AKTUALIZOVÁNO Možnost, že Velká Británie v březnu příštího roku opustí Evropskou unii bez dohody o nových vztazích, hrozí stále vážněji. I s rizikem dramatických dopadů na ekonomiku a chaosu ve vzájemném obchodu. Lídři zbývajících sedmadvaceti členských zemí bloku odmítli dát na bruselském summitu Britům právně závazné záruky související s dohodou o podobě brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová ji kvůli domácím zádrhelům chtěla ještě upravit.
Ministerská předsedkyně žádala právně závazné ujištění, které mělo zamezit možnosti, že Spojené království bude i po brexitu zablokované v celní unii kvůli snaze vyhnout se obnovení hranice mezi Irskem, které je členem v EU, a Severním Irskem, které jako součást Británie ze společenství odchází. Prezidenti a premiéři členských států ale trvají na tom, že takzvaná irská pojistka ve smlouvě o britském odchodu ze společenství by v případě spuštění byla jen dočasným řešením, než se podaří vyjednat novou dohodu.
Odpoledne Mayová v Bruselu prohlásila, že nadále pokládá za možné získat od EU další dodatečné záruky, které by umožnily ratifikaci smlouvy o brexitu v britské Dolní sněmovně.
Bruselský summit EU pokračuje druhým, závěrečným dnem. Špičky států a vlád se věnují například migraci, boji s dezinformacemi nebo ochraně klimatu. Posledním bodem programu vrcholné schůzky je samostatný summit 27 zemí bez Británie. Premiéři a prezidenti eurozóny budou spolu s kolegy z ostatních zemí diskutovat o prohlubování hospodářské a měnové unie.