Již tradičně se 14. října slavil Den obránců a obránkyň Ukrajiny. Součástí oslav je i udílení státních vyznamenání, včetně toho nejvyššího, řádu Hrdina Ukrajiny. A tak ukrajinský prezident Zelenskyj podepsal i dekret o vyznamenání Myroslava Symčyče. To jméno většině Čechů nic neřekne, ale v kontextu aktuální války Ruska proti Ukrajině jde o významné symbolické gesto.
Pojem „banderovec“ pochází z meziválečného období, kdy se na západní Ukrajině, která byla tehdy součástí Polska, probouzelo hnutí radikálního nacionalismu. Jak to už v dějinách bývá, i toto hnutí, které se formovalo v rámci Ukrajinské vojenské organizace a později Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), se začalo štěpit. V čele radikálního křídla stanul mladý a nekompromisní Stepan Bandera. Jeho příjmení se stalo strašákem pro celé generace. Sovětská propaganda označovala za „banderovce“ kohokoli, kdo se hlásil k jakékoli formě ukrajinského vlastenectví.
Opoziční básníci, lidskoprávní aktivisté, nebo prostě jen Ukrajinci, kteří se hlásili k ukrajinské národní identitě – to všechno byli „banderovci“. Bandera, muž drobné postavy s viditelnou pleší, měl nahánět hrůzu. Po celá desetiletí byl sovětským občanům předkládán obraz ukrajinských nacionalistů v čele se Stepanem Banderou jako krvežíznivých „přisluhovačů fašistů“, „antisemitů“ a „zrádců lidu“. Bandera se stal natolik hrůzostrašnou figurou, že ani šedesát let po jeho smrti se bez něj neobejde snad žádný projev ruského prezidenta Putina. Historické klišé o ukrajinských nacionalistech jako „fašistech“ přežilo pád Sovětského svazu a zůstalo nejen v kolektivním povědomí Rusů, ale i mnoha Ukrajinců. Dokonce i někteří čeští politici si oblíbili připomínání „banderovců“ bez ohledu na to, že jde o pojem zavádějící.
Ukrajinský integrální nacionalismus
Pro pochopení fenoménu ukrajinského integrálního nacionalismu lze čtenářům doporučit knihu českého historika Davida Svobody Jablko z oceli. Bandera samozřejmě nebyl žádný liberál ani demokrat, ale jeho cíl byl zřejmý: toužil po nezávislé Ukrajině, a to za jakoukoli cenu. Proto ani na dnešní Ukrajině rozhodně není vnímán jednoznačně. Zároveň po sobě zanechal jasný odkaz – za nezávislost…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.