KOMENTÁŘ / Ceremoniální část karlovarského filmového festivalu se odehrává ve státem vlastněném hotelu Thermal. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová rozjela jeho rekonstrukci a zapsala se slavnostním „otevřením“ nedokončeného bazénu. Rekonstrukce hotelu je výstrahou, jak se to nemá dělat.
Karlovy Vary hostí každý rok vyhlášený mezinárodní filmový festival, který pokaždé přiláká známé domácí i zahraniční celebrity. Slavnostní zahájení, ukončovací ceremoniál a předávání ocenění Křišťálových glóbusů probíhá ve velkém oválném sále hotelu Thermal. Stranou zájmu by neměla zůstat jeho zpackaná rekonstrukce.
Pomník Schillerové
Hotel Thermal je slohovým příkladem brutalistní architektury. Byl postavený v sedmdesátých letech minulého století, brutální byla i jeho výstavba. Padlo jí za oběť třicet secesních domů, mimo jiné Mattoniho vila a Komenského škola. Přestože hotel nikdy neměl soukromého majitele, soud až v roce 2017 rozhodl o jeho vlastnictví resortem financí.
Za působení ministryně Schillerové byla v listopadu 2019 zahájena rekonstrukce hotelu s původním horizontem ukončení v roce 2021. Je financována z vlastních peněz, úvěrů a dotací, přičemž náklady měly dosáhnout 580 milionů korun.
Tyto představy vzaly za své. Termín dokončení byl stále posouván a dnes je ohraničen rokem 2025. Náklady se zdvojnásobily, v příštím roce přesáhnou 1,1 miliardy korun. Nabízí se proto otázka, co s tímto zděděným „pomníkem“ dál, ale nepředbíhejme.
Stavební práce od počátku provázely problémy a spory. Schillerová se rozhodla, že se hotel stane vlajkovou lodí úspěšných státních investic. Často a rád o nich tehdy hovořil premiér Andrej Babiš, přestože šlo často o nereálné chiméry.
Ministryně se přitom dopouštěla závažných faulů. Počátkem roku 2020 chtěla dát najevo, jak jí leží na srdci kvalita a estetika architektonických prací. Proto je prý stát v kontaktu se zástupci rodiny autorů projektu hotelu, manželů Machoninových.
„My spolupracujeme s příbuznými paní architektky Machoninové. My jsme slíbili, a to dodržujeme, že budeme s velkým citem přistupovat k rekonstrukci hotelu,“ oznámila v České televizi. Dodala, že s nimi pravidelně spolupracuje i generální ředitel Thermalu Vladimír Novák.
„To, co říká paní Schillerová, je lež. Nikdy se s námi nikdo nesetkal,“ reagoval vzápětí vnuk manželů Machoninových, architekt Jan Kordovský. Projektové úpravy interiéru, ale i úroveň stavebních prací se staly předmětem ostré odborné kritiky.
Předvolební projekt
To byla jen malá ochutnávka na úvod. Hnutí ANO zakomponovalo projekt rekonstrukce Thermalu jako jeden z trumfů do volební kampaně v létě 2021. Premiér Babiš se tehdy chlubil, co všechno postavil a otevřel, a jeho nejvěrnější nezůstávali pozadu.
„Mám pro vás skvělou zprávu, možná si řeknete, že už bylo na čase, ale v sobotu 14. srpna je den D a v 10 hodin hodina H. Slavnostně otevíráme nově zrekonstruovaný luxusní venkovní bazén hotelu Thermal v Karlových Varech pro vás pro všechny,“ avizovala Schillerová.
„Šestnáct let to nešlo. A za nás to jde. Otvíráme legendární bazén Hotelu Thermal,“ oznámil Babiš a přidala se i tehdejší karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Marně, už několikrát odkládaný termín otevření byl znovu odložen.
Ředitel hotelu Novák, jehož Schillerová dosadila krátce před zahájením rekonstrukce, se dušoval, že se stavební práce stihnou do zahájení filmového festivalu 20. srpna. Ani to nevyšlo a nakonec se vše odehrálo v jeho průběhu v duchu stavění Potěmkinových vesnic. Slavnostní otevření bazénu skončilo blamáží.
Bazénová předvolební akce se stala marketingovým propadákem. Bazén nebyl zkolaudovaný, na místě byly vidět odlepující se narychlo položené dlaždičky, nezaizolované dráty trčící z betonu, nebo igelit místo skel.
Tudy cesta nevede
Schillerová přesto média ujišťovala, že pro otevření bazénu udělala opravdu vše. „Není všechno tip ťop, ale kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde,“ odrážela námitky na kvalitu prací a stavební nepořádek.
Po podzimních sněmovních volbách byl bazén v tichosti uzavřen a stavební práce byly dokončeny až před rokem. Co z toho vyplývá? Ministryně se chtěla předvést, ale kouzlem nechtěného prokázala, že tudy cesta nevede.
Soukromý podnikatel je vždy efektivnější a motivovanější než stát, aby se o svůj majetek postaral a rozvíjel jej. Proto jsou na místě úvahy o prodeji hotelu, zájemci by se našli.
„Máme zájem Thermal koupit nebo pronajmout, protože jsme přesvědčeni o tom, že stát nemá provozovat ani vlastnit hotely. Tím, že to neumí, tak to nedělá dobře. Spustil rekonstrukci, která je drahá, nepovedená a ještě k tomu stále nedokončená,“ řekl majitel sítě Czech Inn Hotels Jaroslav Svoboda.
O případném prodeji už jednal se zástupci ministerstva financí na přelomu roku. Podle nich tato možnost připadá v úvahu po dokončení rekonstrukce.
Stát by skutečně neměl podnikat, vlastnit hotely nebo třeba pivovary. Důvodů by se našlo víc. Jedním z nich je i tragikomická Potěmkinova kampaň Aleny Schillerové.