Více než 90 % zaměstnanců si i letos užije firemní vánoční večírek. Čím dál oblíbenější je netradiční pojetí akce a doprovodný program. Lidé tak třeba hrají na míru připravené zábavné kvízy, díky nimž se dozvědí všechny firemní drby, nebo si užívají párty ve stylu Las Vegas. Někdy se ale takové akce trochu vymknou kontrole.
Vánoční večírky k závěru roku neodmyslitelně patří. V tomto roce ho podle průzkumu personální agentury Předvýběr.cz plánuje uspořádat 94 % zaměstnavatelů. „I když vánoční večírek nepatří mezi nejklíčovější zaměstnanecké benefity, bývá součástí firemní kultury a pro zaměstnavatele navíc představuje poměrně málo nákladnou formu, jak poděkovat týmu za celoroční práci,“ říká šéf agentury František Boudný. Bezmála 90 % firem také uvedlo, že své zaměstnance o Vánocích odmění dárkem nebo voucherem, méně často pak finančně.
Firemní párty ale už dávno nejsou jen o opíjení se v restauraci a ranním studu. Zaměstnavatelé se snaží přicházet s čím dál originálnějším programem. Někde tak vytvoří improvizované casino, jiní vyvezou zaměstnance na wellness pobyt a další si zase nechají v rámci teambuildingu připravit zábavný kvíz na míru.
„Podobných kvízů na klíč uspořádáme ročně asi 100, před Vánocemi poptávka pokaždé roste. Otázky mohou být buď obecně zábavné, nebo jsme schopni vytvořit otázky týkající se přímo dané firmy. Je to způsob, jak v jednu chvíli netradičně zabavit klidně celý kolektiv, protože proti sobě hrají skupinky rozdělené do týmů. Obliba kvízů je teď taková, že i lyžaři ve Ski centru Říčky v Orlických horách si objednali náš kvíz dokonce na ples, což se stalo historicky poprvé,“ říká ředitel společnosti Chytrý Kvíz Petr Molík a dodává, že právě teď je nejvyšší čas si takový kvíz objednat.
Když se večírek úplně nepovede
Snahy o originalitu ale někdy skončí i pořádným průšvihem. V loňském roce například čelila kritice Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, která si na večírek objednala akrobaty, tanečnice s ohněm, burlesky nebo travestie umělce. Akci navíc uspořádala v opulentním Cabaretu des Péchés v brněnském paláci Jalta. Za večírek, na který z asi šesti stovek zaměstnanců dorazila zhruba padesátka, zaplatila nemocnice 280 tisíc korun.
Podobnou vlnu nevole loni vyvolal také vánoční večírek pražské Základní a mateřské školy Ohradní, která se rozhodla svým pedagogům dopřát skutečně netradiční relax. Kromě jídla a pití mohli zaměstnanci na místě využít služeb kartářky, dát si jednu z deseti vodních dýmek nebo si užít vystoupení gejš-tanečnic. Náklady se tehdy vyšplhaly na 300 tisíc korun.
A když už se i program vyvede, potrápit může catering. O tom by mohli vyprávět zaměstnanci Airbus Atlantic, kteří si na loňském vánočním večírku pochutnávali na foie gras, humrech či hřebenatkách. Přiotrávilo se jich 700.