Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Informoval o tom Jehor Brailian z informační agentury ukrajinského ministerstva obrany ArmiInform.
Kryt pod divadlem v jihoukrajinském Mariupolu vydržel středeční bombardování, informovala agentura Reuters. Podle ukrajinského poslance a podnikatele Serhije Taruty z něj vychází přeživší. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy. Podle středečního vyjádření zástupce mariupolského starosty Serhije Orlova bylo ve chvíli útoku v divadle mezi 1000 až 1200 lidmi.
„Po strašlivé noci plné nejistoty ráno 22. dne války konečně dobrá zpráva z Mariupolu! Protiletecký kryt přežil. Trosky se začaly rozebírat, lidé vycházejí živí!“ napsal poslanec Taruta na facebooku. Zatím se podařilo zachránit asi 130 lidí a záchranná akce nadále pokračuje, ale je ztěžována neustálým ostřelováním ruskými okupanty.
Moskva a Kyjev budou dále jednat
Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova neprobíhají mírová jednání s Ukrajinou dobře. Řekl to ve středu ruské televizi RBC s tím, že ale existuje naděje na kompromis. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že postoje Ruska zní realističtěji, ale bude třeba více času na rozhodnutí, která by odpovídala zájmům Ukrajiny. Další kolo rozhovorů znepřátelených stran má pokračovat dnes. Pokud bude Evropa a NATO pokračovat v podpoře Ukrajiny a sankcích proti Rusku, je šance dospět k mírovému diplomatickému řešení, řekl po návratu z Kyjeva český premiér Petr Fiala (ODS).
Vojenská situace na Ukrajině se během uplynulých 24 hodin zásadně nezměnila, řekl dnes ráno ukrajinský generální štáb, podle kterého se ruská vojska soustřeďují na upevnění svých pozic a pokračují v ostřelování infrastruktury a hustě obydlených oblastí. Po ruském útoku se v Kyjevě dnes ráno částečně zhroutil dvanáctipodlažní obytný dům, nejméně dva lidé utrpěli zranění.
Důležité informace:
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj volal po další obranné pomoci své zemi i dalších protiruských sankcích, když včera z Kyjeva prostřednictvím videohovoru promluvil ke členům amerického Kongresu. Hovořil o potřebě vytvořit nad Ukrajinou bezletovou zónu, nebo alespoň poslat jeho armádě sofistikované protiletecké systémy. Také vyzval k uvalení sankcí na všechny ruské politiky, kteří se od invaze na Ukrajinu nedistancovali. „Vyzývám vás, abyste udělali víc,“ řekl ukrajinský prezident. To, co nyní každý den zažívají obyvatelé ukrajinských měst, přirovnal k útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor v roce 1941 a k teroristickým útokům z 11. září 2001.
- Premiér Petr Fiala se spolu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým, polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským a slovinským předsedou vlády Janezem Janšou ve středu vrátil ze schůzky v Kyjevě, kde v úterý jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím videohovoru promluvil ke členům amerického Kongresu. Hovořil o potřebě vytvořit nad Ukrajinou bezletovou zónu, nebo alespoň poslat jeho armádě sofistikované protiletecké systémy. Také vyzval k uvalení sankcí na všechny ruské politiky, kteří se od invaze na Ukrajinu nedistancovali.
- Prezidenti a premiéři zemí NATO se příští čtvrtek sejdou v Bruselu na mimořádném summitu, kde budou jednat o pomoci napadené Ukrajině a dalším společném postupu vůči Rusku. Oznámil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Na unijní summit plánovaný na tentýž den dorazí americký prezident Joe Biden.
- Ukrajina si ve středu od Ruska vyžádala absolutní bezpečnostní záruky, odmítla ale model švédské či rakouské neutrality. Ten podle ruskojazyčné verze BBC zahrnuje zachování vlastní armády bez cizích vojenských základen. Podle Moskvy ale naopak Kyjev s touto nabídkou na jednání přišel.
- Univerzální dron Bayraktar TB2, který používá ukrajinská armáda, má podle Jana Kovandy z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany potenciál výrazně zasáhnout do bojů na Ukrajině. A to jak v průzkumných misích, tak i v přímém ničení důležitých cílů nepřítele.
Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE:
-
Afrika a Blízký východ začaly pociťovat důsledky konfliktu na Ukrajině
Severní Afrika a Blízký východ už začaly pociťovat negativní dopady konfliktu na Ukrajině na svou potravinovou bezpečnost. Uvedl to dnes Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD), který je finanční institucí OSN. Mezi zeměmi, které pociťují negativní důsledky, fond uvádí Somálsko, Libanon, Egypt či země ve Střední Asii.
„Jsem hluboce znepokojen, že konflikt na Ukrajině, který je katastrofou pro ty, kterých se přímo týká, se stane tragédií pro nejchudší lidi žijící ve venkovských oblastech,“ uvedl předseda fondu Gilbert Houngbo. Lidé žijící v nejchudších oblastech se jen velmi těžko vyrovnávají s růstem cen potravin, pohonných hmot či hnojiv, který kvůli ruské agresi proti Ukrajině nastal nebo se očekává, že nastane.
Negativní dopady kvůli růstu cen či omezení vývozu fond zaznamenává v několika zemích na Blízkém východě či v Africe. Například Libanon dováží přes 80 procent pšenice z Ruska a z Ukrajiny a kvůli výbuchu v bejrútském přístavu má zásoby jenom na měsíc. V zemi přitom trpí nedostatkem potravin zhruba 22 procent lidí. Velkou závislost na dovozu pšenice či slunečnicového oleje vykazuje také Egypt.
-
Senát souhlasí s rozhodnutím okamžitě vyloučit Rusko z Rady Evropy
Senát souhlasí a podporuje středeční rozhodnutí o okamžitém vyloučení Ruska z Rady Evropy. Stojí to v usnesení, které dnes Senát přijal na návrh senátorky Miroslavy Němcové (ODS a TOP 09), která je rovněž předsedkyní Stálé delegace Parlamentu ČR do Rady Evropy. Rada Evropy (RE), která dohlíží na stav demokracie a lidských práv ve více než čtyřech desítkách členských zemí, ve středu oznámila, že Rusko vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu. K vyloučení Ruska a Běloruska z mezinárodních organizací vyzval český Senát již 25. února, tedy den poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Vyloučení z RE se týká pouze Ruska.
-
Německé televize upozorňují, že trojice premiérů neměla do Kyjeva mandát EU
Německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF ve svých příspěvcích o cestě premiérů Polska, Česka a Slovinska do Kyjeva za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským poukazují na to, že státníkům pro jejich misi chyběl mandát Evropské unie. Pokládají si také otázky, zda cesta neohrozí mírová jednání s Moskvou či doposud jednotný postoj unijních států. Českého premiéra Petra Fialy a jeho protějšků z Polska a Slovinska Mateusze Morawieckého a Janeze Janši se naopak hlasitě zastal bývalý šéf Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger, který zpochybňování významu návštěvy ukrajinského prezidenta označil za skandální.
„Naprosto skandální, jaké přihlouplé otázky jsou v německé televizi k odvážné cestě tří unijních premiérů pokládány. Zda vůbec směli? Zda to bylo schváleno? Samozřejmě, že mohli, zaslouží si za to potlesk,“ napsal na twitteru Ischinger.
-
Z krytu pod divadlem v Mariupolu zachránili zatím 130 lidí
Kryt pod divadlem v jihoukrajinském Mariupolu vydržel středeční bombardování, řekl dnes agentuře Reuters zdroj z tamní radnice. Podle ukrajinského poslance a podnikatele Serhije Taruty z něj vychází přeživší. Zatím se podařilo zachránit asi 130 lidí, odstraňování trosek pokračuje, uvedla agentura Ukrinform. Podle středečního vyjádření zástupce mariupolského starosty Serhije Orlova mohlo být ve chvíli útoku v krytu pod divadlem mezi 1000 až 1200 lidmi.
Ruské ministerstvo obrany ve středu útok na divadlo popřelo, podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruské letectvo bombardovalo divadlo úmyslně.
-
Biden bude v pátek hovořit s čínským prezidentem
Americký prezident Joe Biden bude v pátek telefonicky hovořit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Hlavními tématy rozhovoru budou ruská invaze na Ukrajinu a konkurence mezi Čínou a USA, informoval dnes Bílý dům.
Plánovaný telefonát Washington označil za „součást našeho pokračujícího úsilí o udržení otevřených komunikačních linek mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou“.
-
V pražských tělocvičnách je ubytováno asi 650 ukrajinských uprchlíků
V pražských tělocvičnách je v současné době ubytováno zhruba 650 ukrajinských uprchlíků. Na nouzové ubytování je předělána dvacítka tělocvičen a další jsou připravovány. V budoucnu by měly být využívány jednotlivé tělocvičny na střídavě tak, aby nebyly obsazeny neustále ty samé a obsluhující personál si mohl odpočinout. Novinářům to dnes řekl ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.
Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům ve středu odbavilo 2765 lidí, zhruba o 50 méně než v úterý. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se na něj obrátilo 41 616 lidí.
-
Zelenskyj chce uznání hranic Ukrajiny z roku 1991
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nezměnil své stanovisko, že hranice Ukrajiny musí být uznány ve stavu z roku 1991, kdy země získala samostatnost. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Zelenského bezpečnostní poradce Oleksij Arestovyč. Italskému deníku dále řekl, že ukrajinská vláda je připravená fungovat i v případě - podle něj nepravděpodobného - pádu Kyjeva.
„(Zelenského) hlavní pozice se nezměnila,“ uvedl Arestovyč s tím, že Ukrajina se nikdy nevzdá "národních zájmů". Přijatelná dohoda pro Zelenského „začíná návratem ke stavu z 23. února, tedy před začátkem války“, řekl také Arestovyč v rozhovoru pro italský list La Repubblica. Podle něj si ale Ukrajina nadále činí nárok na Ruskem anektovaný poloostrov Krym a území ovládané separatisty ve východoukrajinském Donbasu.
-
ČR a Litva jsou pro vstup Ukrajiny do EU
Česko a Litva mají stejný postoj k ruské invazi na Ukrajinu. Nevyprovokovaná agrese, bezdůvodné napadení demokratického státu a vraždění civilistů nemůže zůstat bez odezvy. Po dnešním jednání se svým litevským protějškem Gabrieliem Landsbergisem to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Obě země podporují vstup Ukrajiny do Evropské unie.
„Ruský a běloruský režim zaútočily na demokracii jako takovou, na základy našeho právního a svobodného státu,“ uvedl šéf české diplomacie. Landsbergis poznamenal, že Litva a ČR jsou mezi zeměmi, které Ukrajině pomáhají nejvíce a prakticky. „Posílají zbraně, zbraňové systémy, různé vybavení, které pomáhají zastavit nebo alespoň zpomalit ruský postup,“ řekl.
Další evropští partneři a Severoatlantická aliance (NATO) by podle litevského ministra měli dělat ještě více na pomoc zemi napadené Ruskem. „Je třeba nepolevovat v sankcích a celkovém izolování Ruska,“ doplnil. Podle Landsbergise se některé světové státy ještě jasně nevyjádřily, na jaké straně stojí.
-
Trajekty do Švédska jsou pro stovky Ukrajinců cestou do exilu
Do švédských přístavů každý den z Polska trajekty dorazí stovky lidí prchajících z válkou postižené Ukrajiny. Mnohé švédské přepravní společnosti nabízejí pro uprchlíky cestu zdarma. V přístavech na unavené cestující, v naprosté většině ženy a děti, čekají stoly s jídlem, základními potřebami i seřazené kočárky a hračky pro děti, píše AFP.
-
Český a polský šéf sportu se shodli na sankcích vůči Rusku
Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser a polský ministr sportu a turismu Kamil Bortniczuk se shodli na přísných sankcích vůči Rusku v oblasti sportu, tedy zejména vyloučení všech ruských sportovců z mezinárodních soutěží a neudělování víz ruským sportovcům. V obou státech se pomáhá na centrální úrovni i prostřednictvím jednotlivých sportovních svazů a klubů ukrajinským sportovcům, jejichž země čelí vojenskému útoku.