Jen co se před padesátým výročím sebeupálení Jana Palacha objevily zprávy, že jak prezident republiky, tak předseda vlády položí k pietním místům kytice, vyrojilo se množství dohadů, co se s nimi pak bude dít a zda skončí tak jako 17. listopadu čili v odpadkovém koši. Pozornost (a oprávněnou nelibost) vzbudil také fakt, že ani jeden z těchto dvou nejvyšších ústavních činitelů se nemínil dostavit osobně. Kytice pošlou – jak vyhlásili – po svých zaměstnancích. Za to, aby se obtěžovali osobně, jim Jan Palach, jeho odkaz nebo nedejbože občané, kteří si přišli výročí připomenout, očividně nestojí.
Andrej Babiš se tentokrát tedy neplížil tajně nocí. Nutně musel být v Singapuru, a tak s květinami přispěchal nějaký „kurýr“ z Úřadu vlády. K pamětní desce před Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy i k pietnímu místu na podestě Národního muzea.
Ale přes všechnu zvědavost a napětí, co se s kyticemi stane poté, tentokrát překvapivě do koše neletěly. Nikdo je neodnesl. Naopak k nim něco přibylo. Výrazný nápis:
„Kytice trestně stíhaného podvodníka, udavače StB, prominenta komunistického režimu, lháře, mafiána a premiéra ČR, Andreje Babiše.“
V poněkud obsáhlejším sdělení, na němž se podílely skupiny Kaputin a Rebelové, rovněž přiloženém ke kyticím, se pak mimo jiné psalo:
„Jan Palach chtěl konec cenzury a propagandy, Andrej Babiš si koupil média, aby mu sloužila…“
Kytice ani věnce od Miloše Zemana se ale 16. ledna neobjevily nikde. Ani před Muzeem, ani u fakulty a ani na Palachově hrobě na Olšanech, kde si veselé selfíčko s koketním úsměvem, dokonale vhodné na hřbitov k pietnímu aktu pořídila Babišova věrná ministryně Schillerová.
Hradní kancelář suše oznámila, že prezident republiky „uctí Palachovu památku“ až 19. ledna, kdy Jan Palach, tři dny po svém činu, zemřel v nemocnici. Kde nebo v kolik hodin tak učiní, nesměl ale vědět nikdo. Takové zprávy je podle současné hradní módy nutno před veřejností důsledně tajit. A tak v sobotu 19. ledna dopoledne „informační servis“ na oficiálním webu prezidenta a Pražského hradu obsahoval pouze události ze 17. ledna a po nich už jen avizo na nedělní Hovory z Lán.
Prezidentský věnec pak byl bezejmenným zaměstnancem Hradu nenápadně, pokoutně položen u Palachovy pamětní desky před Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy.
A jak se dalo čekat, ani ten nezůstal dlouho bez doplňujícího protestního textu. I tentokrát byl dílem aktivistů ze skupin Rebelové a Kaputin, jejichž členové dlouhodobě upozorňují na kriminální kauzy předsedy vlády, na žalostný výkon funkce prezidenta nebo na Zemanovu nepokrytou službu Číně a Ruské federaci.
„Palachovo poselství stále platí: Braňme se!
Pokládat květiny k uctění památky, když člověk svými činy tuto památku soustavně pošlapává, je výsměchem.
Na pomníku Jana Palacha by neměla být kytice od populisty, který soustavně rozdmýchává nenávist, kope příkopy mezi lidmi, které slíbil spojovat, a do veřejného prostoru vypouští vulgaritu a krutost.
Na pomníku člověka, který se obětoval, aby zachránil duši a morálku zlomeného národa, by neměla být kytice od zahořklého škodolibého cynického pohůnka východních totalitářů, který pohrdá občany a společnost by rád stabilizoval podle čínského vzoru.
Jan Palach chtěl konec cenzury a propagandy. Miloš Zeman putinskou propagandu aktivně a úspěšně podporuje.
Kytice od Miloše Zemana na tomto místě je výsměchem a neměla by tu být. Pokud zde však být musí, ať tu alespoň leží spolu s tímto vzkazem.“
Jak je vidět, občané se pořád ještě umějí ozvat. I když musejí s Pražským hradem hrát nedůstojnou bojovou hru „Odhal místo, kde bude prezidentská kytka“.