ANALÝZA / Ruský tank obsypaný pěchotou míří do první linie, když jeho pozici zaznamená operátor ukrajinského dronu. Okamžitě se na něj zaměří a za několik sekund dojde k masivní explozi. Tu zaznamená pozorovatelský dron visící vysoko ve vzduchu nad bojištěm. Jiný dron shazuje protitankovou minu. Další prostě vlétne do úkrytu ruských vojáků. Podobných videí přicházejí z Ukrajiny každý měsíc desítky, ne-li stovky. Skutečná tvář konfliktu však může být jiná.
Ve středečním rozhovoru pro televizi Deutsche Welle uvedl americký expert na drony, Arthur Holland Michel, zakladatel amerického Centra pro dronová studia, že podle jeho názoru výsledek války na Ukrajině přímo nezávisí na schopnosti té které strany využívat lepší drony nebo jejich větší množství. V obecné rovině se mu jako důležitější jeví množství bojové techniky i vojáků a schopnost té které země dlouhodobě snášet finanční náklady spojené s válečným konfliktem.
Tvář války se změnila
Minimálně z praktického hlediska by s ním ale patrně vojáci na ukrajinské frontě, operátoři dronů i dobrovolníci, kteří je dodávají, nesouhlasili. Díky vynikajícímu poměru cena:výkon a množství zkušeností, které se jim podařilo s moderní zbraní získat, dokážou nyní drony situaci na bojišti zásadně ovlivňovat. Totéž platí také pro ruské síly, které se naučily využívat bezpilotní prostředky ve zvýšené míře.
Svědčí o tom také nynější statická situace na bojišti, na kterém pozorovatelské drony dokážou ve dne v noci odhalit pohyby techniky i vojenského personálu, navést na ně artilerii, nebo údery FPV dronů, řízených pomocí brýlí pro virtuální realitu, a zničit je. Nemožnost překvapení protivníka vedla ke změně charakteru války na Ukrajině z manévrovací na poziční. Šéf ukrajinské armády Valerij Zalužnyj si myslí, že Ukrajinci se naopak musí zlepšit ve vedení elektronické války pomocí dronů na širším radiovém spektru a vyhnout se případnému potlačení svých bezpilotních prostředků ze strany pritivníka.
Nechce čekat na razítko
Ukrajinský dobrovolník Oleksandr, který od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu s drony pracuje, se domnívá, že problémem Ukrajinců v předních liniích je to, že dronů tam dorazí příliš málo, příliš pomalu a jejich využití se dokonce výhledově má řídit těžkopádnými vojenskými statistikami racionálního využití a úspěšnosti těchto zbraní, vymyšlenými někde v teple kanceláře.
Sám si proto našel soukromého sponzora a dodává po desítkách do předních linií všechny typy dronů prostě na dobré slovo. Ideálně tak, jak sám říká, aby dnes vyrobený dron do 24 hodin dorazil na místo určení. Protože s tím jeho sponzor souhlasil, obejde se bez veškerého papírování a je schopný operativních dodávek. Naopak naprosto opačná je podle něj situace v armádě, která podle něj kvůli své těžkopádnosti není schopná potenciál této zbraně ani zdaleka plně využít (a musí se proto spoléhat na dobrovolníky, jako je on).
Armáda je moc pomalá
O tom, jak demotivující a vůbec obtížně proniknutelná je stávající armádní byrokracie pro velké výrobce, píše ekonomická redakce deníku Ukrajinská pravda. Zmiňuje, že zatímco mnoho talentovaných výrobců již aktivně zásobuje nově vyrobenými FPV drony vojáky v první linii a ti jimi již dlouho ničí nepřátelské jednotky, tanky i vybavení, přesvědčit samotnou armádu o tom, že právě jejich drony jsou potřeba, je pro ně vysilující běh na dlouhou trať.
VIDEO: Untold News, se souhlasem
Armáda, pod vedením nového ministra Rustema Umerova, prý usiluje o to, aby se původní proces umožňující nákupy, (který trval léta!), zkrátil kvůli válečné nutnosti na měsíce, ideálně na 45 dní. Do doby, než se to povede, budou ovšem značnou tíhu zásobování vojenských jednotek drony nést dobrovolníci, jako je Oleksandr, Češi z organizace Vozím drony na Ukrajinu a další jim podobní „nadšenci“.
O původu samo(ne)hybných děl
O tom, jak z pohledu řadového vojáka proměnila tvář války na Ukrajině přítomnost všemožných typů pozorovacích i útočných dronů a jak se ruská nadvláda ve vzduchu projevuje na bitevním poli, informovala jednotka Čechů bojujících na Ukrajině.
Hovoří o tom ale i reportáž Deutsche Welle. Ta mimo jiné popsala změnu taktiky, na kterou museli přistoupit ukrajinští vojáci bojující na samohybném děle. Dříve opakovaně měnili pozici, po zadání dalších a dalších cílů, aby se vyhnuli protibateriové palbě. Nyní odpočívá jejich zamaskované vozidlo v úkrytu, aby ho nepřátelské drony nenašly. Je ukryté pod rámy pokrytými kovovým pletivem a část této protidronové obrany je odložena pouze v případě, kdy je potřeba vystřelit. Samohybné dělo zůstává na místě, což z práce jeho posádky činí skutečně misi na ostří nože.
Není pochyb o tom, že k vítězství na Ruskem je zapotřebí více než jen masivní nasazení bezpilotních zbraní. Jejich nedostatek a ruská přesila na poli elektrického boje obecně, však pro ukrajinské vojáky může často znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.