Britský spisovatel Salman Rushdie, kterého někdejší íránský vůdce ajatolláh Chomejní svou fatwou odsoudil k smrti za údajné rouhání, se podivuje nad myšlením současné západní progresivní levice. Aktivisté požadují vznik palestinského státu, a přitom je zjevné, že by ho řídil teroristický Hamás.
„Právě teď musíme být znepokojeni tím, co se děje v Gaze, kvůli množství nevinných mrtvých. Jen bych byl rád, kdyby se některé protesty týkaly i Hamásu, protože tam to začalo. Hamás je teroristická organizace. Je velmi podivné, že mladá, progresivní studentská politika podporuje fašisticko-teroristickou skupinu, protože mluví o svobodné Palestině,“ říká na videu Rushdie.
„Jsou tu lidé, kteří se po většinu mého života, tak od osmdesátých let, zasazují o palestinský stát. Právě teď, kdyby existoval palestinský stát, řídil by ho Hamás, a to by z něj udělalo stát tálibánského typu a byl by to klientský stát Íránu. Je to skutečně to, co progresivní hnutí západní levice chce vytvořit? Mít na Blízkém východě další Tálibán, další ve stylu ajatolláhů a hned vedle Izraele. Mám pocit, že se tady neuvažuje moc hluboce. Je tu emocionální reakce na smrt v Gaze, a to je naprosto správné. Ale když to sklouzne k antisemitismu a někdy i ke skutečné podpoře Hamásu, pak je to velmi problematické,“ konstatuje britský spisovatel.
Ahmed Salman Rushdie, narozen 1947, je britsko-americký spisovatel indického původu. Jeho dílo se zabývá především vztahy mezi východní a západní civilizací. Po vydání čtvrtého románu Satanské verše (1988) se Rushdie stal terčem několika pokusů o atentát a výhrůžek smrtí, včetně fatwy vyzývající k jeho smrti, kterou vydal íránský nejvyšší vůdce Rúholláh Chomejní. Extremisté, kteří se odvolávají na pobouření touto knihou, provedli řadu vražd a bombových útoků. V roce 2022 Rushdieho pobodal muž, který vtrhl na pódium v Chautauqua Institution ve státě New York, kde měl spisovatel přednášet. Následkem útoku Rushdie přišel o jedno oko a pohyblivost jedné ruky.