Ve vládě se rozhořel skandál nemající obdoby. Ministryně obrany Šlechtová se obrátila na policii, aby prošetřila podezřelou zakázku na dodávku radarů, která jde za jejím předchůdcem Stropnickým a největším sponzorem prezidenta Zemana. Premiér hasí požár, ale v normální situaci by se otřásala celá vláda.
[ctete postid=“196790″ title=“Nepochopený ministr Stropnický. Odchází s křivdou, v politice se nenašel“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Stropnický-epilog-385×230.jpeg“ excerpt=“Martin Stropnický podal rozporuplnou zpověď Lidovým novinám. Odchází s křivdou a “ permalink=“http://forum24.cz/nepochopeny-ministr-stropnicky-odchazi-s-krivdou-v-politice-se-nenasel/“]196790[/ctete]
Zdá se, že si jednobarevný kabinet hnutí ANO vystačí sám a k vnitřním sporům nepotřebuje koaliční partnery. O tom svědčí dramatický vývoj posledních dnů, neprávem zapadající ve stínu bizarních pseudokauz typu výstředností Karly Šlechtové s pudlem Rambohafíkem nebo zimomřivého těžaře kryptoměny piráta Vymazala.
Vyhlášení války na obraně
Šlechtová se vžila do role ministryně obrany až příliš vážně, zaminovala okolí své kanceláře a vhodila šrapnel do vládního týmu krátce poté, co si definitivně uvědomila, že s ní už premiér v další vládě nepočítá. Svérázná ministryně se rozhodla, že neprodá kůži lacino.
Signálů však bylo v tomto směru vysláno dost. Andrej Babiš nabízel ministerstvo obrany přímo předsedovi Janu Hamáčkovi už před několika měsíci v počátečních fázích jednání se sociální demokracií. Tím dával jasně najevo, že už o tento resort a jeho ministryni nestojí, ačkoli jí nic neřekl. Vážné výhrady k její práci vznášela jak ČSSD, tak komunisté, a šéfovi nejsilnějšího hnutí nečinilo žádný problém ji obětovat.
V téže době se v médiích začaly objevovat spekulace, že Šlechtová skončí ve vládě, protože v resortu vytváří chaos. Znepřátelila si představitele armády a vlivné zbrojaře, a rozkmotřila se i s kolegy v hnutí ANO v čele s Martinem Stropnickým, jehož opakovaně napadala za neschopnost. Osočila jej za manažerské selhání, když nedokázal zvýšit podíl armádních výdajů v souladu s požadavky NATO, a nechala prověřit jím připravované miliardové zakázky.
Na odchodu
Samotná ministryně později přiznala, že o svém osudu nic neví, protože s ní premiér nekomunikuje. To jen svědčí o specifických poměrech ve firemním hnutí, jehož majitel na své zaměstnance nahlíží jen jako na spotřební materiál, kdykoli určený k odpisu.
Situace eskalovala poté, co Šlechtová, posedlá sebeprezentací na sociálních sítích někdy za hranicí únosnosti a dobrého vkusu, vyfotila svého pudla Rambohafíka na hrobě Neznámého vojína v Národním památníku na pražském Vítkově, což vyvolalo vlnu kritických reakcí. Byla to však jen špička ledovce.
Ministryně si svůj přehmat uvědomila a omluvila se, nicméně bylo už pozdě. Kalich trpělivosti přetekl a v Lidových novinách se objevily kompromitující informace, že ještě na ministerstvu pro místní rozvoj v letech 2014 až 2017 přednostně využívala VIP salónek na pražském letišti s celkovými náklady 310 tisíc korun.
Určitě nebyla jediná, a co je to proti podezření z padesátimilionového podvodu, nicméně v tomto případě platí okřídlené Quod licet Iovi, non licet bovi (Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi). Šlechtová se proti likvidační kampani Lidových novin ohradila poněkud nepatřičně, proč to dělají, když za hnutí ANO kandidovala do sněmovny. Jako by si nepovšimla, že si Babiš koupil média mimo jiné na špinavou práci, a to i proti svým lidem, a dělají to už déle než čtyři roky.
Extrémně závažné nálezy
Když si mistryně obrany uvědomila, že je také na řadě, něco se v ní pohnulo. Jako blesk z čistého nebe oznámila, že Inspekce ministerstva obrany zjistila „extrémně závažné nálezy“ související s prověrkou zakázky na dodávku mobilních radarů MADR za 3,6 miliardy korun. Proto se obrátila na Vojenskou policii, aby celou věc prošetřila, podobně jako některé další armádní obchody z éry Martina Stropnického. To je podle ní důvod mediálních útoků, navíc prý byla sledována. Skandál mimořádného kalibru je na světě, a jen těžko jej půjde vzít zpět.
O smlouvě na dodávku radarů nové generace s izraelskou společností Elta Systems, jež mají nahradit zastaralou techniku sovětské výroby, rozhodlo ministerstvo obrany koncem roku 2016. Tehdejší ministr Stropnický ji nakonec přes původní sliby odmítl podepsat, ačkoli tvrdil, že je v pořádku a předává ji své nástupkyni hotovou v „mašličkách“.
Šlechtová však podpis smlouvy pozastavila a stejně jako některé další strategické zakázky v miliardových objemech ji nechala znovu prověřit interní pracovní skupinou. U radarů z toho důvodu, že neměla jistotu, zda je bude možné propojit se systémy NATO. Už v minulosti naznačila, že v této zakázce mohou nastat komplikace kvůli možnému „šetření orgánů činných v trestním řízení“.
Ještě v březnu se vše zdálo na dobré cestě. „Na základě výstupů této skupiny, které očekávám v dalších týdnech, očekávám od zaměstnanců ministerstva obrany dodělanou verzi smlouvy,“ uvedla Šlechtová na jednání parlamentního Výboru pro obranu s tím, že kontrakt na nákup radarů by mohl být připravený v polovině dubna.
Najednou je všechno jinak. Časové souvislosti nahrávají spekulacím, že hlavním důvodem odstartování závažného skandálu je dynamický vývoj kolem ministryně. Nelze však současně přehlédnout, že výhrady k této smlouvě se objevily už v minulosti. Konsorcium, jehož se vedle izraelské firmy účastní i pardubický výrobce radarů Retia, nenabídlo cenově nejvýhodnější řešení.
„Vždyť nešlo o standardní výběrové řízení a cenově nejlepší švédská nabídka byla nakonec odstavená,“ kritizoval tehdy kontrakt sociálnědemokratický expert na obranu Antonín Seďa.
Největší Zemanův sponzor
Rozhodně stojí za pozornost, že společnost Retia, která se má na zakázce podílet třiceti procenty s klíčovým úkolem zajistit certifikaci a napojení na systémy NATO, v téže době koupil expandující zbrojařský magnát Jaroslav Strnad a začlenil ji do svého impéria Czechoslovak Group. Tento největší dodavatel české armády je současně největším oficiálním sponzorem prezidentské kampaně Miloše Zemana a předtím jeho Strany práv občanů. Hlava státu mu veřejnou přízeň oplácí a prosazuje jeho obchodní zájmy doma i v zahraničí.
[ctete postid=“198871″ title=“Referendum ČSSD se mění ve frašku. Premiér Babiš o společnou vládu nestojí“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Hamáček-Zimola-385×230.jpeg“ excerpt=“Tento způsob referenda zdá se poněkud nešťastným, chtělo by se parafrázovat krátce “ permalink=“http://forum24.cz/referendum-cssd-se-meni-ve-frasku-premier-babis-o-spolecnou-vladu-nestoji/“]198871[/ctete]
Některé aktivity holdingu Czechoslovak Group jsou přitom vyšetřovány několika policejními a zpravodajskými složkami u nás i v zahraničí, což mu komplikuje udělení bezpečnostních prověrek, nově vyžadovaných u citlivých armádních obchodů. Šlechtová upozorňuje na to, že bezpečnostní prověrka je už dva roky prověřována i u Retie.
Americká společnost SARN navíc podala na holding ve Spojených státech žalobu o náhradu škody, kterou jí měl způsobit porušením smluvních podmínek a neseriózním postupem právě s výrobcem radarů Retia, kde měli Američané převzít menšinový podíl.
Nastává nesmírně pikantní situace. Šlechtová vykopala válečnou sekeru poškozující celou vládu, nehledě na zájmy České republiky a její obraz u spojenců. Závažnost sporu podtrhuje exministr obrany Stropnický, na jehož nestandardní popud svolává bezradný premiér v demisi Bezpečnostní radu státu, složenou ze členů vlády ANO. Kvůli nebezpečným tahanicím jejích ministrů, kteří si berou pověst naší země jako rukojmí.
Bojovná „neřízená střela“ Šlechtová svého šéfa Babiše ignoruje a hledá zastání u prezidenta Zemana, jehož je vášnivou fanynkou. Současně potápí jeho významného spojence a sponzora. Jak tahle válka asi dopadne? Barvitější absurdistán lze stěží vymyslet.