Prezident Petr Pavel přišel spolu se svou ženou vyjádřit úctu obětem komunistické totality u příležitosti Dne památky obětí komunismu. Kromě ocenění statečnosti všech, kteří proti zlu bojovali, přiznal i to, že on sám takový nebyl. Vysvětlil, proč tomu tak bylo.
„S Evou jsme u Pomníku obětem komunismu vyjádřili úctu všem obětem komunistické totality. Mezi nimi i Miladě Horákové a dalším zavražděným ve vykonstruovaném procesu přesně před 73 lety. Vážím si všech, kteří měli k totalitnímu režimu vždy jasný postoj a odvahu se mu postavit,“ uvedl Pavel.
Poté se hlava státu vrátila k tomu, že byla v KSČ. „Já mezi nimi nebyl. Ať už kvůli prostředí, kde jsem byl vychován, nebo vlivem toho, do jakých škol jsem chodil. S vlastními nabytými zkušenostmi a rozhledem, který jsem v průběhu dalšího života získal, toho zpětně lituji. A nebojím se to nahlas přiznat,“ píše na svém twitterovém účtu prezident.
Petr Pavel připomněl, že třicet let pracoval pro demokratickou Českou republiku jako voják. „Jsem vděčný za to, že jsem více než 30 let mohl v uniformě hájit ideu demokracie, svobody jednotlivce, dodržování lidských práv a právního státu. V tom pokračuji i nyní jako prezident. S vědomím, že musíme naši společnou i osobní historii vždy reflektovat,“ uzavřel prezident.
Pavel, který pochází z vojenské rodiny, si přihlášku do komunistické strany podal v posledním ročníku studia na Vysoké vojenské škole pozemního vojska. Členem strany se stal po dvouleté čekací lhůtě v roce 1985. KSČ opustil po listopadu 1989. Vstup do strany později vysvětloval tak, že jej vnímal jako nezbytnou součást služby v armádě.
Den památky obětí komunistického režimu připadá na 27. června, protože v tento den byla před 73 lety v pražské pankrácké věznici po vykonstruovaném procesu popravena politička Milada Horáková společně s novinářem Závišem Kalandrou, štábním strážmistrem SNB Janem Buchalem a právníkem Oldřichem Peclem. Jejich příběh je podle Pavla připomínkou zvrácenosti nejen tehdejší politické moci, ale i každého nedemokratického režimu, který se neštítí kvůli prosazování svých zájmů vraždit své oponenty.