KOMENTÁŘ / Nadílka se ve svých důsledcích netýká jen odsouzených, ale celého národa. Odvolací soud, tj. Městský soud v Praze, ve věci „poslaneckých trafik“ rozhodl, že delikventi, expremiér Nečas a bývalý náměstek ministra zemědělství Boček, se dopustili trestného činu podplacení.
Nečas byl odsouzen k podmíněnému trestu na 2,5 roku se zkušební dobou na čtyři roky, Bočkův trest je o něco mírnější (třetí obžalovaná, Nečasova manželka Jana, se v řízení před obvodním soudem neodvolala). Rozsudek je pravomocný, soudce zpravodaji ČTK řekl, že tresty odnětí svobody byly uloženy hluboko v dolní polovině trestní sazby a že při výměře peněžitých trestů se soud zabýval i finanční situací obžalovaných.
Případ se vleče (včetně „prehistorie“) někdy od června roku 2013. Od té doby jsem o něm psal mj. v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes (dokud Babišovi lidé neovládli redakci), v Reflexu, v Echu 24 a v deníku FORUM 24. Podstatnou částí obvinění bylo, že obžalovaní nabídli třem poslancům úplatek, když se vzdají svých mandátů, aby nemuseli hlasovat podle svého svědomí.
Jsem přesvědčen (a několikrát jsem to napsal), že tato interpretace toho, co se stalo, je účelová, neodpovídá skutečnosti a měla by být znovu věcně přezkoumána. O to je třeba usilovat v rámci, který zatím ještě zůstává v rámci právního řádu a občanských práv a svobod otevřen, a to i tenkrát, když odsouzení nevyužijí svých možností a nepodají dovolání k Nejvyššímu soudu.
Spolknout jen tak, beze všeho a pod tlakem v „předvánoční“ tísni rozhodnutí, které je vlastně požehnáním problematickým a fakticky politickým změnám, k nimž u nás došlo od rozpuku Velké protikorupční revoluce a nástupu Nových pořádků v roce 2013, by znamenalo rezignovat na vše, čeho se nám dostalo (také s naším přičiněním) předtím od listopadu 1989.