Ruská invaze na Ukrajinu, kterou v minulém roce spustil ruský prezident Vladimir Putin, ovlivnila Evropu různými způsoby. Dalším možným pozorovaným důsledkem by mohla být zvýšená kriminalita na britském venkově. Došlo zde totiž k nárůstu krádeží zemědělských strojů, které jsou pak podle britské policie posílány do Ruska, píše server Politico.
Ve venkovských oblastech Spojeného království je kriminalita dlouhodobým problémem. V letošním roce však došlo k prudkému nárůstu. Konkrétně se zvýšil počet krádeží zemědělských strojů a vybavení, které by měly být posílány prostřednictvím černého trhu do sankcemi postiženého Ruska. „Je to doslova jako pandemie. Kdekoliv zaparkujete, není nic v bezpečí,“ okomentovala situaci Eveey Hunter, provozovatelka farmy v Hertfordshire.
Krádeže stavebních a zemědělských strojů vzrostly v Anglii a Walesu v prvním čtvrtletí letošního roku o více než 300 procent, uvádí Andrew Huddleston, šéf britské Národní jednotky pro venkovskou kriminalitu. Má jít zejména o bagry a GPS zařízení, která zemědělcům umožňují efektivněji mapovat pole, a podotkl, že během jediného květnového týdne došlo v Kentu na jihovýchodě Anglie k pěti případům krádeže GPS.
Podle Huddlestona míří vybavení nepochybně do východní Evropy. Organizované zločinecké gangy tam podle britské policie posílají stroje a zařízení ukradená z farem po celé Velké Británii v čím dál tím větším množství. Navíc dodává, že vzhledem k západním sankcím uvaleným na Rusko poptávka prudce stoupá.
Přestože Huddlestone nemá žádné konkrétní důkazy, že zařízení míří do Ruska, tvrdí, že on i jeho kolegové o tom nepochybují. „Kdybyste se mě zeptali na můj profesionální názor, na zemi, na kterou se vztahují sankce, absolutně profesionálně bych očekával reakci černého trhu,“ řekl s tím, že to zločinci dělají.
Většina zemědělského vybavení a strojů včetně ukradených GPS jednotek míří do zámoří a některé jsou v Británii nabízeny k prodeji i online. Větší zemědělské vybavení opouští zemi v nákladních automobilech a kontejnerech. Minulý měsíc policisté ze Spojeného království vysledovali nákladní auto mířící trajektem do Holandska, které přepravovalo čtyři ukradené bagry a box pro koně. Huddlestone uvedl, že britská policie spolupracuje s mnoha výrobci, včetně John Deere, a s orgány činnými v trestním řízení po celé Evropě.
Vesna Markovic, expertka na nadnárodní organizovaný zločin, uvedla, že se skupiny organizovaného zločinu dokáží poměrně rychle přizpůsobit změnám. „Nemusí to nutně zvýšit kriminalitu ve venkovských oblastech, ale zkrátka zvýšit počet krádeží určitých produktů, po kterých je kvůli sankcím vyšší poptávka,“ vysvětlila. „Specifické typy strojů buď nejsou příliš rozšířené ve velkých městech, nebo se snadněji kradou ve venkovských oblastech,“ dodala.
Jen krátce poté, co Putin vyslal své vojáky na Ukrajinu, pozastavili zemědělští výrobci, včetně strojního gigantu John Deere a nizozemské společnosti Lely, dodávky do Ruska a Běloruska. Ruským farmářům tedy začaly již v prvních týdnech invaze chybět náhradní díly a Putinovy síly přepadly továrnu John Deere v Melitopolu na Ukrajině. Rusové tehdy ukradli vybavení v hodnotě téměř pěti milionů dolarů. Část z nich byla vysledována do Čečenska a zařízení byla na dálku deaktivována.