V médiích se objevují srovnání, která připodobňují současnou válku na Ukrajině k bojům první světové války. Podle odborníků z renomovaného amerického think-tanku RAND Corporation však je současná situace podobnější spojeneckému vylodění v Normandii v roce 1944.
„Historický precedens pro pochopení současných bojů na Ukrajině lze nalézt ve zkušenostech americké armády z léta 1944, kdy bojovala proti nacistickým silám v Normandii. Válka na Ukrajině se mnohem více podobá právě druhé světové válce než první světové válce,“ konstatují ve své analýze experti RAND Raphael Cohen a Gian Gentile. Podle nich velkou část bojů na západní frontě během první světové války charakterizovala technologická patová situace, kdy žádná ze stran nebyla schopna překonat silné obranné linie protivníka. Ani nejinovativnější technologie té doby, letadla či tanky, nedokázaly prolomit bariéru tvořenou opevněnými zákopy a ostnatým drátem.
„Naproti tomu druhá světová válka byla plynulejším konfliktem s obdobími relativní stagnace, po nichž následoval průlom. Poté, co se Spojenci vylodili na plážích Normandie, nastalo období taktické patové situace. Americké armádě trvalo asi celých šest týdnů tvrdých bojů s pomalými drtivými útoky přes živé ploty v Normandii, aby zatlačila německé obránce pouhých 30 kilometrů k francouzskému městu Saint-Lô. Teprve když se Američanům konečně podařilo prolomit nacistické linie, dali se Němci na úplný ústup,“ charakterizují experti boje roku 1944.
Povaha akcí na Ukrajině podle nich právě více připomíná Normandii než zákopovou válku, a to i vzhledem k nestálosti situace na frontě. Zmiňují boje v roce 2022 u Kyjeva, Charkova a Chersonu, kde období klidu vystřídal rychlý postup ukrajinské armády.
Další podobností mezi současnou válkou a západní frontou druhé světové války je podle analýzy hustota vojsk na frontě. V létě 1944 byla průměrná hustota německých jednotek, se kterými se spojenecké jednotky setkaly, asi tisíc mužů na 1,5 kilometru. „Na Ukrajině je hustota ruských jednotek na nejvíce chráněných obranných liniích asi 700 lidí na 1,5 kilometru,“ porovnávají analytici historickou situaci se současností. Naopak na Sommě v červenci 1916 bylo na tak dlouhém úseku fronty na každé straně asi 10 000 mužů.
„Ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou postrádají obě strany lidské zdroje k nasazení jednotek podél celé frontové linie. Rusové si musejí vybrat, kde obranu posílí a kde ne, a Ukrajinci musejí najít slabiny v ruské obraně,“ konstatují analytici.
Ukrajina podle Cohena a Gentileho postupuje pomalu a opatrně a záměrně drží část svých sil v záloze. „Nic nezaručuje, že Ukrajina dosáhne průlomu v nadcházejících týdnech. Ale analogie z druhé světové války je argumentem pro trpělivost a vytrvalost. Před téměř osmi desetiletími čelily Spojené státy stejným problémům, kterým Ukrajina čelí dnes. Americká armáda ale vytrvala a její pomalý, každodenní postup vyčerpával německé obránce, což se nakonec odrazilo v celkovém vítězství,“ uzavřeli experti svoji analýzu.