![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/39414/Bradáčová-1440x810-c.jpeg)
FOTO: ČTK
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/557258/339843637_226034960013658_1272130384783589030_n-100x100-c.png)
V předvečer Štědrého dne dostala vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová mimořádný prostor v Lidových novinách. Deník na titulní straně poutal článkem „Bradáčová: Zatýkat můžeme i o svátcích“ (23. 12. 2015), který uvnitř listu pokračoval rozsáhlým exkluzívním rozhovorem. Nápadně vstřícný přístup Babišova tisku stojí za zaznamenání.
[ctete]38637[/ctete]
Úspěšný rok
Lidové noviny konstatovaly, že Lenka Bradáčová za sebou měla úspěšný rok. Jako důkaz jejích profesních úspěchů uvedly, že „byť jde zatím o nepravomocné tresty, soudce Ondřej Havlín dostal za úplatky 6,5 roku vězení, bývalý hejtman David Rath si má odsedět 8,5 roku“.
Rozhovor redaktorů Martina Shabu a Ondřeje Koutníka, pověřených věnovat se kauzám Lidových novin vyhovujícím politickým a obchodním zájmům Andreje Babiše, se nesl ve vysloveně přátelském ovzduší. Otázky většinou působily návodně a zjevně byly pečlivě naaranžovány. Přesto, nebo právě proto, se z něj dalo leccos vyčíst mezi řádky.
Pomiňme nyní zcela podbízivé otázky typu: „Máte při chytání největších zločinců v Čechách vůbec čas o Vánocích zvolnit?“, „Zažíváte extrémní tlaky, které jsou náročné na psychiku. Naskytne se vám příležitost úplně vypnout a načerpat novou energii?“, „Mohou mít zločinci jistotu, že je necháte o svátcích na pokoji a nebude probíhat zatýkání a domovní prohlídky?“, „Jak složité je pro státního zástupce – ženu věnovat se práci prakticky neustále?“ „Už potřetí jste podle časopisu Forbes nejvlivnější ženou Česka. Bojí se vás zločinci o to víc?“
Nikoli překvapivě na tento typ dotazů následovaly předvídatelné odpovědi. Podle Bradáčové žalobci nemohou polevit ani o svátcích, jakými jsou Vánoce, jelikož cílem zásahů je totiž vždy sběr důkazů. Je to dostatečně výmluvný a populární vklad nejen do sváteční atmosféry, ale i jako předzvěst horkého příštího roku. Vždyť zase bude před volbami. Za povšimnutí však stojí jiné odpovědi.
Selektivní výběr kauz
Na dotaz, co Bradáčová očekává od příštího roku, jmenovala několik konkrétních soudních kauz. Především případ firmy Oleo Chemical, která je Babišovým konkurentem na trhu s biopalivy. Dále jmenovala kauzu Na Homolce, které se Lidové noviny věnovaly s nemenším nasazením. Zmínila i případ letadel CASA s hlavní obžalovanou exministryní obrany Vlastou Parkanovou. Očekává i rozhodnutí soudu v souvislosti s nákupem obrněnců Pandur.
V tomto výčtu nezmínila ani jeden z případů, týkajících se současné vlády. Za kauzu OKD, kde byla škoda státu vyčíslena na 5,7 miliardy korun, nese politickou odpovědnost Bohuslav Sobotka. Na rozdíl od analogického a velmi sporného případu Vlasty Parkanové dosud nebyl pražským vrchním státním zastupitelstvím předvolán ani jako svědek. Redaktoři Babišova tisku „propásli“ příležitost zeptat se, proč tento dvojí přístup?
Bradáčová opomněla zmínit i kauzu údajných manipulací s tendry České pošty, kde policie v srpnu navrhla obžalobu celkem čtrnácti lidí a sedmi firem včetně Babišovy společnosti Agrotec a dvou jejích manažerů. Pražské vrchní státní zastupitelství tento návrh stále posuzuje a výsledek dosud není znám. Dotaz měl znít: Kdy bude znám?
Osud Agroteku zároveň souvisí s tím, jak dopadne novela zákona připravovaná koaličními poslanci, která fakticky zajistí beztrestnost firmám doposud stíhaným například za korupci či manipulaci při veřejných zakázkách. Bradáčová proti těmto změnám, které by se týkaly stíhaných firem, jako jsou Agrotec či Metrostav, nijak hlasitě neprotestovala. Pouze v rozhovoru na dotaz, co si o této změně myslí, upozorňuje na fakt, „že to dopadne na kauzy, které tu běží tři roky a dosud nebyly rozhodnuty“.
Pro dnešní poměry je ostatně signifikantní, že tuto změnu zákona, prosazeného za předchozí pravicové vlády, netorpédují ani protikorupční iniciativy typu Transparency International, které dříve uzákonění trestní odpovědnosti firem podporovaly a uvítaly.
Hloupé výroky
Bradáčová si poradila i s dalším „záludným“ dotazem Lidových novin: „Čas od času ve veřejném prostoru zazní, že jste jedním ze strůjců takzvaného Babišistánu. Co si o tom myslíte?“
Výroky tohoto typu považuje za hloupé. V uplynulých několika letech podle ní bylo silně slyšet volání, aby se stát lépe vypořádal s korupcí. „Vznikala nejrůznější občanská sdružení, dokonce i politická hnutí, která měla boj s korupcí jako hlavní program. Vedle toho se emancipovalo státní zastupitelství a proměnila se i policie.“
To se skutečně rozporovat nedá. Ovšem s tím výsledkem, že za dosud nevyjasněných okolností padla vláda, a nejvýraznějšími představiteli Bradáčovou zmiňovaných „politických hnutí“ se staly Věci veřejné a ANO, společenství ve službách jednoho oligarchy. A „občanská sdružení“ dnes jdou oligarchovi na ruku.
Co v rozhovoru nezaznělo
Na rozhovoru pro Lidové noviny stojí za pozornost i další otázky, které v něm nezazněly. Protože nemohly zaznít.
Nezazněl dotaz, jaký vliv na korupční prostředí má dříve nevídaná kumulace politického, ekonomického a mediálního vlivu v rukou velkopodnikatele, působícího přímo ve vládě.
Nezazněl dotaz na privatizaci Lovochemie do rukou Agrofertu, kterou před lety státní zástupkyně Lenka Bradáčová shledala za nezákonnou, a kauza byla za dosud nejasných okolností odložena.
Nezazněl dotaz, zda byl za tříleté působení pražské vrchní státní zástupkyně v podobně citlivých případech vůbec někdo pravomocně odsouzen s výjimkou těch, které byly rozpracovány před jejím nástupem.
Nezazněl ani dotaz, co si myslí o masivních únicích z vyšetřovacích spisů do vybraných médií zejména v kauzách dozorovaných pražským vrchním státním zastupitelstvím. Ani tuto otázku ovšem od Babišova tisku, který dnes těchto metod využívá zdaleka nejvíc, nečekejme. Ostatně stále není jisté, odkud tyto informace do Lidových novin a MF DNES nelegálně proudí. Jestli od policie, ze státního zastupitelství, nebo kombinací obojího.
Nadstandardní vztahy
Způsob vedení rozhovoru redaktorů Lidových novin a jeho prioritní pozice jen potvrzují kuloárové zprávy o nadstandardním vztahu Lenky Bradáčové se šéfredaktorem Lidových novin Ištvánem Léko.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zase nejvíce podporuje změnu zákona o státním zastupitelství, šitou Bradáčové na míru do role šéfky uvažovaného protikorupčního speciálu. Ačkoli jej ještě v roli náměstka bývalé ministryně Heleny Válkové tvrdě kritizoval, a podporoval zcela opačný model podřízení se státních zastupitelství ministerstvu.
Je tohle všechno jen náhoda?
[ctete]37240[/ctete]