Vědci, politici a vlastně všichni čekají, co přinese vlna koronaviru varianty omikron. Neustále přicházejí nové informace, některé znepokojivé, jiné pozitivní. Jak si tedy stojíme?
BBC.com připomíná, že loni touto dobou jsme na tom byli hůře. Mnoho lidí se nemohlo na Štědrý den setkat s dalšími členy rodiny. Letos je to lepší, ale omikron přináší znepokojivé otázky.
Zatím můžeme shrnout to, co víme, asi takto:
„Pokud se nakazíte virem varianty omikron, je méně pravděpodobné, že vážně onemocníte, než tomu bylo v případě předchozích variant. Studie z celého světa shodně ukazují, že omikron je mírnější než varianta delta, přičemž pravděpodobnost, že nakažení skončí v nemocnici, je o 30 až 70 procent nižší.
Varianta omikron může způsobit příznaky na úrovni nachlazení, jako je bolest v krku, rýma a bolest hlavy, ale to neznamená, že bude mírná pro každého, a někteří budou stále vážně nemocní. Zdá se, že změny viru snížily jeho nebezpečnost, ale většina snížené závažnosti je způsobena imunitou v důsledku očkování a předchozích onemocnění virem covid. Znepokojující je, že závažnost je pouze jednou polovinou rovnice, pokud vám záleží na tom, zda si nemocnice poradí. Pokud je pravděpodobnost, že skončíte v nemocnici, o polovinu nižší, ale nakažených je dvakrát více, pak se tyto dva faktory vylučují a jste opět na začátku.“
Omikron se šíří rychleji než ostatní varianty a dokáže obejít část imunitní ochrany vakcín a předchozích infekcí. Ve Spojeném království je rekordní počet případů covidu, přičemž ve čtvrtek jich bylo potvrzeno téměř 120 000 případů. A to je podhodnocený údaj o skutečném výskytu, protože ne každý se nechá otestovat a lidé, kteří se nakazí vícekrát, nejsou do údajů zahrnuti.
Jinak je to i v tom, že dosud byl největším rizikovým faktorem pro vážné onemocnění vždy vysoký věk. Ve Spojeném království je ale nyní většina případů onemocnění omikronem a lidí, kteří skončí v nemocnici, mladší 40 let. Nevíme s jistotou, co se stane, když se dostane ke staré a zranitelné populaci. Dvě dávky vakcíny poskytují jen malou ochranu, a proto se vyzývá k přijetí třetí dávky.
„Mezitím společnost NHS Providers, která zastupuje nemocniční a ambulantní služby v Anglii, uvedla, že zdravotnictví čeká nejrušnější vánoční období v historii. A že celkově bylo obsazeno 94,5 procent lůžek pro dospělé ve srovnání s 89 procenty v loňském roce,“ uvádí BBC.
Nyní musíme s přesnější odpovědí, co přinese blízká budoucnost, počkat na vývoj po Vánocích. Zatím máme dobré i špatné zprávy vedle sebe.