Ve velmi umírněném a nekonfrontačním duchu se nesla dnešní debata v pořadu „Partie“ televize Prima mezi bývalou ministryní spravedlnosti a poslankyní za hnutí ANO Helenou Válkovou a bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem, který je dnes bezpečnostním expertem ODS. Hlavním tématem byla reorganizace elitních policejních útvarů, která v minulých dnech vedla k dosud nejvážnější krizi Sobotkovy vlády.
Helena Válková zvolila na rozdíl od svých stranických kolegů Babiše a Pelikána smířlivý tón. Hned v úvodu předeslala, že má na věc umírněný názor a nemá ráda silná slova. Úmysly ministra vnitra Chovance i vicepremiéra Babiše podle ní směřovaly ke zlepšení situace. Na snaze vedení policie a ministrů za ČSSD zbavit se ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty prý také něco bylo, tvrdí Válková, aniž by ovšem vysvětlila, o co se mělo jednat.
Válková v té souvislosti konstatovala, že v hnutí ANO si každý může svobodně říkat svůj názor, což demonstrovala právě na svém vystoupení.
Bývalá ministryně spravedlnosti pochválila ministra Chovance za řešení migrační krize a vicepremiéra Babiše za to, že svojí finanční politikou údajně ekonomicky pozvedl Českou republiku. „Máme se dobře a máme tu stabilitu,“ prohlásila Válková. Proto by podle ní bylo škoda, kdyby vláda skončila jen kvůli sporu o policejní reformu.
Podle Martina Červíčka je zjevné, že příčinou vládní krize byl boj o vliv na policii. Odborný problém, který je plně v kompetenci policejního prezidenta Tuhého a ministra vnitra Chovance, byl politizován. „Připomíná to dobu, kdy byly ve vládě Věci veřejné,“ řekl Červíček. Podle něj se jedná o „neuvěřitelné ovlivňování policie“ v době, kdy policejní sbor funguje a má velmi dobré výsledky.
Červíček připomněl, že o reorganizaci policie a vniku Národního kriminálního úřadu se mluví už léta. Zdůraznil ale, že ze strany policejního prezidia možná chyběla dostatečná odborná a veřejná debata. Mělo se to představit, více vysvětlit, konzultovat v rámci policie, myslí si bývalý policejní prezident.
Na to Helena Válková reagovala tvrzením, že „máslo na hlavě mají obě strany. Jedna prý věc dostatečně nekomunikovala a druhá se v reakci na to zachovala přehnaně hystericky, čehož se chopili novináři, kteří to z toho s chutí vytvořili aféru. Média podle ní vyostřila situaci tím, že hned publikovala každý třeba i neuvážený výrok politiků. Tak to ovšem na světě chodí a byla to především Babišova média.
Vyděračské chování ministra spravedlnosti Pelikána se Válková snažila omluvit tím, že je „mladý, temperamentní a kreativní“. Podle ní se při představení policejní reformy veřejnosti nedodržely základní časové parametry. Komunikace se členy vlády a poslanci bezpečnostního výboru byla zcela nedostatečná, což vytvořilo prostor pro nejrůznější spekulace.
Válková a Červíček se ve většině věcí shodli. Podle Válkové příští týden „ukáže moudrost tří lidí“: premiéra Sobotky, vicepremiéra Babiše a ministra Chovance. Osobně je exministryně optimistka a domnívá se, že vláda nepadne. Červíček k možné podpoře menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL dodal, že taková otázka by se řešila ve chvíli, kdy by tato situace skutečně nastala. Podotkl však, že v koalici nejspíš nastanou další problémy, čemuž mnohé nasvědčuje.
V kauze pátečního osvobozujícího rozsudku nad Janou Nečasovou a třemi bývalými zpravodajci se podle Heleny Válkové ukazuje, jak je důležité nečinit předčasné závěry a počkat si na vyhodnocení důkazů nezávislým soudem. Před třemi lety se podle ní zdála být situace jasná a každý očekával odsouzení obviněných. Dnes je vidět, že tomu tak nebylo. Válková však připomněla, že verdikt není zatím pravomocný a u odvolacího řízení se ukáže, zda soudkyně Helena Králová splnila to, co požadoval doplnit odvolací městský soud.
Podle Martina Červíčka se ukáže také to, zda jsou odvážné právní konstrukce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ještě v souladu se zásadami právního státu. „Pravomocný rozsudek ukáže, v čem udělali olomoučtí žalobci chybu, nebo měli naopak v něčem pravdu,“ dodal Červíček.