Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka jde středeční rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech za vládou Andreje Babiše. Vládní politici vůči jeho prohlášení protestují a připomněli mu, že minulá vláda zvažovala v tendru na výstavbu jaderných bloků i Rosatom a největší její starostí bylo nenaštvat Andreje Babiše a exprezidenta Miloše Zemana.
Vláda ve středu rozhodla, že jadernou elektrárnu v Dukovanech dostaví korejská firma KHNP. Dokončit by měla dva nové bloky, přičemž s ní bude vláda ještě jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Půjde o největší a nejdražší zakázku novodobé České republiky.
Vláda se shoduje na tom, že jde o zásadní rozhodnutí. Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ho dokonce označil za jedno z nejdůležitějších v energetice v novodobé historii a podpořil ho také ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09).
„Připomínám, že minulá vláda zvažovala Rosatom. Na základě podkladů jsem přesvědčen, že se jedná o nejvýhodnější variantu. Je to i obrovská příležitost pro výzkum v ČR,“ uvedl Ženíšek, ke kterému se přidala také předsedkyně poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s tím, že považuje za důležité, že výstavba se uskuteční bez účasti Ruska a Čín
Z hnutí ANO Andreje Babiše ovšem zní něco jiného. „Jsme rádi, že konečně došlo k rozhodnutí. Projekt Dukovany jde komplet za naší vládou, byl připraven mým týmem, kterému gratuluji k dokončení tendru,“ prohlásil první místopředseda opozičního hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček pro ČTK.
„KHNP dalo dobrou nabídku, odpovídá při zohlednění inflace naší predikci z doby, když jsme o výstavbě rozhodli. Je ale nepochopitelné, že vláda nepředstavila model financování,“ dodal s tím, že Fialova vláda za dva a půl roku neudělala v tomto ohledu podle něj nic.
„Pane Havlíčku, já jsem jako opoziční politik na řadě jednání s vámi seděl. Ačkoliv vám bezpečnostní skupina jasně řekla, kdo je rizikový, vaše největší starost byla nenaštvat Andreje Babiše a zprostředkovaně pak Miloše Zemana a nevyřadit Kreml a Rosatom,“ usadil Havlíčka vicepremiér, ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Bartoš zároveň k rozhodnutí řekl, že k němu vláda přistoupila maximálně odpovědně, neb si uvědomuje dlouhodobé dopady na Česko a občany. „Což byl ostatně i důvod, proč jsme v minulém období za Piráty tak intenzivně bojovali proti nápadu ANO otevřít možnost dostavby Kremlu, kdy se nám tuhle harakiri myšlenku naštěstí podařilo zastavit,“ uvedl. Česko podle něj musí být co nejvíc energeticky soběstačné a nezávislé na nepřátelských režimech.
V tendru byly podle Bartoše velmi podrobně a odborně vyhodnoceny všechny nabídky. „Nakonec vyhrála ta cenově výhodnější, která zajistí jak rozvoj jaderné energetiky, tak dostatek elektřiny pro občany a firmy za přijatelnou cenu,“ poznamenal. Kabinet vycházel z hodnocení finálních nabídek, které připravil ČEZ.
Kabinet ve středu rozhodl o výstavbě zatím dvou reaktorů v Dukovanech, protože podle Fialy z nabídky vyplynulo, že bude výhodnější stavba dvou bloků na stejném místě. ČEZ, který má tendr na starosti, ovšem bude s vítězným dodavatelem v příštích třech až pěti letech jednat také o opci na další dva reaktory v Temelíně.
Při preferované variantě výstavby dvou reaktorů by měla stavba jednoho bloku podle Fialy vyjít na přibližně 200 miliard korun. Jde o vyčíslení nákladů při současných cenách, zakázka se tak může v budoucnu prodražit. Podle odhadů vlády z roku 2020 měl jeden reaktor při tehdejších cenách vyjít na 160 miliard korun. Navýšení na aktuální cenu způsobila podle vlády inflace a další faktory.