Budapešť vydala pokyn k rozmístění protivzdušné obrany na severovýchodě Maďarska kvůli obavám z eskalace konfliktu na Ukrajině. Reaguje tak na souhlas prezidenta Spojených států Joe Bidena s omezeným použitím amerických raket ATACMS, které mají dolet až 300 kilometrů, k útokům na cíle na ruském území. Ukrajina použila americké rakety poprvé od začátku války na Ukrajině v úterý, když zasáhla muniční sklad u města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska.
Ministr obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky podle maďarského webu Telex prohlásil, že rozsah rusko-ukrajinské války je v současnosti „větší než kdykoli předtím a válka vstoupila do nejnebezpečnější fáze“. Zároveň oznámil, že vydal pokyn k rozmístění protivzdušné obrany na severovýchodě Maďarska, oblasti sousedící s Ukrajinou.
Minulý víkend, kdy Ukrajina sestřelila u hranic s Maďarskem v Karpatech několik ruských raket, maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že je třeba „zvýšit úsilí o sblížení míru“, připomněl web Ukrajinska pravda.
Szalay-Bobrovniczky dal rozhodnutí o rozmístění protivzdušné obrany u hranic s Ukrajinou do souvislosti se zrušením amerického omezení pro útoky na ruské území Západem dodanými a s tím, že ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanou jadernou doktrínu, v níž Rusko rozšířilo možné podmínky pro použití jaderných zbraní.
Americký prezident Joe Biden, který v lednu opustí Bílý dům, povolil Ukrajině použít Spojenými státy dodané rakety dlouhého doletu proti cílům na ruském území v sobotu. Už o dva dny později Ukrajina poprvé použila americké rakety ATACMS k útoku na arzenál v hloubi Ruska.
„Skutečně, poprvé (ukrajinští vojáci) použili ATACMS k úderu na ruském území. Útok byl veden na objekt v Brjanské oblasti, který byl úspěšně zasažen,“ citoval RBK-Ukrajina svůj anonymní zdroj z řad ukrajinské armády. Server dodal, že Karačev leží nedaleko Brjanska, asi 130 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Na sociálních sítích se objevily záběry mohutných detonací.
Ve stejný den ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret „O schválení základů státní politiky Ruské federace v oblasti jaderného odstrašování“. Z aktualizované doktríny podle ruského nezávislého webu Meduza vyplývá, že základem pro jaderný úder by mohla být „agrese proti Ruské federaci a jejím spojencům ze strany jakéhokoli nejaderného státu s podporou jaderného státu“, stejně jako masivní letecký útok nejadernými prostředky, včetně bezpilotních letounů. Změny v doktríně vstoupily v platnost v úterý.
„Agrese proti Ruské federaci a jejím spojencům jakýmkoli nejaderným státem za účasti nebo podpory jaderného státu se považuje za společný útok,“ stojí v Putinem podepsaném dokumentu.
Změny v ruské jaderné doktríně navrhoval Vladimir Putin na zasedání ruské bezpečnostní rady v polovině září letošního roku. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že změny by měly být vnímány jako „určitý signál“ Západu. „Je to signál, který varuje tyto země před následky, pokud se budou podílet na útoku na naši zemi různými prostředky, a to nikoli nutně jadernými,“ řekl Peskov.