
J. D. Vance FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Americký viceprezident J.D. Vance přiletěl na americkou základnu Pituffik v Grónsku. V Grónsku oproti předchozím plánům navštíví jen základnu amerických sil. O ostrovní území opakovaně projevuje zájem americký prezident Donald Trump, který několikrát prohlásil, že by Grónsko mělo být součástí Spojených států.
Podle agentury AP Vance po přistání na americké základně promluvil k vojákům. „Trumpovu administrativu, prezidenta, velmi zajímá bezpečnost Arktidy. A jak víte, je to velká otázka, která se v příštích dekádách ještě zvětší,“ citují americká média viceprezidenta. Podle agentury AP Vance při své cestě dostane informace na toto téma a také ohledně aktivit na americké základně na severozápadě Grónska.
Vojáci na základně Vance přivítali potleskem ve stoje a skandováním „USA, USA, USA“. Vance v projevu uvedl, že mnoho Američanů se diví, proč je Grónsko tak důležité. „Dnes jsem se o tom hodně dozvěděl,“ řekl. „Pokud je vypálena raketa z nepřátelské země nebo ponorky, jsou to právě zdejší vojáci, kteří varují nás ostatní. Rusko a Čína projevily o tuto oblast velký zájem, včetně přírodních nerostů.“
Dánsko podle něj, co se týče obrany Grónska, selhalo. „Můj vzkaz Dánsku zní: neodvedli jste pro obyvatele Grónska dobrou práci,“ poznamenal. „Musíme zajistit, aby Spojené státy byly v Arktidě vůdčí silou, jinak tuto roli převezmou jiné země. Bohužel tato základna a její okolí jsou méně bezpečné, než byly před 30 až 40 lety,“ dodal.
V odpovědi na jednu z otázek uvedl, že neexistují žádné bezprostřední plány na vojenské posílení základny v Grónsku, ale že USA výhledově svou vojenskou přítomnost zvýší, mimo jiné v podobě válečných lodí.
Návštěva amerického viceprezidenta měla původně trvat tři dny a Vance měl absolvovat několik akcí a schůzek. Plány však vyvolaly nevoli v Grónsku samotném, ale také v Dánsku, jehož je Grónsko poloautonomním územím. Kodaň i Nuuk původní plány na nezvanou třídenní návštěvu vnímaly jako nepřijatelný nátlak. Vance již v únoru kritizoval Dánsko, že se o Grónsko dobře nestará.
Návštěvu kritizoval i nový grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Podle něj není projevem úcty ke spojenci si naplánovat návštěvu na dobu, kdy je dané území bez vlády. Nielsen, který se stal premiérem dnes, narážel na to, že Grónsko sestavovalo v uplynulých týdnech novou vládu po parlamentních volbách.
Vance tak navštíví pouze americkou základnu Pituffik, která je důležitá pro americký systém včasné výstrahy před možným útokem mezikontinentálních balistických raket. Doprovází jej manželka Usha a zřejmě také poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz.
Trump tvrdí, že Spojené státy potřebují Grónsko pro zajištění své národní bezpečnosti. Podle agentury Reuters se drtivá většina Gróňanů odmítá stát součástí USA a v posledních týdnech se na ostrově uskutečnily protiamerické demonstrace, které patřily k největším protestům v jeho historii. K jednotě proti tlaku zvenčí dnes vyzval také grónský premiér Nielsen.
Před grónským zastoupením v Kodani se v reakci na návštěvu amerického viceprezidenta sešly asi tři stovky lidí. Demonstrují proti Spojeným státům a vyjadřují podporu grónskému lidu. „Je důležité ukázat, že chování USA přkračuje všechny meze a že proti tomu vystupujeme. Chce tím vyslat signál americkému viceprezidentskému páru. Už dříve se to podařilo demonstrací v Nuuku, která přispěla k tomu, že do Nuuku nakonec nejeli,“ poznamenala jedna z protestujících.