraven může být jen ten, kdo rizika chápe.
Strategie mimo jiné říká, že by občané unie měli mít zásoby jídla a pití nejméně na 72 hodin (na to reaguje česká vláda i Vondráček). Komise také chce, aby byly do školních osnov začleněny „lekce připravenosti“. Opět se to mělo stát už dávno, nutné to je.
Tvůrci materiálu si uvědomují, jak málo je EU propojená a jak integrace v krizích chybí. Žádají, aby bylo vytvořeno unijní krizové centrum propojující státy i instituce. Požadována je civilně-vojenská spolupráce. Mají probíhat pravidelná celoevropská cvičení připravenosti, spolupracovat mají ozbrojené síly, civilní ochrana, policie, bezpečnost, zdravotníci a hasiči. V pořádku.
Putin chce otestovat jednotu Západu
Jaká rizika bruselská strategie vidí? Kybernetické útoky, dezinformační kampaně, vměšování ze zahraničí, sabotáže kritické infrastruktury a geopolitické krize. Útok na členský stát, tedy přesně to, před čím už skoro tři roky masivně varují bezpečnostní experti.
Vysmívat se tomu, že ministr vnitra Vít Rakušan představil prezidentovi Petru Pavlovi projekt Odolné společnosti, který obsahuje koncept prvních 72 krizových hodin, je opravdu hloupé. Brožura je připravena pro širokou veřejnost a vnitro chystá krizové karty pro starosty.
Riziko podle expertů neklesá, ale roste. Ředitel Spolkové zpravodajské služby Bruno Kahl očekává, že Rusko chce otestovat jednotu Západu, otestovat ustanovení NATO o kolektivní obraně. Litevská tajná služba počítá v první fázi s parciální ruskou akcí proti jedné nebo několika zemím NATO.
Rusko se proměnilo na válečnou ekonomiku, divoce zbrojí, do roku 2026 plánuje zvednout armádní počty na 1,5 milionu vojáků, počet personálu, zbraní a vojenské techniky hodlá na hranicích s NATO zvýšit o 30 až 50 procent. Máme dost času? Prezident Zelenskyj nevylučuje, že Rusko může proti členům NATO zaútočit již příští rok. Čas nemáme.
Na začátku roku byla zveřejněna tzv. Niinistöova zpráva. Finský exprezident Sauli Niinistö pro Evropskou komisi popsal, jak je EU (ne)připravena na válku a jak je na tom její civilní obrana. Varuje, že se EU neobejde, nebude dost silná, bez hlubší integrace. Chce, aby byla ustavena „plnohodnotná služba zpravodajské spolupráce na celounijní úrovni“. Ta má sdílet tajné informace a čelit hrozbám, sabotérům a zahraničním agentům působícím v hlavních městech EU.
Tady najednou nejde jen o nás, ale taky o naše děti a jejich děti. Jak se připravujeme? Někteří politici se bezhlavě hádají o „mír“, proti integraci často staví nacionalismus, opozice viní vládu, že před lidmi utajuje informace, viz debata o schůzi sněmovny, kterou žádalo ANO, ale po jejím utajení se na truc nezúčastnilo. Nešlo jí o informace, o dohodu, o to, jak dál, ale o show. Bez kamer jí o bezpečnost nejde.
Trump to slíbil, tak to musí udělat…
Andrej Babiš, tedy motor ANO a lídr opozice, vykládá nesmysly, dokonce nebezpečné nesmysly. V Rozstřelu iDnes.cz kupříkladu o premiérovi prohlásil toto: „Fiala potřebuje, aby válka trvala. Straší lidi válkou, aby zakryl selhání své vlády.“ Na podobné bezobsažné řeči jsme zvyklí, ale to nic nemění na faktu, že jde o drsné, křivé obvinění.
Fiala potřebuje, aby válka trvala? O co Babiš ten nesmysl opírá? Premiér od začátku podporuje Kyjev proto, že pokud Ukrajinu zabere Putin, bude nám blíž a bude mnohem nebezpečnější než dnes. Pro Babiše podporovat napadenou zemi rovná se protahovat válku? Překrucování reality. Straší Fiala válkou? Straší Bruno Kahl, Sauli Niinistö a další válkou? Straší válkou strategie připravenosti?
Fiala spoléhá na země Evropské unie, už ví, že na Ameriku pod Trumpem spoléhat nemůže. Mimo jiné proto, jak tam Elon Musk devastuje státní správu včetně tajných služeb USA. Vyhazování schopných, najímání Trumpovi oddaných. Vede to k rychle rostoucí nedůvěře spojenců vůči Spojeným státům. Vede to k oslabení amerických zpravodajských agentur. Což je tragédie, které musíme čelit.
A Andrej Babiš? Co nám vlastně nabízí, na čem on staví naši bezpečnost? Opakuje, že americký prezident ukončí konflikt na Ukrajině: „Trump to slíbil, tak to musí udělat. Jedná se Zelenským i Putinem. Evropa by měla být u toho.“
Málokdy slyšíte tak absurdní věty. Trump slíbil, že válku skončí za 24 hodin, slíbil kde co. Místo toho se stal ochotným ruským nástrojem a obřím bezpečnostním rizikem jak pro USA, tak pro Evropu. A nejde jen o úniky supertajných informací na síť Signál. Jde o celou Trumpovu koncepci, jež je ve výsledku podobně imperiální (viz třeba postoj Trumpa a J. D. Vance ke Grónsku) jako ta Putinova. Spoléhat se na Trumpa může Moskva, my ne. Moskva a Babiš. Pak se ovšem šéf ANO nemůže divit, že je vnímán jako proruský politik.
Probíhá kampaň, ve které se ANO často staví proti českým a evropským zájmům. Na otázku, jestli je „chcimír“, šéf ANO odvětil: „Samozřejmě. Nechci válku. Jsem chcimír a hlásím se k tomu.“ To je levné, jako byla levná pracovní síla ve Vodňanském kuřeti.
Babiš chce mír? OK, jedna bezpečnostní kapacita za druhou mu říká: Putin odmítá NATO, pracuje na jeho rozbití, Putin nechce na Západě země, jež spadaly do sféry Sovětského svazu, chce je zpět pod Ruskem. Chce zpět Česko. A lidé jako Radek Vondráček, Karel Havlíček, Alena Schillerová, ale i „chcimír“ Babiš mu s tím pomáhali a pomáhají.
Platí, že válka je vůl, ale taky platí, že vůl je i ten, kdo je horem dolem varován, ale na válku se nepřipravuje.