Zdravotníkům a pracovníkům sociální péče dochází trpělivost s vládními politiky, kteří je v podstatě křivě obviňují z diletantství. Lékařský personál a pracovníci sociálních služeb v čase mimořádné zátěže a strachu o zdraví vlastní i svých rodin slýchají v posledních dnech v médiích vyjádření politiků v tom smyslu, že „zavlekli“ nákazu či se nakazili vlastní chybou. Nyní prostřednictvím svých odborů v otevřené výzvě adresované především politikům žádají o nápravu.
Zdravotníků se podle informací deníku FORUM 24 dotklo zejména vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o tom, že „nákaza tam byla personálem zavlečena pravděpodobně z vně nemocnice“. Tato jeho slova šířily Lidové noviny z mediální divize premiérova holdingu 26. 3. v článku s titulkem „Nákaza v Thomayerově nemocnici? Možná nebyly ochranné pomůcky použity správně, spekuluje ministr“. Uvedenou spekulaci ještě v pondělí dopoledne šířil i ministrův náměstek Prymula v dopoledním zpravodajském bloku České televize.
Zdravotníci, kteří za velkého vytížení riskují zdraví i životy své i svých rodin, se těžko smiřují s tím, že jsou v médiích osočováni jako ti, kdo někam „zavlekli nákazu“. Vojtěchova tvrzení se nadto ani nepotvrdila – personál v daném případě pomůcky s náležitým stupněm ochrany nepoužil, neboť musel vyhovět tehdy platnému pokynu, který jejich použití podmiňoval cestovatelskou anamnézou, již ale daný pacient neměl. Další nevhodná vyjádření pak šířil rovněž holdingový server iDnes v materiálu „Sestra z onkologie nakazila rodinu. Hygienici hledají i její pacienty“.
Šlo o výrok moravskoslezské krajské hygieničky Pavly Svrčinové na adresu koronavirem nakažené sestry novojičínské onkologie. Zmíněná hygienička po jednání krizového štábu prohlásila, že dotyčná sestra docházela do zaměstnání, přestože měla příznaky onemocnění. Svrčinová posléze vzala svá slova zpět s tím, že měla mylné informace, a omluvila se.
Výzvě zdravotníků, aby politici lépe vážili svá slova, se proto není co divit. Zveřejňujeme ji v celém znění:
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR žádá:
Važte svá slova vůči zdravotníkům a zaměstnancům sociálních služeb!
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR žádá politiky a další, kteří se vyjadřují do médií, aby pečlivě vážili svá slova o zdravotnících a zaměstnancích sociálních služeb. Zaměstnanci ve zdravotnictví a sociálních službách se o své pacienty a klienty už dlouhodobě starají ve velmi obtížných podmínkách, v nedostatečném počtu, v obrovském fyzickém i psychickém vypětí. Současná pandemie COVID-19 toto vše ještě umocňuje a vyhrocuje nutností pracovat s nedostatkem osobních ochranných prostředků či zcela bez adekvátních ochranných prostředků. K tomu se samozřejmě přidává také strach o zdraví své, členů rodiny i svěřených pacientů a klientů, protože je všeobecně známo, že nemoc může přenést i člověk, který je zcela bez příznaků a netuší, že byl nakažený.
Je zcela nepřijatelné, aby se k těmto obrovským obavám přidával ještě strach z toho, že v případě vypuknutí nákazy bude zaměstnanec označován v médiích jako ten, kdo nákazu „do zařízení zavlekl“ či dokonce „chodil do práce s příznaky nemoci a nakazil tak kolegy a pacienty“. Tyto příklady se již staly a jsou vůči přetíženým a obětavým zaměstnancům mimořádně kruté.
Odborový svaz zároveň znovu upozorňuje na to, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve svém Mimořádném opatření s účinností od 21. března 2020 umožňuje postupy, které jsou v příkrém rozporu s mezinárodními poznatky o tom, že lidé nakažení COVID-19 jsou „nejvíce nakažliví předtím, než se u nich objeví příznaky, a v prvním týdnu nemoci“ (zpráva ČTK z 16. 3. 2020). Toto Mimořádné opatření umožňuje, aby v případě, že zdravotnický pracovník nemá klinické příznaky, ale měl bez přiměřených osobních ochranných prostředků rizikový kontakt s osobou, které bylo potvrzeno onemocnění COVID-19, mohl jeho vedoucí (!!!) rozhodnout o tom, že nepůjde do karantény (!!!), ale bude chodit do práce (!!!), měřit si teplotu a za pět dní bude testován.
Takovýto postup považuje odborový svaz za mimořádně nebezpečný, protože ohrožuje zaměstnance, jejich pacienty a klienty, členy rodiny a další osoby. Odborový svaz opakuje svůj požadavek, že zaměstnanec musí zůstat v karanténě alespoň na dobu nezbytnou do možnosti prvního průkazného testování, tedy cca 5 dní.
Dostatek adekvátních osobních ochranných prostředků a dostatečné testování zaměstnanců, pacientů zdravotnických zařízení a klientů sociálních služeb je podle OS zdravotnictví a sociální péče ČR jedinou cestou, jak současnou pandemii zvládnout bez zbytečných ztrát na zdraví a životech pacientů, klientů i personálu.