Pokud v rámci EET pošlete údaje, teprve až zákazník zaplatí, hrozí vám až miliónová pokuta.
Svobodné fórum upozornilo 28. listopadu 2016 Ministerstvo financí, že si ministr Andrej Babiš (ANO), duchovní otec EET, plete mezi sebou dva diametrálně odlišné pojmy, totiž „tržby“ a „příjmy“, jak jsme také informovali. Vyplynulo to z jeho konference, na které oznámil, že osvobodí babičku z Kladna ze spárů zlé a krvelačné centrály pro EET, kterou sám vymyslel. Slíbil totiž, že osvobodí všechny babičky v celé republice, pokud nebudou jejich roční tržby vyšší než 250 tisíc korun. Následně ho musela opravit jeho náměstkyně Alena Schillerová, že se nejedná o tržby, ale o příjmy. Stejně tak byly uvedené pojmy volně zaměňovány také v tiskové zprávě, kterou přitom nepsal přímo Babiš, nýbrž jeho mluvčí. Navíc se v odpovědi pro Svobodné fórum ukázalo, že si tyto pojmy plete, zřejmě vlivem nějaké psychologické nákazy, celé Ministerstvo financí.
Tržby a příjmy se od sebe liší okamžikem, kdy k nim dochází. K tržbě dochází, když si od vás zákazník převezme zboží. Musí vám ve stejném okamžiku zaplatit? Samozřejmě, že nikoli. Mohl přece zaplatit už předem, tomu se říká, pane ministře Babiši, záloha, nebo si může zboží převzít na dluh, který bude následně splácet. Okamžiku, kdy zákazník zaplatí, se obecně říká příjem. Pokud přitom neplatí přes bankovní účet, jedná se o pokladní příjem.
Co tedy mají od 1. prosince 2016 evidovat na „Babišovu“ centrálu hospody či penziony? Dáme vám kontrolní otázku. Čeho myslíte, že se týká „Zákon o evidenci tržeb“? Dáme vám nápovědu. Podle § 1 zákon upravuje evidenci tržeb. Zákon se tedy týká: A) tržeb, B) pokladních příjmů. Správně je A), ale podle ministra Babiše je správně B). Ze začátku to vypadalo, že ministr Babiš chápe význam slova „tržby“. Pokaždé, když jeho oponenti varovali před registračními pokladnami, zlobil se, že v jeho případě se o žádné pokladny nejedná. Na druhou stranu však neustále něco povídal o Chorvatsku, kde mají evidenci pokladních příjmů. Aby nebylo chaosu málo, začal později rozdávat dětské pokladničky, jako kdyby začal tvrdit, že se jeho návrh skutečně týká pokladen (tedy že bude evidován okamžik, kdy vám zákazník zaplatí), jenže paralelně s tím začal předstírat, že jeho nápad nepřišel z Chorvatska, nýbrž z celé Evropy. Rozumíte tomu ještě někdo? [ctete]87976[/ctete]
Co tedy zbývá podnikateli, který má online evidovat tržby? Musí evidovat jedině tržby. Jinak řečeno, musí evidovat peníze, na které má právo, ale musí je evidovat v okamžiku, kdy předal zboží zákazníkovi. V tom okamžiku má přece právo na peníze. Možná, že mu zákazník už dávno zaplatil zálohu a podnikatel ji už dávno odeslal na charitu, nebo propil v baru. Nebo mu zákazník bude dalších deset let dlužit a pak uteče na Bahamy. Nebo mu bude postupně dluh splácet a ministr Babiš si to představoval tak, že by ke každé splátce musela být vydána jím vymyšlená účtenka. Ale to všechno je podružné. Klíčový je pouze okamžik, kdy bylo předáno zboží nebo poskytnuta služba. Nejpozději tehdy musí podnikatel evidovat na „Babišovu“ centrálu peníze, na které má nárok. Neměl by navíc do těchto peněz započítávat DPH, protože podnik je pro tuto daň pouze průtokovým ohřívačem. Jedná se sice o krátkodobě využitelný peněžní příjem, ale nejedná se o tržbu, protože podnik nemá na DPH nárok. Vybranou daň musí odevzdat státu.
Podnikatel nesmí hledět na názor ministra Babiše, protože ten u soudu s finančním úřadem neprojde. Soud se musí řídit zákonem, nikoli ministrem Babišem.
Zákon navíc kromě pojmu „evidovaná tržba“, na němž se neshodly Svaz účetních a Asociace podnikatelů a manažerů na straně jedné a Babišovi lidé na straně druhé, naprosto běžně používá také samotný pojem tržba, jak už jsme ukázali na zmíněném § 1, a o tomto pojmu ze Zákona o účetnictví nemůže být pochyb.
Upozornili jsme tedy Ministerstvo financí promptně (ještě 28. listopadu) na tento závažný rozpor mezi Babišovým záměrem a slovy zákona. Babišův výklad by vedl také k tomu, že by část zákona, která se snaží vyjmout některé tržby z povinné evidence (např. tržby bank, některých automatů či veřejných záchodů), byla nepoužitelná. Z peněžních příjmů totiž jen stěží můžete vyjímat tržby. To je stejně nesmyslné, jako kdybyste z nápojového lístku chtěli vyškrtnout svíčkovou.
Ministerstvo přesto zatím neudělalo nic pro to, aby byl projekt EET alespoň pozastaven. Čekejte s námi!