Pokud se potvrdí, že trosky jsou součástí ruského bezpilotního letounu, bude tato situace naprosto nepřijatelná, prohlásil rumunský prezident Klaus Iohannis. Mělo by prý být zahájené urychlené a profesionální vyšetřování celé situace. V noci na pondělí na rumunské území zřejmě dopadly části ruského dronu útočícího na ukrajinský přístav na Dunaji. Vedení NATO celou situaci sleduje.
„Pokud se potvrdí, že trosky jsou součástí ruského bezpilotního letounu, bude tato situace naprosto nepřijatelná a bude představovat vážné porušení svrchovanosti a územní celistvosti Rumunska,“ řekl ve středu rumunský prezident Klaus Iohannis ve vysílání televize Digi24. „V rámci NATO jsme velmi dobře chráněni a Rumunsko má mimořádně silné bezpečnostní záruky, nejsilnější v naší historii,“ dodal prezident.
Reagoval tak na incident z noci na pondělí, při němž na rumunské území zřejmě dopadly části ruského dronu útočícího na ukrajinský přístav na Dunaji. Tvrzení Kyjeva, že na rumunské území dopadly trosky ruského dronu, Bukurešť kategoricky popírala, až ve středu tuto možnost poprvé připustila. O incidentu ve středu také informovala spojence z NATO.
Aliance prý situaci nadále pečlivě sleduje a zůstává v úzkém kontaktu s Rumunskem. Vyplývá to podle britského webu The Guardian z tiskové zprávy Severoatlantické aliance.
Ukrajina v pondělí přišla s tvrzením, že ruské drony na území Rumunska, které je členskou zemí NATO, dopadly a explodovaly během nočního útoku na ukrajinský přístav na druhé straně Dunaje. „Potvrzuji, že byly nalezeny kusy, které mohly být součástí dronu,“ okomentoval ve středu podle serveru HotNews rumunský ministr obrany Angel Tilvar. Úlomky byly nalezeny u vesnice Plauru u ramene Dunaje Chilia.
Rusové v noci z neděle na pondělí za použití dronů zaútočili na ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji, který je důležitý pro vývoz obilí. Plauru leží přímo naproti.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v pondělí prohlásil, že Kyjev disponuje důkazy, že ruské drony zasáhly rumunské území. Rumunská armáda nyní zkoumá části, které možná pocházejí z dronu a které byly objeveny po útocích Ruska na ukrajinské dunajské přístavy, řekl ve středu podle agentury DPA mluvčí rumunského ministerstva obrany.
Moskva provádí vzdušné útoky na cíle na Ukrajině od loňského spuštění invaze na Ukrajinu. Od letošního července, kdy Rusko opustilo dohodu o ukončení jeho blokády ukrajinských černomořských přístavů, Moskva opakovaně útočila na ukrajinské říční přístavy na Dunaji v oblasti, kde veletok tvoří hranici mezi Rumunskem a Ukrajinou.