Přestaňte prosím lhát a raději své síly věnujte vymýšlení nějakého dobrého vysvětlení, proč přes svůj slib zůstáváte estébákovým slouhou, vpálil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) poslanci Martinu Kolovratníkovi (ANO). Ten v souvislosti s dovozem plynu do Česka nazval kabinet Petra Fialy (ODS) nejvíce proruskou vládou v novodobé historii. Síkela si takové tvrzení nenechal líbit.
„Z pohledu energetiky máme nejvíce proruskou vládu v novodobé historii,“ vzkázal na sociální síti X poslanec Martin Kolovratník s tím, že v současné době do České republiky teče rekordní množství plynu z Ruska, který má proudit přes Lanžhot ze Slovenska.
Slova Babišova politika nenechala klidným ministra průmyslu Jozefa Síkelu. „Pane poslanče, není automatické, že plyn dovážený přes Slovensko je jen ruský. A i kdyby byl pouze ruský, určitě ho k nám neteče rekordní množství, protože za vlády ANO tvořil ruský plyn 100 procent dovozu,“ reagoval šéf resortu.
„Přestaňte tedy prosím lhát a raději své síly věnujte vymýšlení nějakého dobrého vysvětlení, proč přes svůj slib zůstáváte estébákovým slouhou. Vašemu svědomí se to bude jednou hodit,“ vpálil ve svém příspěvku Síkela poslanci Kolovratníkovi. Narážel tím na jeho slova z minulosti, kdy prohlásil, že pokud by se prokázala spolupráce Andreje Babiše s StB, znamenalo by to pro něj konec v hnutí ANO. Nic takového však Kolovratník neučinil.
Babišův poslanec své slova zřejmě opíral o komentář ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura, podle kterého z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že podíl ruského plynu na importu do Česka v poslední době prudce vzrostl.
V minulosti činil podíl ruského plynu dováženého do Česka téměř 100 procent. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se ovšem začal postupně snižovat. Předloni tak klesl na 77 procent a sestup pokračoval také v minulém roce, od loňského ledna do září byl téměř na nule.
„Šok přichází s údaji za listopad a prosinec, kdy podíl ruského plynu na celkových dovozech vzrostl na 26, respektive 58 procent,“ prohlásil Pour. Podle ekonoma pak v lednu nárůst ještě pokračoval, měl se vyšplhat na 62 procent.
Že by šlo o ruský plyn, však zpochybňují lidé z energetiky. Informovaný zdroj z plynárenství řekl serveru Novinky.cz, že si jeden až dva obchodníci uskladnili na zimu plyn na Ukrajině a teď ho vozí zpět do Česka.
„Někteří evropští obchodníci mají plyn uložený v zásobnících na západní Ukrajině. Dále se těží plyn ze zásobníků na Slovensku, případně i v Maďarsku či Rakousku,“ potvrdila pak také mluvčí ministerstva průmyslu Petra Milcová. Podle ministra Síkely vzrostly poplatky za přepravu plynu přes Německo, a tak zásoby uložené západními obchodníky na Ukrajině ve větších objemech proudí přes Slovensko.
„Žádný plyn, který by se nakupoval od Rusů, v Česku není. Obchodníci od Ruska nenakupují,“ myslí si také plynárenský expert Vratislav Ludvík. Dokazovat to má i fyzikální složení plynu. „Jeden obchodník nakupuje od rakouských a slovenských firem a je možné, že část tohoto plynu je molekulárně původu ruského,“ připustil s tím, že se každopádně nejedná o velké množství.
Že nemůže jít o ruský plyn, pak soudí také Miroslav Dressler ze společnosti Gas Storage CZ. Podle něj má totiž jiné složení a jiné spalné teplo. „To zcela odpovídá hodnotám norského plynu. Spalné teplo toho ruského činí maximálně 11,1 kilowatthodiny na kubík. To, co teče přes Lanžhot, tudíž v žádném případě nemůže být plyn z ruských ložisek,“ řekl ve středu serveru Novinky.cz.
Dovoz plynu z Ruska odmítli také největší dodavatel innogy nebo Pražská plynárenská. Největší podíl plynu se pak loni dovážel do Česka přes Německo, kam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn LNG z Nizozemska.