Slovenský magnát Milan Fiľo daroval Hradu 700 tisíc korun na vánoční koncerty. Nic mimořádného, pokud by zároveň nepřevzal státní vyznamenání. Podobných sponzorů hradního okruhu bylo víc, a jejich ocenění prezidentem Zemanem se stává běžným standardem.
Blíží se oslavy výročí vzniku samostatného Československa. Každoroční součástí tohoto státního svátku je ceremoniál udílení státních vyznamenání, pořádaný 28. října ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Seznam oceněných je nejen galerií významných osobností, ale i vizitkou prezidenta republiky, který má při jejich výběru konečné slovo. Nejčastěji v éře Miloše Zemana vyvolávají některá jména kontroverze a posouvají myslitelné hranice, kdo a za co ještě může být vyznamenán.
Zemanův Mečiarovec
Server Aktuálně zjistil, že miliardář Milan Fiľo poslal za poslední tři roky ze své společnosti Eco-Investment Správě Pražského hradu celkem 700 tisíc korun na pořádání vánočních koncertů. Loni ho přitom prezident Miloš Zeman vyznamenal Medailí Za zásluhy, jako mecenáše umění. Několik týdnů poté Fiľo zafinancoval na Hradě předvánoční hudební představení Dalibora Jandy.
V roce 2017 poslal Hradu peníze na koncert anglického zpěváka Richarda Sandersona a letos před vánočními svátky sponzoruje koncert zpěváka Pavola Hammela a skupiny Prúdy ve Španělském sále. Kdo je Milan Fiľo, že si zaslouží státní vyznamenání prezidenta republiky? Proč zrovna on, a nikoli jiní, často významnější mecenáši bohulibých aktivit?
Fiľo zbohatl díky přátelství s bývalým premiérem Vladimírem Mečiarem. „Díky němu se stal v polistopadové privatizaci nejsilnějším hráčem papírenského průmyslu. Před krizí přikoupil i několik slovenských masokombinátů,“ popisuje podnikatele slovenský webový portál Trend. Byl také jedním ze sponzorů Ficovy strany Smer-SD.
Slovenský oligarcha není jediný, kdo se v poslední době přesunuje do Česka i se svým byznysem. Podle serveru Aktuálně má blízko k Zemanovu klíčovému poradci Martinu Nejedlému. Mimochodem před několika lety mu přišel popřát s velkou kyticí a dárkem na okázalou oslavu jeho padesátých narozenin, uspořádanou na Pražském hradě.
Není však prvním sponzorem hradního okruhu, který dostal státní vyznamenání. Téhož roku jako Fiľovi se dostalo té cti dalším dvěma donátorům, což je věc do té doby nevídaná. Prezident Zeman mění nejen ústavní zvyklosti, ale i trendy při výběru adresátů státního vyznamenání.
Pavol Krúpa
Jedním z nejspornějších příjemců Medaile Za zásluhy byl další slovenský miliardář Pavol Krúpa. Kontroverzní finanční magnát na sebe poprvé upozornil v roce 2007, kdy se podílel na podezřelém řetězci finančních operací, na jehož konci stálo „zázračné“ zbohatnutí Stanislava Grosse.
Svoji pozici vylepšil darem 300 tisíc korun, který věnoval před krajskými volbami v roce 2016 prozemanovské Straně práv občanů, ovládané Nejedlým a hradním kancléřem Mynářem. Společný zájem s prezidentem našel v tuhém boji proti podnikateli Bakalovi.
To byly hlavní dva nepřiznané důvody jeho ocenění. Nedává jinak smysl, aby byl vyznamenán člověk, který si kvůli dravým praktikám vysloužil pověst „zlého muže tuzemského byznysu“. Krúpa je Českou národní bankou považovaný za nedůvěryhodnou osobu na finančním trhu, a nepovolila mu řídit investiční fond Arca Capital CEE. To jsou ovšem pro hradní okruh zcela bezvýznamné „reference“.
Jaroslav Strnad
V říjnu 2018 byl poprvé v historii oceněn Medailí Za zásluhy i zbrojařský magnát Jaroslav Strnad, zakladatel průmyslového koncernu Czechoslovak Group. I Strnada lze zařadit do gardy vlivného zákulisního hráče Martina Nejedlého.
V letech 2013 a 2014 darovala Strnadova firma Dako-CZ Straně práv občanů celkem 3,5 milionu korun. Dako-CZ spoluvlastní slovenský miliardář ruského původu Alexej Beljajev, považovaný kvůli svým osobním vazbám za spojku Kremlu ve střední Evropě. Tato firma věnovala dva miliony korun i na loňskou Zemanovu prezidentskou kampaň. Dalších 1,9 milionu přidaly další dvě firmy spojené se Strnadovým impériem.
Prezident Zeman umí nejen přijímat, ale i dávat. V lednu 2015 se zúčastnil otevření nové montážní a expediční haly Dako-CZ. Sám sebe označil za „agenta“ podniků ze skupiny Czechoslovak Group a propaguje jejich obchodní zájmy. Některé z nich přitom nemají bezpečnostní prověrku, což jim komplikuje přístup k armádním zakázkám.
Miroslav Toman
Prvním nositelem státního vyznamenání, spojeného se sponzorskými dary pro společenství Miloše Zemana, se stal už v říjnu 2015 předlistopadový ministr zemědělství Miroslav Toman. Tomanovo ocenění, rovněž Medailí Za zásluhy, vyvolalo kontroverze už jen proto, že to bylo poprvé po pádu minulého režimu, kdy byl oceněn bývalý vysoce postavený komunistický aparátčík.
Rodinný klan Tomanových, kam patří i současný ministr zemědělství Miroslav Toman mladší, už v roce 2012 poslal na konto Strany práv občanů celkem 525 tisíc korun. Toman starší v devadesátých letech založil potravinářský koncern Agrotrade, jehož podnikání provázela řada podezřelých operací. Jako ministr komunistických vlád se zapsal rozvojem agrokolchozů, devastujících českou krajinu. Jak se zasloužil o český stát, není známo. To ví jedině prezident Zeman.
Galerie sponzorů hradního okruhu naznačuje posun v kritériích při výběru osob oceněných státním vyznamenáním. I u předchozích dvou prezidentů se stávalo, že mezi nimi byli i jejich známí a sympatizanti, mimo jiné z umělecké branže.
Teprve za Miloše Zemana jsou však oceňováni i miliardáři s nejasným přínosem pro stát, kteří působí tak, že si – kromě konexí u současného osazenstva Hradu – svoje vyznamenání „zaplatili“.