Pochybnosti kolem zastavení stíhání premiéra Babiše nemají konce. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman se krátce předtím sešel s exministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO), která totéž předpovídala už loni. Touto vážnou chybou se vystavuje podezření, že nešlo o náhodu.
Státní zastupitelství v poslední době velmi rychle ztrácí důvěryhodnost. Obrat dozorového žalobce Šarocha v kauze Čapí hnízdo je šokující a rozporuplný. Zcela popírá závěry nezávislé autority OLAF, ačkoli s nimi byli domácí vyšetřovatelé a žalobci dlouho v souladu. Městské státní zastupitelství v Praze pod vedením Martina Erazíma až příliš nápadně působí dojmem, že vychází vstříc zájmům premiéra Babiše.
Utajená schůzka
Korunu všem pochybnostem nasadila soukromá schůzka Pavla Zemana v extrémně citlivém období rozhodování o premiérově kauze na neoficiální půdě s jednou z nejzasvěcenějších bojovnic za jeho osvobození. Tento přešlap okamžitě oživí spekulace, už tak dlouho putující justičními kuloáry. Vysvětlení nejvyššího státního zástupce, který loni s odkazem na svoji nezávislost odmítl oficiální pozvání na Hrad, nezní příliš přesvědčivě. Co se odehrálo?
Server Neovlivní (23. 9. 2019) přinesl zprávu, že se 12. září mezi čtyřma očima sešel Pavel Zeman s bývalou ministryní spravedlnosti a expertkou ANO na justici Helenou Válkovou v restauraci hotelu Aria nedaleko Poslanecké sněmovny, oblíbeném místě schůzek politiků a lobbistů. Stalo se téhož dne krátce poté, co Pavel Zeman neuspěl na jednání Legislativní rady vlády se svými připomínkami k zákonu o státním zastupitelství z dílny Marie Benešové, oslabujícímu postavení státních zástupců.
Mluvili jsme o Čapím hnízdě
„Ano, s doktorkou Válkovou jsem se v ten den skutečně sešel. Primárně to bylo kvůli vězeňství, jednání jsem inicioval víceméně já,“ potvrdil serveru nejvyšší státní zástupce. O vězeňství však primárně nešlo, což vzápětí potvrdil samotný Zeman. Jak sám přiznal, bavil se s Válkovou i o Čapím hnízdě.
„Zaznělo to tam. Ovšem jen v tom smyslu, že bych s premiérem rád mluvil ohledně zákona o státním zastupitelství, protože to vypadá na konflikt s ministryní spravedlnosti. Ale že teď není vhodná situace se s ním scházet, protože je tu stále Čapí hnízdo, kde můžu rozhodovat,“ řekl nejvyšší státní zástupce. Tím ovšem přiznal fatální střet zájmů, jehož se měl pro větší důvěryhodnost svého postupu vyvarovat.
Problém spočívá v tom, že den po této schůzce oznámil Šarochův šéf Erazím, že stvrzuje rozhodnutí dozorového žalobce o zastavení trestního stíhání všech obviněných v kauze Čapí hnízdo. Proč tak spěchal, když v té době trávil dovolenou, a byla avizována jeho několik týdnů až měsíců trvající prověrka?
Pokud navíc Erazím do své tiskové zprávy napsal, že „se v odůvodnění dozorový státní zástupce vypořádal i se závěry zprávy OLAF, aniž by je jakkoli rozporoval či pomíjel, či snad došel k výkladu opačnému“, což je naprosto v rozporu realitou, dělá to dojem, že spis nezná. Tím spíše je nepochopitelný jeho přístup.
Vím některé skutečnosti
Zemanova schůzka s Válkovou je o to absurdnější, že je všeobecně známo, že bývalá ministryně opakovaně zpochybňovala vyšetřování Čapího hnízda. Válková v rozhovoru pro DVTV (2. 12. 2018) už loni předpověděla, že bude stíhání Andreje Babiše zastaveno.
„Pan kolega Faltýnek, tam už bylo trestní stíhání zastaveno. Je velká pravděpodobnost, že se tak stane i u Andreje Babiše. Teď jsem vázána mlčenlivostí, ale vím některé skutečnosti, které jsem se dozvěděla s výkonem mé profese, a nerada bych o tom hovořila do médií,“ uvedla exministryně.
Tato otevřená zpověď v dnešním světle znovu vrací otazníky, odkud znala tyto skutečnosti? Pokud měla už tehdy hodnověrné informace o zastavení stíhání, nemohly původně pocházet z jiného prostředí, než z městského státního zastupitelství. Probíhaly už tehdy nějaké tajné schůzky? Zasáhla naplno mašinérie obhájců Agrofertu?
Mlčení Zemana a Bradáčové
Rozhovor Válkové pro DVTV proběhl v návaznosti na výbušné odhalení portálu Seznam o „úklidu“ Babišova syna na nedostupný Krym a o jím osobně přiznané účasti na podezřelé transakci s Farmou Čapí hnízdo. Na údajný výlet, zavánějící trestným činem maření vyšetřování, odcestoval s podivným ruským průvodcem krátce před sdělením obvinění. Babiše juniora, následně ukrytého do Švýcarska, se dosud nepodařilo vyslechnout. Proč, když bylo vše v pořádku a žádný trestný čin se nestal?
Je zvláštní, že se proti těmto skandálním výrokům bývalé ministryně spravedlnosti, která nesmí mít přístup k živé kauze, neohradili samotní státní zástupci. Mlčel Pavel Zeman, mlčela i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která Erazíma dosadila krátce po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo do čela Městského státního zastupitelství v Praze, a udržovala nad ní dohled.
Pavel Zeman se rázem octl v choulostivé situaci. Schůzka s loajální Válkovou znamená totéž, jako by se o Čapím hnízdě bavil s Babišem. Nijak se neliší od pokoutních setkání Jaroslava Faltýnka s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem v jednom z brněnských hotelů, kde domlouvali postup při stížnosti společnosti Kapsch v mýtném tendru. Rafaj i Faltýnek byli v této souvislosti vyzýváni k rezignaci.
Spor s Benešovou
Zemanova schůzka nese obdobné rysy. Cílem je domluvit se s Babišem za zády Benešové na takové podobě zákona o státním zastupitelství, která vyhovuje představám žalobců. Hlavní spor se vede o způsob výběru vedoucích funkcionářů státního zastupitelství. V původním návrhu exministra Jana Kněžínka měla o výběru rozhodovat pětičlenná komise, ve které by dva členy jmenoval ministr spravedlnosti a tři státní zástupci.
Benešová tento poměr změnila tak, že by ministerstvo vybralo tři členy. Státní zástupci nesouhlasí ani s kompromisním návrhem, že by jedno místo v komisi obsadil soudce. Obávají se, že by ztratili kontrolu nad personální strukturou státního zastupitelství, a Benešová v tomto nechce ustoupit.
Proto není divu, že se v souvislosti s lobbingem Pavla Zemana u Válkové (Babiše) intenzivně šíří spekulace staršího data, že se chystá výměnný obchod: Změna zákona za zastavení stíhání. To je něco v normální zemi tak nepředstavitelného, že nejvyšší státní zástupce dnes nemá na vybranou, přestože tyto spekulace odmítá.
Jediná šance, jak rozptýlit pověsti o špinavém kšeftu, který by neměl v polistopadové éře obdoby, a jak vyloučit ovlivnění nejvyššího státního zástupce politickým nátlakem ze strany prezidenta Zemana a premiéra Babiše, který ostře vylučuje kontrasignaci abolice, jelikož prý nebude zapotřebí, je zrušení Šarochova rozhodnutí. To může Pavel Zeman učinit během vlastního tříměsíčního přezkumu a Šaroch mu tuto cestu usnadňuje. Jeho zveřejněné usnesení, navíc z větší části začerněné, zpochybňují i renomovaní právníci.
Vyhodnocení má provést soud
„V každém případě si myslím, že věc je do té míry komplikovaná i důkazně, jak se ukázalo, že by bylo dobré, kdyby vyhodnocování provedl soud. Právní posouzení věci není jednoduché a příslušelo by spíš soudu než státnímu zástupci,“ řekla bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová deníku Echo24. V usnesení jsou podle ní uvedeny pasáže, které si protiřečí. „Uznává se vliv Andreje Babiše na celou akci, je prokázaný od počátku. Na druhé straně se z toho nic nevyvozuje.“
Totéž potvrzují další experti. Šaroch v usnesení přiznává nálezy policie, důvodné pro zahájení stíhání, včetně účelového jednání obviněných a velmi úzkého propojení Čapího hnízda s Agrofertem. Trestný čin však najednou neshledává. Ocitá se i v rozporu s nálezy Evropského soudního dvora. Proto je jeho rozhodnutí zmatečné a nejvyšší státní zástupce by jej měl zrušit, což je v jeho pravomoci.
Z výše uvedených důvodů bude nezbytné sledovat jednak vývoj zákona o státním zastupitelství, jednak chování nejvyššího státního zástupce. Pavel Zeman udělal začátečnickou chybu, ale může ji ještě napravit. Pošle Andreje Babiše k soudu?