Andrej Babiš poskytl Parlamentním listům rozhovor, ve kterém bilancoval uplynulý rok, ale i celou dobu svého působení ve vládě v pozici ministra financí či premiéra. Na první pohled by se mohlo zdát, že mnoho nového nepřináší. Líčí trudný obraz České republiky před nástupem Babiše k moci, kdy byla zcela v zajetí korupčního systému, a naopak nebývalý rozkvět země pod vedením Andreje Babiše, který z České republiky učinil evropského šampiona.
Ve většině případů je obtížné posoudit, zda svým slovům Andrej Babiš věří či nikoli. Jeho tvrzení, že i opozice v skrytu duše uznává, že vládne skvěle, a výjimku tvoří pouze nenávistí posedlý Kalousek, je těžké ověřit, protože do hlav opozičních politiků nevidíme. Jsou ale případy, kdy mu musí být zcela jasné, že jím sdělované údaje pravdivé nejsou. Pokud například uvádí, že bude pamatován mimo jiné proto, že prosadil rekordně přebytkový rozpočet, musí mu být jako vystudovanému ekonomovi jasné, že nic není vzdálenější skutečnosti než toto tvrzení.
Od jeho nástupu do vlády byl rozpočet navrhován vždy jako schodkový v řádech desítek miliard korun, a to včetně let, kdy Andrej Babiš působil jako ministr financí. S výjimkou roku 2016 a roku 2018 byl výrazně schodkový i závěrečný účet. Neplánovaný přebytek ve výši necelé tři miliardy korun v roce 2018 pak rozhodně nelze označit jako rekordní. Pro rok 2019 byl ale navržen opět schodkový rozpočet a schodkový bude i závěrečný účet.
Připusťme ale na chvíli, že Andrej Babiš svým slovům věří. V takovém případě musí být pro něj svět velmi nepřátelským místem. Přes všechno dobro, které koná, je jeho dobrodiní provázeno neustálými ústrky.
Asi by se dalo přežít, že proti němu vytrvale protestují tisíce lidí. Podle Babiše se totiž jedná pouze o Kalouska, opoziční politiky, prolhané bývalé komentátory z Mafry a lidi, kteří jsou těmito bývalými komentátory zfanatizováni. Závažnější jsou ale jiné skutečnosti.
Ačkoli resort spravedlnosti vedli po čtyři roky Babišovi pretoriáni Helena Válková a Robert Pelikán, stále je státní zastupitelství v tristním stavu, protože zřejmě ve vleku zkorumpované garnitury tradičních politických stran rozeběhlo a stále udržuje v běhu podle premiéra vykonstruované trestní stíhání jeho osoby a donedávna i jeho rodiny v kauze Čapí hnízdo. Pokud se něco takového děje předsedovi vlády, který je jedním z nejmocnějších a nejbohatších lidí v zemi, jak to asi musí vypadat, když se státní zastupitelství zaměří na nějakého řádově slabšího občana.
Premiérovým blízkým hrozí nebezpečí na každém kroku. Naposledy nastražil na manželku Moniku premiérovým jazykem další „sprosťárnu“ svým komentářem na Instagramu proradný florista Šablatúra, jehož zrádnost je srovnatelná snad jen s věrolomností zahradníka barona Ruperta von Kratzmar ze známého filmu Adéla ještě nevečeřela.
Tím ale útoky na Andreje Babiše nekončí. Protivenství směřovaná na tohoto dobrého muže sahají i za hranice naší země. Slovenské soudy vytrvale odmítají konstatovat, že je jako agent Státní bezpečnosti veden neoprávněně. Zatvrzelost slovenských soudů je vysvětlitelná snad pouze tím, že i ony jsou ve vleku zkorumpovaných českých tradičních politických stran.
Výjimku tvořil pouze soud, který uvěřil tvrzení Babišova řídícího důstojníka, že řídícím důstojníkem nebyl a celou Babišovu spolupráci si vymyslel zřejmě z dlouhé chvíle. Na tento rozsudek se Andrej Babiš často odvolává. Opomíjí ale dodat, že byl zrušen a nahrazen rozsudkem přesně opačným.
Kam až sahají korupční chapadla českých tradičních politických stran, ukazuje i poslední případ příkoří, které altruista, kterým náš premiér je, v rozhovoru zmiňuje. Jsou jím podle něj prokazatelné lži různých orgánů působících v rámci Evropské komise, založené na tom, že Andrej Babiš je v konfliktu zájmů. Tyto orgány z nějakého neznámého důvodu odmítají pochopit, že pokud Babiš a jeho lidé rozhodují o přidělování dotací korporacím z Babišova svěřenského fondu, je vše naprosto souladné s evropskou či českou legislativou. O jejich motivaci se lze pouze dohadovat.
Pokud Andrej Babiš svým slovům věří, je jeho svět neveselý a truchlivý. Blíže realitě ale bude spíš to, že si je dobře vědom jejich pravdivostní hodnoty.